Baron Gautsch az Adria egyik legkülönlegesebb merülőhelye. Hossza 85 méter, az alja 41-42 méter mélyen van, ma algák, korallok otthona. Itt merültünk le. Búvárbeszámoló következik.
Ha az Adrián szándékozol merülni, akkor érdemes tudni, hogy már nem csupán annyi a dolgod, hogy itthon bepakolod a búvárfelszerelést, Horvátországban pedig kicuccolsz…
Ugyanis merülési engedély is szükséges, ennek hiányában komolyan bírságolnak.
A szükséges engedélyt kiválthatod hazai és horvátországi búvárbázison is.
Ára: 100 Kuna és egy évre érvényes.
Horvátország rendkívül változatos merülési helyszíneket tartogat, színes víz alatti élővilágának szereplői, a rákok, vizicsikók, murénák, angolnák, polipok sok helyen rád nézhetnek.
És persze ott vannak a hajóroncsok is…
A horvátországi roncsok közül a legtöbb a II. világháborúból származik, igaz, akadnak régebbi hajók is a mélyben, de ezek helyét titkolják a helyiek.
Úton a Baron Gautsch-hoz |
A közelmúltban egy magyar búvárcsapat az adriai merülőhelyek közül az Isztria-félsziget talán legszebb városa, Rovinj környékére indult roncsokat megmerülni.
A merülések élményéről a csapat egyik tagjával, Kalmár Gábor mentőbúvárral beszélgettünk.
Baron Gautsch, a legszebb roncs
Gábor elmondta: Rovinj környékén hat-hét roncshoz lehet merülni, a legtöbb roncs csak hajóval közelíthető meg a nyílt vízen. Megközelítés idejük általában negyvenöt perc-másfél óra.
Gábor csapata természetesen nem hagyta ki az “Adria Titanicjának” megmerülését sem. Így nevezik ugyanis a Baron Gautsch roncsot, ami az Adria egyik legszebb roncsa. 1908-ban épült és 1914-ben süllyedt el, amikor tengeri aknára futott.
147 ember meghalt, 159 túlélte a katasztrófát.
A Baron Gautsch megmerüléséért 40 Euró-t kell leperkálni, amiben benne van a hajóút és a palacktöltés költsége is.
Gábor csapata búvárhajóval indult a roncshoz Rovinjból. 1 óra 15 perc alatt értek az egykori utasszállító hajóroncs fölé, amit a felszínen egy bója jelzett. A csapat a búvárhajót ide kötötte ki, aztán megkezdte a merülés előkészítését.
Az eligazítás után a hajóról leengedtek egy biztonsági dekópalackot, arra az esetre, ha valakinek elfogyna a levegője, és így a hajó alatt három méterrel dekózhasson.
Csak haladóknak ajánlott! |
Hőhatár 30 méter mélyen
Utána pedig vízbe merültek az első merülők.
– Erős áramlás volt ezen a részen, amire nagyon kellett figyelni. Megkezdtük a merülést a kötél mellett, erősen fogva azt, de még így is, mint zászlók lebegtünk a szélben, amint haladtunk lefelé – mesélte Gábor, majd folytatta:
– 30 méter körül hőhatárhoz értünk, itt a víz 4-6 fokkal hidegebb lett, az eddigi 22-23 Celsius-fok lecsökkent. Ez persze, csak a nedves ruhában merülőket érintette – tette hozzá.
A merülők ebben a mélységben már meglátták a roncs körvonalait.
– Megdöbbentő volt látni egy ilyen monumentális roncsot. Egyik oldalán végigúsztam, leúsztam a hajó aljáig, felemelkedtem a fedélzetére, ahol találtam egy repedést ott beúsztam, le a kabinokba, a szalonba, a kapitányi fülkébe. Ezekbe be lehet úszni, ha van kellő elemlámpa a merülőnél, valamint megfelelő a felszerelése – emelte ki a mentőbúvár.
Gábor elmondta: mono készülékkel nem érdemes a roncs zárt terébe beúszni, mint például a roncs rakterébe, mert az veszélyes lehet. Szűkek az átjárók, sötét van, rozsdás vasak állnak ki a roncsból, ami könnyen elvághatja a búvár ruháját, felszerelését. Valamint könnyen felkavarodik az iszap, ami szintén veszély forrása lehet, a csekély látótávolság miatt.
Éppen ezen okok miatt is csak haladó búvároknak ajánlott a roncsot megmerülni. A felszerelést illetően pedig a zárt terű merüléshez legalább két palack kell.
A luxus utasszállító 94 évvel ezelőtt süllyedt el |
A roncs homokpadon nyugszik, vagyis remek rejtőzködési lehetőség a vízi élőlények számára. A fedélzeti szintek szépen kivehetőek, egyik kéménye is megvan, amibe szintén be lehet merészkedni.
Mint a zászlók…
Gábor merüléséről elmondta azt is: a Baron Gautsch esetében a legmélyebb ponttól felfelé érdemes haladni, figyelve a dekóidőre.
– Én dupla készülékkel és stage palackkal merültem, én voltam az első, aki a mélybe merült, és az utolsó, aki feljött.
A roncstól sikeresen felszínre is kell úszni…
Mint azt a mentőbúvár elmondta: a felfelé útnál szintén nagy áramlásra kell számítani.
– Nekem 20 perc dekóidőt sikerült összeszednem, amit 3-5 méter között töltöttem el, erős hullámzásban. Több merülőtársamnak volt a kötél rángatása miatt problémája, hiszen a rángató kötél szolgált a felszínre jutás segítő létrájaként. Végül azonban minden merülőtársam sikeresen a búvárhajóra mászott – zárta merülési beszámolóját Gábor.
Hozzáfűzte: “Minden búvártársam dicsérte ennek a még ma is titokzatos roncsnak a megmerülését, ami azonban valóban csak tapasztalt, már haladó búvároknak ajánlott merülési célpont.”
—————————————————————————————
Részlet, a Horvát Búvárszövetség a merülési engedélyekhez összeállított, többnyelvü tájékoztatójából: kattints ide !!!
Horvátország Hivatalos Merülési Szabályzata: kattints ide !!!