Bázisugró vb: idén először magyar indulókkal!

A világ legjobb bázisugrói idén már harmadik éve Kuala Lumpurba, a Petronas tornyokhoz gyűlnek, hogy összemérjék tudásukat. Ráadásul idén először négy magyar fiú is indul a vb-n. Beharangozónkban többet is megtudhattok róluk, a helyszínről, a szabályokról, vagyis magáról a versenyről.


A Petronas tornyok
Fotó: Tobias Peciva

Irány Malajzia!

A legtöbb ember december 25-én tévét néz, vagy a családtagjai agyára megy, vagy esetleg a bejgli maradékát majszolgatja, és azon morfondírozik, hogy hogyan szabaduljon meg a karácsonyra kapott 4db Zámbó Jimmy Karácsonya cd-től.



Nem úgy az a négy fiatal magyar srác, akik a Szentestét már csomagolással töltik. Ugyanis december 25-én indul a gépük a malajziai fővárosba, Kuala Lumpurba. A világ legmagasabb épületén, a Petronas Ikertornyokon rendezik immár harmadik éve a bázisugró világbajnokságot, ahol most először magyar indulók is a mélybe vetik magukat.



Szörényi Csaba, Kovács Gergő, Muskowszky András és Stojcsev Tamás az itthoni média által talán legkedveltebb extrémsportcsapat, a legtöbbször csak Cigányzként emlegetett Magyar Bázisugró és Ejtőernyős SE tagjai. Tavaly is szerettek volna menni a vb-re, és idén végre a pénzük is összegyűlt és sérülés sem szólt közbe, így végre versenykörülmények között is összemérhetik a tudásukat a világ legjobbjaival. (No és persze jót bulizhatnak a többi adrenalinfüggővel.) A versenyről, a fiúk szemszögéből, egyenesen Kuala Lumpurból értesülhettek majd az extrem.hu oldalain. Addig is íme egy kis ismertető erről a veszélyes, de korántsem öngyilkos sportról és magáról a versenyről, hisz a bázisugrás korántsem olyan sport, amit egy stadionban, jegy ellenében hétvégente megnézhet a család.

B.A.S.E. jump

A bázisugrás tulajdonképpen az ejtőernyőzés extrém ága, amely jó néhány országban jelenleg még illegális. Itt nem repülőgépből, hanem stabil tárgyakról ugranak. Innen a sportág angol elnevezése is: B.A.S.E.-jump. B, azaz Buildings, A, azaz Antennas, S azaz Span, és E azaz Earth ugrás. Vagyis épületekből, antennákról, hidakról és sziklákról ugranak. Mivel itt sokkal kevesebb idő telik el az elugrástól a leérkezésig (rövidebb a táv, mint a repülőből ugorva), itt nincs lehetőség egy vészernyő kinyitására, ha az első elromlana, ezért vészernyő nincs is náluk. A bázisugrás elkezdéséhez legalább ezer ejtőernyős ugrás előtapasztalat kell, és még abban az esetben is csak a legvakmerőbbeknek ajánlják.


Dwain Weston

Világbajnoki esélyek

Eme rendkívül látványos és veszélyes sport krémje most az egyik elemről, a B-ről, azaz épületről ugorva dönti el, hogy ki a világ legjobbja. Méghozzá a világ legmagasabb épületének számítóPetronas Ikertornyokról, ahol nemhogy tiltanák a bázisugrást, hanem örömmel látják az ejtőernyősöket. Az első engedélyezett ugrásokat akkor hajtották végre, amikor átléptünk az új évezredbe. Azóta pedig december legvégén már hivatalos versenyeket rendeznek.



Az idei vb résztvevőinek listája még nem teljes, az azonban már biztos, hogy a két magyar csapat is lesz. (A csapatversenyben kétfős gruppok indulhatnak, így a négy magyar srác Hungary I.-gyé és Hungary II.-vé transformálódik.) Az előzetes várakozások alapján 70-80 bázisugrót várnak Kuala Lumpurba. Szörényi Csabi kérdésünkre elmondta, hogy a világ legjobbjait még nem nagyon ismerik, így inkább nem tippel az idei világbajnok személyére, a magyarokat pedig a középmezőnybe várja. Az azonban már biztos, hogy a tavalyi világbajnok nem fogja megvédeni a címét. Hogy ezt honnan tudjuk? Talán emlékeztek még Dwain Westonról írt cikkünkre. Dwain 2003. október 5-én egy amerikai ejtőernyős bemutatón, egy repülőből kiugorva szabadesésben nekirepült egy hídnak. (Felette akart átrepülni, de rosszul mérte fel a távot.) Az ausztrál világbajnok azonnal szörnyethalt.


A vb logója – a Skyventure Productions engedélyével

Fő szempont a biztonság

Bár a vb-re kvalifikációs versenyek nincsenek, a nevezésnél az ugróknak jelezniük kellett, hogy eddig hány ugrással rendelkeznek, milyen felszerelést használnak, stb. Sőt, a legközelebbi hozzátartozók elérhetőségét is meg kellett adniuk, hogy értesíteni tudják őket, ha baj van. A selejtező versenyek hiánya miatt a vb kezdetén minden ugrónak be kell mutatnia két „bemelegítő ugrást”, amit a technikai igazgatók értékelnek, és ha úgy találják, hogy valamelyik induló nem elég jó, akár ki is zárhatják a további küzdelmekből.



Mivel a bázisugró vb-t a Petronas-tornyoknál tartják, ahol rengeteg nézőre számítanak, ráadásul a hely is szűkös a tornyok között, így különösen fontos a biztonság. A bázisugrók számára a vb-n kötelező a sisak és a térdvédő viselése. Mivel ez nem teremsport, a technikai igazgatók felelőssége, hogy ha nagy a köd, ha túl erős a szél vagy túlságosan esik az eső, és ez már zavarja az ugrók látását, akkor felfüggesszék az ugrásokat. Annak érdekében, hogy nehogy szabadesés közben vagy nyitás után a tornyokba ütközzenek, nyomatékosan felhívják az ugrók figyelmét, hogy elugráskor próbáljanak minél messzebbre elugrani az épülettől.



Műugrás ernyővel

Összesen öt számban mérik össze a tudásukat a világ legjobb bázisugrói. Ernyőnyitásban, Landolásban, Szabadesés-kontrollban, valamint egyéni és csapat összetettben. Az ernyőnyitásnál a bírók, a Petronas 60. emeletéről azt figyelik, hogy az ugró mennyire jól hajtogatta össze az ernyőjét, és hogy milyen tartást vesz fel az elugrás után. A landoláskor egy öt méter sugarú kört kell eltalálniuk, minél közelebb a kör közepéhez. Komoly plusz pont jár azért, ha az ejtőernyős állva tud landolni, nem pedig leülve, „nekicsapódva” a földnek. A Szabadesés-kontrollnál pedig a zsűri azt figyeli árgus szemekkel, hogy milyen nehézségű és szépségű gyakorlatokat mutatnak be. Merthogy a bázisugró vb-n nem csak leugrani kell, de közben a műugráshoz rokonítható szaltókat, forgásokat is prezentálnak a versenyzők. Sőt, hogy tovább nehezítsék az ugrók dolgát, nem mutathatják be kétszer ugyanazt a gyakorlatot. Őrület, nem?



Hogy a magyar fiúk hogy szerepelnek Kuala Lumpurban és hogyan érzik magukat az első vb-jükön arról napokon belül olvashattok az extrem.hu oldalain.

Comments

comments