Amitől az edzett krokodilok is komolyan megijednek

Ismét európai sikerek születtek a világ legmelegebb, legnehezebb, leghosszabb és legkalandosabb mountain bike versenyén, az ausztráliai Crocodile Trophy-n. A férfiaknál egy olyan kerós nyert, akinek “egy fia” segítsége sem volt… 1200 kilométer őrület Queensland-ből.

Az ausztráliai Queensland állam észak-keleti, erdős-hegyes területein rendezett verseny négy éves múltra tekint vissza, a szervezők fejében viszont már 1993-ban megszületett a gondolat egy, a Tour de France-hoz hasonló mtb-versenyről.

A főszervező, Gerhard Schönbacher többször elmondta, hogy a legnagyobb és legnehezebb mountain bike verseny, amin valaha is részt vett, Vietnámban volt, és a Saigon – Hanoi távolságot ölelte fel a maga 2500 kilométeres távolságával.
Erről hazatérve kezdett el ötletelni azon, hogy miként múlhatná felül a vietnámiak embertelen verseny.
Több év próbálkozás után született meg a Crocodile Trophy végleges terve – tíz napig tartó, 1200 kilométernyi tekerés, gyakran víz és bármiféle támogatás nélkül. Állandó hegyvidéki bicajozás ez, ami összesen 12 ezer méter szintváltozást jelent.

Az idei viadal körülményei
azonban még az eddigieknél is furcsábbak voltak.
A hosszantartó esőzések következtében felázott a pálya, így a verseny egy óriási sárdagasztásba "landolt", ráadásul a kiöntött patakok miatt az utolsó pillanatban muszáj volt pályaszakaszokat is változtatni, ami jelentősen lassította a ridereket.

Urs Huber

A tíz napig tartó küzdelem egy az egyben a tavalyi végeredményt hozta, vagyis taroltak az európaiak.
Az első helyen a svájci Urs Huber végzett, aki mindenféle támogatói csapat nélkül teljesítette a távot.
Ez azt jelenti, hogy saját maga szervízelte, takarította a biciklijét, de még a vízespalackokról is önmaga gondoskodott. Hubert mögött a holland Bart Brentjens az ezüstöt, a belga Mike Mulkens pedig a bronzot szerezte meg.
"Természetesen nagyon sok munka volt a győzelmemben, de ezzel, hogy egyedül csináltam meg, sokkal jobban azonosulok a verseny szellemiségével“ – mondta büszkén, az immár kétszeres győztes Urs Huber.

A nőknél hazai sikerek születtek, Abby McLennan (fotónkon) megnyerte mind a kilenc szakaszt, így végső sikere nem volt kérdéses. Elmondása szerint ezzel egy álma vált valóra.
McLennant a szintén ausztrál Lauretta Howarth és Nancy Carceres követte a dobogón.

A kissé felfordult versenyt sajnálatos módon egy tragikus esemény is beárnyékolta.
Féltávnál, álmában elhunyt egy 59 éves  holland versenyző, Weit Heuker.

Ezért a sporttársak és szervezők a hatodik szakasz kihagyásával és egy megemlékezéssel tisztelegtek a sportoló előtt.