Az egyik legveszélyesebbnek tartott extrém sport, a mostanában egyre többet emlegetett bázisugrás egyik magyar művelőjével, Kovács Gergővel beszélgettünk a sportág veszélyeiről, szépségeiről és itthoni helyzetéről.
Gergő a földön |
Rossz nyelvek szerint a bázisugrást, amely nevét az angol B.A.S.E. jump tükörfordításából nyerte, inkább halálugrásnak kellene hívni. Ezzel a névvel viszont nagyon nehezen lenne marketingolható ez az extrém sport. A sportágról Kovács Gergőt, a magyar bázisugró csapat, a Bomba Extreme Team tagját kérdeztük.
– Mi késztet valakit arra, hogy bázisugró legyen?
– Úgy 3 éve kezdődött. Öten-hatan barátok összeálltunk, mind adrenalinfüggők – ejtőernyőztünk korábban, ott hallottunk először a bázisugrásról. Először egy kölcsönkapott ernyővel kipróbáltuk milyen is az a bizonyos 8-10 másodperc, amíg az ember leér. Azóta már van saját felszerelésünk, sőt szponzorunk is.
– Miben más ez, mint repülőkről ugrálni?
– Nagyon más. Sokkal nagyobb odafigyelés kell hozzá. Itt semmit nem lehet rutinból csinálni. Ha az ember rutinból hajtogatja össze az ernyőjét, az az életébe kerülhet. A külső körülményekre is nagyon oda kell figyelni. Ha kavarog a szél vagy túl erősen fúj, inkább nem ugrunk.
– Hogyan és kitől lehet ezt megtanulni?
– Leginkább a profiktól. Olyanoktól, akik mögött már akár 1000 ugrás van. Persze az ugrásokról készült videókból is sokat lehet tanulni, de a nüanszokat a tapasztalt ugróktól lehet ellesni.
A horvát hídon |
– Úgy tudom, “meg is vagytok számozva”.
– 5000-nél biztos nem többen ugrunk világszerte. És tényleg van egy nemzetközi számunk, persze nincs mindenki regisztrálva, max. ezren lehetünk. A szám annak jár, aki már mind a négy objektumtípusról (épületekből, antennákról, hidakról és sziklákról) is ugrott már, és ezt képekkel alá is tudja támasztani. Az ember beküldi az anyagát, és küldenek neki egy számot.
– Magyarországon hány embernek van bázisszáma?
– Én háromról tudok. Szörényi Csaba volt közülünk az első, ő a # 656-os, én a # 721-es vagyok.
Meddig bírjátok ki ugrás nélkül?
– Hetente egyet-kettőt ugrunk. Itthon csak épületekről vagy antennákról lehet ugrani, nincs megfelelő híd vagy szikla. Mi Horvátországba járunk ugrani, ott van egy remek híd erre. Itt ugrottunk a Viva+-os Balázzsal is, amit a Nagy Kalandban láthattatok. Ezen a hídon tanult meg szinte mindenki ugrani. Az egyik legjobb bázishely Olaszországban van. A Garda-tónál, Brentónál van egy 5-600 méteres szikla, itt néha 30-40 ugró is összegyűlik. Nincs is jobb egy base boogienál.
Gergő sziklarajza |
– Az ugrás 10 másodperc…ez nem hangzik túl időigényesnek.
– Az csak az ugrás, fel is kell jutni. Mondjuk a Garda-tónál lent van a bázis, itt gyűlnek össze az ugrók, szinte egy nagy családként, hisz lassan a legtöbb ugrót ismerjük és már a magyar ugrókat is számon tartják. Másfél óra hajtogatás után kész az ernyő – ez egy speciális base-ernyő, a normál ejtőernyőből átalakított ernyő nem igazán jó. Tartalékernyő nincs, nagyon idő sem lenne kinyitni. Kocsival fölmegyünk addig, ameddig van út, ez úgy egy óra, aztán még legalább egy órát kell a sziklás talajon gyalogolni az ugrósziklához. És aztán jöhet a 8-10 másodperces élvezet. Nekem a szikla a kedvencem, onnan a leggyönyörűbb ugrani.
– Soha nem félsz, hogy az ernyőd nem nyílik ki?
– Ezen soha nem is gondolkodom. Ki kell nyílnia és kész. Ezért kell nagyon odafigyelni az előkészületeknél, ezért kell mindent alaposan megvizsgálni.
– A bázisugrás néhány országban illegális – csak halálugrásként emlegetik…
– Súlyos baleset sajnos nálunk is volt már, de a bázis nem felelőtlen hülyék magamutogatása. Itthon a bázisugrás nem illegális, igaz egyelőre szabályozva sincs.
Magyar négyes rekord Budán |
– A rendőrség szerint jogilag csak az az ejtőernyős ugrás, ahol mozgó objektumokról ugranak le.
– Ez így van. A légügyi hatóságnak kell benyújtanunk egy szabályzattervezetet, amelyet ők majd véleményeznek. Ezt már el is készítettük, remélhetőleg már hónapokon belül érvénybe is lép. Mi ejtőernyős D vizsgához szeretnénk kötni, vagyis 300 ejtőernyős ugráshoz.
– És addig? Mi történik, ha elkapnak benneteket mondjuk egy antennán?
– Igazán csak a felmászásért és az objektumon való tartózkodásért büntethetnek meg – amolyan illetéktelen behatolásért. Ha a tulajdonos felenged, akkor sokat nem tehetnek.
– Itthon hol szoktatok ugrani?
– Ezt inkább ne írd le. Majd ha meglesz a szabályozás.