Tavaly a Földkerülés volt a sláger, idén úgy tűnik az Atlanti-óceán lesz az, méghozzá nyugatról keletre. Persze szólóban. A rekord tíz éve áll. Ellen MacArthur is harcba száll!!
Ellen MacArthur |
Ellen MacArthur – van-e ki e nevet nem ismeri? A 28 éves angol tengerészlány akkor vált világhírűvé, amikor idén februárban megdöntötte a szóló, non-stop vitorlás Földkerülés világrekordját. Az angol királynőtől szinte azonnal megkapta az egyik legrangosabb kitüntetést, Dame-mé avatták, sőt májusban a világ egyik legrangosabb sportdíját, a Laureus-t is, mivel őt választották legjobb Alternatív sportolónak.
Ellen már a Földkerülő útjának céljában bejelentette, hogy már van új célja: az Atlanti-óceán átszelése, nyugatról keletre, a lehető leggyorsabban persze. Nem szerény terv, ugyanis ezt az utat tartják a tengerészek az egyik legnehezebbnek.
A gyorsasági rekord már több mint tíz éve fennáll, a francia Laurent Bourgnon hajtotta végre 1994-ben a 60 láb hosszú Primagaz nevű trimaránjával, amikor 7 nap, 2 óra, 34 perc és 42 mp alatt tette meg a távot, vagyis átlagban 17 csomóval szelte az óceánt. A rekord megdöntésére próbálkozók minden évben akadnak, de eddig egyikük sem járt sikerrel.
Ellen MacArthur is próbálkozott már. 2004 júniusában mindössze 75 perccel volt lassabb Bourgnonnál, és a lelkét is kitette. Napi két órát aludt, enni is alig volt ideje és a végére már hallucinációi voltak. Ő is tudja, hogy fizikailag már nem sokkal tehet többet, vagyis a rekord megdöntéséhez égi segítségre van szüksége. Szó szerint. Vagyis tökéletes időjárásra. Ebben a vitorlázás hasonlít az Everest-mászáshoz.
A transz-atlanti útnál is az időjárási ablak a kulcsszó. Júniusban és szeptemberben alkalmas az időjárás a nyugat-keleti irányú gyors haladásra, vagyis évente kétszer érdemes próbálkozni. A bevett útvonal New Yorknál indul és Anglia délnyugati partjainál, Lizardnál ér véget. Ellen MacArthur szeptember elsejétől áll majd indulásra készen New Yorknál, meteorológus csapatának jelzésére várva.
A kísérletéről pár napja azt nyilatkozta, hogy „tavaly júniusban le kellett térnem délnek az ideális útvonalról, így több mérföldet kellett megtennem mint Laurentnek, és a végén ez túl sok lett a rekord megdöntéséhez. A transz-atlanti rekord nagyon más, mint a Földkerülő. Nehéz őket összehasonlítani. Miután a legutóbbi kísérletemkor 75 perccel elmaradtam a csúcstól, nincsenek illúzióim arról, hogy a mostani kísérlet mennyire nehéz lesz. Az indulás időzítése kritikus, mindennek jól kell mennie, az időjárásnak, a hajónak, és nincs hely a hibázásra.”
Joyon IDEC nevű hajójával New York partjainál Fotó: BillyBlack/DPPI |
Persze nem ő az egyetlen, aki erre a csúcsra tör, és a többiek sem kezdők!! Az egyik vállalkozó Francis Joyon, aki nagyon szeretne visszavágni Ellennek. Ő tartotta ugyanis a Földkerülő, szóló, non-stop rekordot egészen addig, míg az angol lány idén februárban el nem vette azt tőle.
Joyon pár nappal ezelőtt már el is indult egyszer, de hamar vissza is fordult, mert nem sikerült utolérnie egy időjárási rendszert, és tudta, hogy csak tökéletes körülmények között lehet esélye. Jövő hétre újabb időjárási ablakot ígérnek, inkább azzal próbálkozik.
Royon mellett egy másik francia, Thomas Coville is bejelentette már az igényét a kelet-nyugati transz-atlanti csúcsra. 60 láb hosszú, Sodebo nevű trimaránjával száll harcba Royon és MacArthur ellen.
|