Bár Marcus Fillinger körül vészjósló hangokat hallatva repedeztek a jégtáblák és olyan hideg volt, hogy a hőmérője is feladta, az ausztrál búvárfotós nem adta fel. Alámerült és túlélte. Még csak ő tudja, mi van az Északi-sark jege alatt, de a közeljövőben filmet készít kalandjairól és fotói minden bizonnyal körbejárják a Földet.
A fehérrel jelzett részt jég borítja |
Március végén számoltunk be az ausztrál Marcus Fillinger őrült ötletéről: a profi fotós és búvár úgy döntött, ő akar az első ember lenni, aki lemerül az Északi-sarkon a jég alá és lefotózza, milyen arrafelé a tenger világa. Marcus a vele készített interjúnkban elmondta, hogy a legnagyobb veszélyt az állandóan mozgásban lévő jégtáblák jelentik, ha összezáródnak felette, akár örökre fogságba ejthetik, főleg mivel Marcus egyedül, segítség nélkül vágott neki a jégmezőknek. Az oroszok arktiszi bázisáról, a Borneóról vágott neki az expedíciónak. A 89. szélességi körig elvitték repülővel, onnan pedig már csak magára számíthatott. Egy szánon húzta maga után a kb. 10 naposra tervezett expedícióhoz szükséges mintegy 110 kg-os felszerelést (egy sátrat, speciális meleg ruhákat, kommunikációs berendezéseket, napelem paneleket, a búvárfelszerelését, élelmiszert és persze a fotós felszerelését).
Örömmel jelenthetjük, Marcus április 19-én sikeresen végrehajtotta a merülést. Szerencsére ma már nem kell heteket várnunk, míg a hír az Északi-sarkról eljut a világba. Marcus egy szatelittelefon segítségével nem sokkal a merülés után elérte Ausztráliában a segítőjét, Imogen Scottot, és sűrű fogvacogás közepette a következőképpen írta le a történteket barátjának:
Marcus feljövőben |
„Megcsináltam! Azt hiszem, ez volt a világ leghidegebb merülése, olyan hideg van, hogy a hőmérőn is befagyott…Dér van a fogaimon, és jégcsapocskák lógnak az orromból…de jól vagyok….még ma fölvesznek az oroszok és visszavisznek a borneoi bázisra”. Imogen Scott beszámolója szerint a Marcus-szal folytatott telefonbeszélgetés alatt hallotta a töredező jég hangjait a háttérben.
Mivel Marcus hőmérője felmondta a szolgálatot, pontos információnk nincsenek arról, hogy pontosan mennyire volt hideg, mindenesetre álljon itt néhány jeges adat. Az Északi-sarkon mért legnagyobb hideg –68 C fok. A sós víz –1,8 C fokon vagy be, és az alatta lévő tenger ez alá a hőmérséklet alá nem megy. Vagyis a tenger sokkal melegebb, mint a kinti hőmérséklet. Vagyis Marcus számára a legnagyobb veszélyt nem is a merülés jelentette, hanem a felmerülés.
Arról, hogy Marcus pontosan mit is látott a jég alatt, még nincsenek pontos információink. Természetesen, amint sikerül elérnünk a világ első sarki búvárát, megkérdezzük, és kérünk tőle fotókat.