Először 1970-ben vetette fel egy tudós, de csak mostanra hiszik el: legjobban az Antarktiszról látni a csillagokat. Most már azt is tudják, hogy a Hubble-nál is jobban, és persze jóval olcsóbban, mint az űrbe kilőtt teleszkópokkal.
A teleszkópot védő ház Forrás: phys.unsw.edu.au |
1970-ben Arne Wyller svéd asztrofizikus levelet írt a Nemzeti Tudományos Alapítványnak (NSF), azt bizonygatva, hogy a Földön legjobban a Déli-sarkról lenne érdemes a csillagokat szemlélni. Álláspontja süket fülekre talált, ugyanis a közkeletű szemlélet az volt, hogy a legjobb helye az űrt pásztázó óriásteleszkópoknak a Föld „hasán”, az Egyenlítő környékén (Hawaii-on, Chilében) van. (Az Északi-sark azért nem jó megoldás, mert az úszó jégtáblákon van, a déli párja viszont a Transzantarktiszi-hegyvidéken fekszik, tehát nemcsak stabil alapokon, de még magaslaton is.) 1991-ben már egy ausztrál szaklapban egy Peter Gillingham nevű asztrofizikus tudományos írásban érvelt Wyller igaza mellett, mondván, hogy minél hidegebb helyen van a teleszkóp, annál kevésbé hat ár a Földből kisugárzó hő (leegyszerűsítve nincs délibáb). Jó tíz évvel később már lépések is történtek az ügyben.
Kutatóállomások az Antarktiszon Forrás: phys.unsw.edu.au |
A déli 75 szélességi foknál, az amerikai McMurdo állomástól nem messze, 3260 méter magasan található a Dome C (Concordia), francia-olasz felügyelet alatt. Itt helyezett egy ausztrál csapat egy 85-milliméteres teleszkópot, amit viszont teljesen automatizálniuk kellett, mivel az állomáson csak az antarktiszi nyár idején tartózkodnak tudósok.
Nekik 2004 márciusa és májusa idején – vagyis a déli félteke telén kellett működtetniük a gépet. A teleszkóp csinos kis házat is kapott, ami a finom műszereket védte a széltől és a hidegtől. A tudósok nagy örömére, a Dome C-nál használt teleszkóp által közvetített kép sokkal élesebb volt, mint a Hawaii-on készítettek.
Vagyis bebizonyosodott, hogy valóban kisebb a légkör által okozott turbulencia (a délibáb-hatás), vagyis a csillagok kevésbé piskákolnak.
Az Egyenlítőről és a Dome-C-ről kapott kép közötti különbség Forrás: phys.unsw.edu.au |
A most használt teleszkóp (a fekete) Forrás: phys.unsw.edu.au |
Mivel az ausztráloknak most már bizonyítékuk is van, hogy valóban a Dome C-től látni a legjobban a csillagokat, már dolgoznak egy sokkal nagyobb teleszkóp felállításán. Szó van egy Óriásteleszkópról, aminek 30 méter lenne az átmérője, de már a két méter átmérőjű Douglas Mawson teleszkóp, aminek építése előrehaladottabb stádiumban van, is olyan jó képeket adna, mint a Hubble Űrteleszkóp.
A Hubble-höz hasonló, űrbe kilőtt teleszkóp viszont jóval drágább, és az Antarktiszon sokkal könnyebb is javítani, ha valami elromlik A Douglas Mawson az ausztrál tudósok szerint nagy felbontású képeket tud majd közvetíteni a Tejútrendszer közepéről, és pontos képet tud majd adni egy közeli, naprendszeren kívüli bolygóról.