Bázisugró vb: a magyarok bejelentkeznek Malajziából

Ígéretünkhöz híven első kézből számolunk be a bázisugró vb eseményeiről. Kovács Gergőt, a magyar csapat tagját telefonon értük utol. Jó híreikkel szolgálhatott: eddig remekül állnak összetettben és nagyon jól érzik magukat.


A vb logója
A Sky Ventures engedélyével

Mint azt beharangozónkban már olvashattátok, az idei bázisugró világbajnokságon már Magyarország is szerepel a résztvevő 15 ország között. A hagyományosan Malajziában, a Petronas Ikertornyoknál rendezett világversenyen négy magyar srác, Szörényi Csaba, Kovács Gergő, Muskowszky András és Stojcsev Tamás, a Magyar Bázisugró és Ejtőernyős SE tagjai gondoskodnak arról, hogy a magyar média is figyelemmel kísérje az eseményt.



Szilveszter előestéjén, az év utolsó nagy bulijára készülődve értük utol Kovács Gergőt a maláj főváros Hiltonjában, a verseny hivatalos szállásán.



– Ha jól számolom, nálatok már késő este lehet. Lefekvéshez készülődtök vagy épp buliba?



– Mivel január elsején reggel fél nyolckor kell a torony aljában lenni az aznapi versenyhez, így szilveszterkor nem sok lehetőségünk lesz kirúgni a hámból. Ezért nekünk marad az előszilveszter.



– Milyen a hangulat Kuala Lumpurban? Körbenéztetek már a városban?

– Iszonyú meleg van, nagy a pára. Csak az áruházakban lehet megmaradni, ahol van légkondi. Mivel a taxik olcsók, főleg mivel mi négyen vagyunk, így mindenhova azzal megyünk. Egyedül azt nehéz megszokni, hogy itt jobbkormányosak az autók. Kuala Lumpur egy igazi metropolisz, felhőkarcolókkal, szegénynegyedekkel. A legtöbb versenyző előkelő éttermekben eszik, mi legtöbbször az utcai árusokra szavazunk.



– Pontosan hogyan zajlik a verseny? Azt tudom, hogy összesen öt kategória van. Az Ernyőnyitást, a Landolást, Szabadesés-kontrollt figyelik, egyéniben és csapat összetettben. És persze tartanak akrobatikában is versenyt, ami nem számít bele az összetettbe. Hogy áll a verseny?


Az amerikai Keltner a Petronas légterében

– Két napot ugrottunk, most van két nap szünetünk, 30-án és 31-én. Eddig csak a Petronas-tornyokról ugrottunk. Január 2-án és 3-án átmegyünk a KL-toronyhoz. Ott rendezik az akrobatika versenyt. Azt a tornyot még csak lentről láttuk, onnan még nem ugrottunk. A többi napon, 5-éig folytatódik az összetett. Mindenkinek hét ugrását pontozzák, azokat összesítik. Az elugró trambulinnál van az ugratóparancsnok. Ő indítja az ugrásokat. A 60. emeleten van öt bíró és lent, a leérkezési zónában is két-három. Számít, hogy hogyan nyitod az ernyőd, hogyan landolsz, mit csinálsz a levegőben. Sok ausztrál egyfolytában nyomja, mi azonban megpróbálunk okosan versenyezni. Igazán jól ugrani reggel és este lehet, mert napközben legtöbbször nagyon nagy a szél. Össze-vissza dobálja az ausztrálokat, a parkolóban meg a fákon landolnak. Persze őket kevésbé zavarja, több ernyővel jöttek, nem gond, ha vizes lesz vagy fennakad. Veszik a másikat, és már mennek is ugrani. Nekünk csak egy ernyőnk van, ha vizes lesz, várhatunk másnapig, mire megszárad. És nekünk az eredmény is fontos, nem csak a részvétel.



– Szörényi Csabi a verseny előtt a középmezőnybe várta csapatot. Ez még áll?


Sztojcsev Tomi a Petronasról ugrik

-Itt tényleg a legjobbak vannak. Az első ugrás után nagyon jól állunk. Muskowszky Andris a 10., Csabi a 13. helyen áll, én pedig a hatodikon. Persze ez még nem jelent semmit, a hét ugrás összértéke számít, de ha a középmezőnyben tudunk maradni, az már nekünk óriási eredmény lenne. Jelenleg egy horvát srác áll az élen, egy orosz egy amerikai és egy ausztrál előtt. A taktika is sokat számít. Nálunk Csabi hátrányban van, mivel a leérkezéskor rengeteg pluszpontot ér, ha nem fenékre, hanem lábra érkezel. Ő a sérült bokájára nem tud érkezni, de mondtuk is neki, hogy ne is erőltesse, nem éri meg.



– Igen, az a versenyszabályzatban is benne volt, hogy nem csak az számít, hogy mennyire érkezel pontosan a kijelölt leérkezési kör közepébe, hanem az is, hogy két lábra érkezel-e. Ezzel is a biztonságra igyekszenek ügyelni.



– A biztonság itt tényleg a fő szempont. Mindig elmondják a szervezők, hogy csak nyugodtan, nem kell kapkodni. Eredetileg sorszámok szerint ugranánk, de ha valaki még nem készült fel, kiállhat a sorból, akkor ugrik, amikor akar. A maláj szervezők nagyon büszkék arra, hogy eddig még nagyon komoly baleset sem volt. Idén eddig egy srác volt, aki lerakta a kezét leérkezéskor, és elrepedt egy csont a csuklójában. Ezen kívül mindenki jól van.


Kuala Lumpurban legálisan ugorhatnak

– Valóban nem lenne a szervezőknek jó reklám egy komoly baleset vagy egy haláleset. Mennyire nagy szám ez a vb Kuala Lumpurban?



– Tegnap volt egy találkozónk a kulturális miniszterrel, aki eredetileg fanyalgott a verseny miatt. Ezért a szervezők megkértek bennünket, hogy lehetőleg nagyon örüljünk, ha megérkezik. Akkora ovációt szerintem még sosem kapott, mint tőlünk. Aztán itt voltak a kínaiak, egy nagy delegációval. Szeretnének jövőre Kínában egy nagyszabású bázisugró versenyt tartani, és a vb minden résztvevőjét meghívták. (A kínaiak idén már rendeztek egy nagyszabású bemutatót a Jin Mao toronynál, amit több mint egy milliárd kínai látott a tv-ben. – a szerk.) Emellett az oroszok is meghívtak bennünket, hogy vegyünk részt a moszkvai Osztankino tévétoronynál rendezett bázisugró fesztiválon.



– Vagyis a háttérben nagyban folyik a sportdiplomácia.



– Persze minket sem nagyon kell félteni. Tegnap este akkora buli volt a magyar szobában, hogy utána sokáig takarították a romokat. Mindenki nálunk bulizott. Amikor pedig elmentünk egy klubba, a DJ külön köszöntötte a magyar bázisugrókat. Szóval jól elvagyunk.



– Megkérdezhetem, hogy mennyi volt a nevezési díj?



– 550 dollár, ebben benne volt hat nap szállás a Hiltonban. Nekünk a legdrágább a repülőjegy volt. Ezért a vb után még elmegyünk Szingapúrba kicsit búvárkodni, az csak 300 km-re van innen, ha már itt vagyunk, akkor igyekszünk kihasználni.

Comments

comments