BANFF Könyvverseny: a világ legjobb hegymászó könyvei

A BANFF kalandsport filmfesztiválról szóló sorozatunkban most a fesztivál könyvversenyéről olvashattok, ami már tíz éve része a rendezvénynek. Itt versengenek a világ legjobb hegymászó könyvei egymással. Nem a pénz, hanem a hírnév a fő motiváló erő. Ez a hegymászókönyvek Pulitzere.

BANFF. A földrajzi térképeken egy kis pont Kanadában, Calgary-tól 150 km-re. A hegymászók és a kalandsportokat szeretők térképén viszont az egyik legfontosabb pont. A kis kanadai város immár 28 éve ad otthont a világ mára legismertebb filmfesztiváljának. Aki a filmeket látni akarja, annak nem kell Alberta tartományba elutaznia, évek óta (már hatszor) itthon is megnézheti őket a Vagabond-Banff fesztivál keretében.



A fő helyszín viszont még mindig a kanadai kisváros, Banff. A 2003-as fesztivált ezen a héten rendezik. Természetesen figyelemmel kisértük az eseményeket. A Banff fesztiválról szóló cikkeink első részében azonban nem filmekről, hanem könyvekről lesz szó.

BANFF része ugyanis immár egy évtizede egy Könyvfesztivál is, ahol könyvbemutatók, könyvvásár és könyvek versenye is van. A világ minden részéről küldenek Kanadába versenyműveket. Persze nekik könnyebb – tehetjük kissé epésen hozzá – hisz angolul többen beszélnek, mint magyarul.



Idén 150 könyvvel pályáztak, ami 20%-kal több mint a tavalyi felhozatal. Egy nemzetközi zsűri feladata volt, hogy kiválogassák a 30 legjobbat, amik közül végül november hatodikán este kihirdették a végső győzteseket. A fődíj nyertese kétezer amerikai dollárt (450 ezer forintot) vihet haza, a másik díjazott pedig ezer dollárt. Emellett ennek feléért osztanak díjakat különböző kategóriákban is. Hegy bemutatás, Hegyek képekben, Kalandutazás, Hegymászás történet.


Banerjee könyvének egyik képe

Az egyik legnagyobb botrányt Subhankar Banerjee fotókkal teli útikönyve kavarta. A könyv címe Északi-sarkköri Nemzeti Vadmenedék: az élet és a föld évszakai (Arctic National Wildlife Refuge: Seasons of Life and Land). Az ANWR itthon nem sokat mond, Amerikában viszont olyan kényes téma a politikusok számára, mint itthon a K&H. Az ügy lényege az, hogy Alaszkában pont egy védett terület alatt van az egyik legnagyobb lehetséges olajmező. Az olajbiznisz küzd a környezetvédőkkel. A Kongresszusban igazi háború folyik az ügyben. Ezt a területet fényképezte Subhankar Banerjee, két éven keresztül. Ki is állították a képeit Washingtonban, a Smithsonian múzeumban, San Franciscoban és New Yorkban, a Természettörténeti Múzeumban.



Nemsokára kitört a botrány, főleg mivel a képek alatt híres környezetvédők idézetei voltak. Washingtonban száműzték a képeket egy eldugott szobába. A környezetvédők persze ezen nagyon felkapták a vizet. Vagyis Banerjee alaszkai képei körül forró lett a talaj. A Banff zsűrije nem rettent meg, november 6-án Banerjee könyvét hirdetette ki győztesnek a Hegyek képekben kategóriában.

A Hegymászás története kategóriában várható volt, hogy Everest témájú könyv nyer, hisz idén volt ötven éve, hogy Sir Edmund Hillary és Tenzing Norgay megmászták a Nagy Hegyet. A kategória győztes könyvének címe Tenzing: az Everest hőse, Ed Douglas tollából.



A Hegy bemutatás kategóriában egy olyan könyv nyert, ami a világ egyik leghíresebb sziklamászó helyét, a Bugaboos-t mutatja be. Ezt két kanadai hegyi vezető írta, Chris Atkinson és Marc Piché, címe egyszerűen The Bugaboos. A zsűri szerint a könyvet olvasva szinte már kelnél is föl a székből, és indulnál sziklát mászni.



A Kalandutazás kategóriát A Türkizkék antropológiája nyerte. Ellen Meloy a Sierra Nevadát vette górcső alá. A bírák szerint „zsugorodó világunkban Meloy kirándulások millióit fedezi fel szinte a hátsókertjében”.



A kategóriák fenti győztesei fejenként 500 dollárral lettek gazdagabbak. Mivel azonban a fesztiválon induló könyvek már kiadott – általában híres kiadóknál megjelentetett – művek, a pénznél sokkal inkább számít a hírnév, az, hogy elmondhatják magukról, hogy díjat nyertek a világ egyik leghíresebb kalandsport fesztiválján.

Az angol származású, de Kanadában élő Maria Coffey könyvénél a képek készítését férjére bízta. Maria barátja, Joe Tasker 1985-ben, az Everest megmászása közben halt meg. Maria ezek után költözött Kanadába és kezdett el írni. Röviddel később Összeházasodott Dag Goring állatorvos/fotóssal, akivel együtt kajakozták/járták be a világot.



Legújabb könyve, Ahová a hegy árnyéka vetül (Where the Mountain Casts Its Shadow) a mászás közben meghaló hegymászók hátrahagyott családtagjaival foglalkozik. A hegymászó hősök legendája helyett realista képet rajzol a mászás költségeiről, a kimerültségről és a halálesetek következményeiről. A Banff zsűrije szerint nagy bátorság kellett a hegymászás eddig elhanyagolt területének realista leírásához. Maria-nak adták az ezer dolláros második díjat.


A fődíjnyertes könyv

És hogy ki nyerte a fődíjat? David Roberts, a Menekülés a Lucaniából: a túlélés epikus története (Escape from Lucania: An Epic Story of Survival) című munkájával. A könyv az alaszkai Lucania hegy 1937-es megmászásának történetét meséli el, méghozzá úgy, hogy nagy részét maga a két (ma már kilencven éves) hegymászó, Bradford Washburn és Bob Bates, a Harvard Hegymászó Klub két oszlopos tagja meséli el.



A pilóta, aki elvitte a mászókat a hegyig, nem tudta őket felvenni lefelé, ezért közel 160 km-t gyalogoltak a legközelebbi településig. Persze a mai ultramodern navigációs eszközök és hegymászófelszerelések nélkül. Mászásuk úttörő jellege, és annak mitizálás-mentes bemutatása nyerte meg a zsűri tetszését.



2002 után, amikor egy skót hegymászó, W.H. Murray önéletrajza, A nem látott dolgok bizonyítéka (The Evidence of Things Not Seen) nyerte a fődíjat, idén egy olyan író nyert, aki szintén nem kezdő a szakmában. Roberts már évtizedek óta publikál mászásairól. Talán legismertebb könyve Az elveszett felfedező George Mallory holttestének megkereséséről szól, az Everesten. Mallory 1924-ben társával, Andrew Irvine-nal együtt tűnt el az Everesten, és a mai napig nem lehet tudni, hogy sikerült-e elérniük a csúcsot.



Ha valaki szeretne nevezni a fesztiválra, akkor a jövő évi versenyre július 15-ig teheti meg.

Comments

comments