Az igazság az olimpiai láng Everest-útjáról

Kínai hegymászók egy csoportja nemrég az olimpiai lánggal elérte a világ legmagasabb hegycsúcsát, a Mount Everestet. A grandiózus projekten Kína többet veszített, mint amennyit nyert.





Hősök a zászlókkal
A hivatalos közlés szerint május 7-én délben elérték a Mount Everestet azok kínai és tibeti hegymászók, akik az olimpiai lángot vitték fel a “világ tetejére”.

A lángot Cering Wangmo tibeti hegymászónő vitte fel a 8848 méter magas csúcsra. A mászásról szóló hivatalos információk és a BBC oldalán megtekinthető videó olyan szép, hogy az szinte könnyet csal az ember szemébe.
Kínai és tibeti hegymászók együtt felérnek a világ tetejére, a láng ott virít a kezükben. A siker deklarálja a két nép együttélését, a szeretetet, a békét, a megértést és az olimpiai szellemet. Tiszta idill. Kár, hogy az egészből egy szó semigaz.

“Amikor megláttam a televízióban az olimpiai lángot a Csomolungmán, sértve éreztem magam. Elárultak minket, szégyen ami velünk történik”- nyilatkozta egy tibeti férfi a Reuters hírügynökségnek.







A Kínai Népköztársaság brutális eszközökkel nyomja el az országban élő kisebbségeket, az ujguroktól a mongolokon át a tibetiekig.

Abban az országban, amelynek a nemzetközi olimpiai bizottság megszavazta az 2008-as olimpia rendezésének jogát (ne firtassuk, miért), ott életfogytiglani börtönbüntetés ját egy Free Tibet lobogó birtoklásáért, de adott esetben kisebb dolgokért is falhoz állítanak embereket.

Kína éppen március elején fojtott vérbe Lhassában, Tibet fővárosában egy tüntetéssorozatot. A buddhista szerzetesek és a hozzájuk csatlakozó diákok szerették volna elérni, hogy politikai okokból bebörtönzött társaikat engedjék szabadonn.
A kínai hadsereg nem cifrázta a dolgot, egyszerűen a tömegbe lőtt.

Ez az antré rányomta a bélyegét a Kínai Népköztársaság összes tibeti akciójára. A “jéghegy csúcsa” persze az olimpiai láng Everest-túrája. A megalomán terv Kína számára visszafelé sült el. Jó ötletnek tűnt felcipelni a lángot a csúcsra – ezzel lehet deklarálni azt, hogy micsoda tökös ország vagyunk! Csakhogy a grandiózus vállakozás körül akkora hisztit csináltak, ami egyes egyedül az elnyomó politikára hívta fel a figyelmet és nem a sikerre.






Baráti látogatás
Amikor márciusban a buddhista szerzetesek elkezdtek tüntetni Lhassa utcáin, felpörögtek az események Tibet körül.

A Kínai Tibet Hegymászó Szövetség azon nyomban kiadott egy közleményt, amely tudatta az Everestre készülő expedíciókkal, hogy környezetvédelmi okok miatt nem fogadják őket. Néhány napra rá a hadsereg ledózerolt néhány száz tüntetőt.

A kínaiak erre beijedtek és hermetikusan lezárták Tibetet. Információ se ki, se be. A dolog érzékenyen érintett legalább 50 hegymászó expedíciót, hiszen ők a tibeti oldalról akartak mászni.
A dolog magyarokat is érintett: Klein Dávid és Várkonyi László már éppen indulóban voltak, a Magyarok a Világ Nyolcezresein csapata (Erőss Zsolt, Mécs László, Stelcer Hilda és Lajos ) pedig március végén utazott volna Mount Everest felé.

Mindkét magyar expedíció oxigénpalackok nélkül akarta meghódítani a világ legmagasabb hegycsúcsát.A hegymászók előtt két út állt: elhalasztják a túrát az őszi szezonra, vagy a hegy déli, nepáli oldaláról másznak. Klein Dávid és Várkonyi László az utóbbi mellett döntött, köszönhetően annak, hogy szponzoruk, a Pepsi Magyarország hajlandó volt finanszírozni az ezzel járó többletköltségeket.
A Magyarok a Világ Nyolcezresein csapata úgy döntött, inkább egy másik csúcsra, a Makalura másznak.






Kínai hatóságok “látogatóban”
a nepáli alaptáborban
Idén tehát az Everesten a hegymászó tevékenység déli, nepáli oldalra korlátozódik.
Ám kínaiak keze ide is elért.
A szegény és kiszolgáltatott Nepált diplomáciai eszközökkel arra kényszerítették, hogy korlátozzák ők is a hegymászók mozgását. Az alaptáborban vasfegyelem volt, az alpinisták felszereléseit átkutatták, mindenkinél Free Tibet lobogót kerestek.

A hegymászók nem mehettek 6000 méter fölé egészen addig, amig a kínaiak nem végeztekolimpiai projectjükkel a hegy északi oldalán. A korlátozás és a tiltás oka: a kínai állam rettegése attól, hogy valaki egy Free Tibet lobogóval belerondít az élő tévéadásba.

A kínaiak most összehozták, feljutottak a csúcsra. Azt a mesét, hogy kínai és tibeti hegymászók együtt, karöltve jutottak a csúcsra – nos, ezt senki nem hiszi.
A dolog inkább szánalmas. A mászás sportértéke sem nagy: hatalmas apparátussal, oxigénpalackkal az Evesetet gyakorlatilag bárki meg tudja mászni, még a szomszéd sánta macskája is. Egyébként pedig csúcsmászás és az arról szóló híradások sem teljesen felelnek meg a valóságnak. A hivatalos közlés szerint csütörtök délben ért a láng a csúcsra, ám a nepáli alaptáborból többen úgy látták, hogy a kínaiak egy nappal korábban mozgolódtak a csúcson.

A




Imazászlók
z olimpiai láng feljutása után szabad az út a csúcs felé – közölte az Everest nepáli alaptáborában a hegymászó.
A kínaiak a láng útja miatt korábban kitiltottak minden mászót a hegy tibeti oldaláról, és Nepálból sem engedtek senkit magasabbra, mint a 6000 méter fölött lévő kettes tábor.

Klein elmondta: ezek után a napokban kiépül a hármas táborba vezető kötélpálya.
A két magyar hegymászó pénteken megérkezik az alaptáborba, szombaton pihenőnapot tartanak, majd vasárnap felvonulnak a kettes táborba.

Ezt követően a hármas és a négyes tábor kiépítése következik, ami egy kemény időszak lesz – mondta Klein Dávid. A hármas tábor 7200-7300 méter magasságban fog állni, míg a négyes tábor egy lapos, de szeles területen lesz kiépítve – fejtette ki.
Klein Dávid szerint május 22-én próbálhatják meg a csúcsmászást.

Comments

comments