Bár a bázisugrás sok országban illegális, az oroszok örömmel látták vendégül június végén a világ ötven legjobb bázisugróját az Osztankino tévétoronynál. Ha már ott voltak, akkor egy világcsúcsot is összehoztak. 26-an vetették magukat egyszerre a mélybe. Szerintük a bázisugrás jobb mint a szex.
Profi ejtőernyősök, bár sok országban törvénysértőknek számítanak |
Az úgymond fejlett demokráciákban sok tekintetben szigorúbb a szabályozás, mint mondjuk tőlünk keletre. Nincs ez másképp a veszélyesnek titulált extrém sportok esetében sem. Ezért az élelmes oroszok az ottani lazább szabályozást kihasználva komoly iparággá fejlesztették ki az extrémsportokat űző külföldiek kiszolgálását.
A legújabb ilyen ötlet az extrémsportok heroinjának tartott bázisugrás kapcsán merült fel. A bázisugrók nem repülőkből ugranak ki ejtőernyőjükkel, hanem hidakról, tornyokból, sziklákról vagy antennákról, vagyis jóval alacsonyabbról. Ehhez óriási felkészültségre és vakmerőségre van szükségük. Ez a sportág a veszélyessége miatt sok országban illegális.
Az Osztankino torony |
Ha elsőre nem nyílik ki az ernyő, akkor már nincs idejük a becsapódás előtt egy vészernyőt nyitni. Az illegalitás azt eredményezi, hogy az ugrók suttyomban, legtöbbször éjszaka ugranak.
Néhány országban azonban kifejezetten bátorítják a bázisugrókat. Ilyen például Malajzia, ahol a millenium óta rendeznek nemzetközi versenyeket, 2001 óta pedig már világbajnokságnak minősül a Petronas Tornyoknál rendezett ugróverseny. 2002-ben a vb-n a harmadik helyezést az orosz Denisz Lencsevszki érte el. Denisz ezek után úgy döntött, elkezd lobbizni azért, hogy ne mindig Kuala Lumpur rendezhesse a vb-t, hanem mondjuk Oroszország is.
Már a megfelelő helyszínt is megtalálta. Moszkva szívében áll az Osztankino tévétorony, ami a maga 540 méteres magasságával 10 évig a világ legmagasabb épülete is volt anno. Az Osztankino a Tornyok között máig a 2. legmagasabb, az épületek listáján azonban már leszorult a dobogóról. Összehasonlításként, a Kuala Lumpur-i Petronas tornyok magassága 542 méter. Vagyis az Osztankino toronynak sincs sok szegénykeznivalója.
A 365 m magasan elhelyezett rámpáról ugrottak ki |
Denisz kijárta, hogy a bázisugrók engedélyt kapjanak a találkozójukhoz, amit BÁZIS Open Air Fesztiválra keresztelt, és a világ ötven legjobb bázisugrója kapott meghívást rá. Az egyetlen komolyabb problémát az jelentette, hogy 2000 augusztusában tűz ütött ki a torony felső részében, ami miatt egy időre lezárták és a liftek máig sem működnek – üzembeállításukat idén novemberre igérik.
Vagyis a bázisugróknak először fel kellett caplatniuk a toronyba, ha ki akartak ugrani. Ez úgy 40 perces lépcsőzést jelent. Ez persze nem szegte az ugrók kedvét. Egyikük, a francia Sebastien Merian – aki civilben Párizsban ügyvéd – például azt nyilatkozta, hogy „Tudtam erről a tévé antennáról, láttam a hiradóban, amikor kiégett, és már akkor azt mondtam magamnak, hogy milyen jó lenne egyszer onnan bázisugrani. Most pedig itt vagyok. Ráadásul teljesen legálisan ugorhatunk”.
A tévétoronyban 365 méter magasan van egy kilátó. Ott helyeztek el a szervezők egy rámpát, hogy megkönnyítsék az ugrók elrugaszkodását.
Nem tömeges öngyilkosság, bázisugró világrekord! |
Persze ha már ott volt a világ 50 legjobb bázisugrója, akkor egy világcsúcsra is időt szakítottak. Június 22-én 26-an ugrottak ki egyszerre a toronyból. Aki mondjuk véletlenül épp a torony közelében járt, és semmit nem tud a bázisugrásról, az azt gondolhatta, hogy ezek megőrültek. Egyszer csak 26 ember ugrik ki a toronyból, közel 100 km/h-s sebességgel. Tömeges öngyilkosságról lenne szó, és a hatóságok semmit sem tesznek? Persze mire eddig juthatott a gondolatmenetében, addigra az ugrók már kinyitották az ernyőiket és mindannyian épségben földet értek.
Hogy milyen adrenalinlöketet jelent egy ilyen ugrás, azt jól illusztrálja az egyik ugró, a 42 éves Szergej Barbashin véleménye. Szergej civilben egy moszkvai olajtársaság menedzsere, de ha az ugrásról kérdezik, felragyog az arca és ennyit mond: „Itt nem lehet hibázni. Ez egy kifejezhetetlen érzés. A szexnél is jobb”.
A világrekord ugrásról itt nézhetsz meg egy videót. Nem mindennapi látvány!!!
Tudomásunk szerint a fesztivál résztvevői között nem volt magyar. A leghíresebb magyar bázisugró csapat a Bomba Base Jump Team tagjai jelenleg Norvégiába készülnek, ahol a fjordok között hódolnak majd szenvedélyüknek. A csapat legutóbb a Garda-tónál ugrott, a kedvenc szikla-ugróhelyükről, amikor a csapat két tagjának ernyője ugrás közben összeakadt. Egyikük súlyosabb, másikük könnyebb sérüléseket szenvedett. Az még nem biztos, hogy mindketten felépülnek a norvégiai útra, de az extrem.hu-nak adott tájékoztatásuk szerint az biztos, hogy Malajziában, az idei vébén ott lesznek.
A világbajnokságot a legfrissebb hírek szerint 2003. december 26. éps 2004. január 5. között rendezik.