Álkalandor vagy megmentő? Beintettek a National Geographic-nak Richard Branson miatt

Faképnél hagyta a National Geographic kuratóriumát az explorersweb.com, a világ legelismertebb kalandor-portáljának szerkesztősége. A hegymászó, tengeri és tudományos expedíciókról tudósító portálnál azért borult ki a bili, mert a National Geographic egy unatkozó milliárdosnak ítélte az idei Felfedezői Életműdíjat. De miért is?






A National Geographic címlapja
“A valódi felfedezők elhivatott emberek, akik mindent egy lapra tesznek fel céljaik érdekében. Készek egzisztenciájukat vagy akár életüket is kockáztatni” – írja az expedíciós ügyekben irányadó portál, az Explorersweb.com december 19-én kelt cikkében.
“Ha a expedíciós váltakozásokról tudósító média elveszti a kapcsolatot a valósággal, bolondságokat írnak és érdemtelen embereknek adnak díjat, azzal megbecstelenítik a felfedezők és valódi sportemberek eszményeit. Nem maradt más választásunk, mint elhagyni a National Geographic tanácsadó testületét” – folytatódik a portál szerkesztőségi cikke.

A bili borulása

Az Explorerswebnél akkor borult bili, amikor a National Geographic Sir Richard Branson-nak ítélte a felfedezői életműdíjat, valamint 2007-es Baffin-szigeteki expedícióját nyilvánította az Év Kalandjának.
“Richard Branson csupán egy dúsgazdag vállakozó, aki különféle kalandokkal szórakoztatja magát” – írja a cikk szerzője.

A kaland







A Virgin légitársaságot és kiadót jegyző Richard Branson idén egy hetet töltött a Kanadában található Baffin-szigeteken.
A milliárdost a sarkvidéki expedíciók veteránja Will Steger kalauzolta. A páros kutyaszánnal szelte át az északi sarkkör fölött lévő tartományt, amely az utóbbi években a sziklamászók Mekkája. A szigetek több ezer méter magas gránitfalain születtek az utóbbi évtized legkomolyabb alpinista útjai. A tematikus filmfesztiválok, mint például a kanadai Banff, tele vannak azokkal a mozikkal, amelyek itt készültek.
Branson az expedícióra magával vitte házi szerzőjét, Jon Bowermastert is, illetve egy fotográfust, Elizabeth Andre-t.

PR-fogás?






PR-cikk?






“Az utazásról készült beszámoló az év egyik legjobb publikációja, Branson ezért kapta a díjat”
– áll a National Geographic indoklásában. A Baffin-kalandról szóló cikk első ránézésre PR-anyag.
Ha valakinek a képre nézve nem esik le azonnal a tantusz, annak elmagyarázzuk, méghozzá jó didaktikusan: In Virgin Territory nagyjából azt jelenti, hogy szűz tájakon.
Csakhogy Branson cégét történetesen Virgin-nek nevezik, sőt, a National Geographic még a brandhez tartozó színt is használta a címben.













Az írás egyébként kifejezetten jó. Érdemes elolvasni.
Az ember nyomban északra kívánkozik, szinte hallja, hogyan csaholnak a szánhúzó kutyák. A cikk legnagyobb erénye: újat tud hozni a globális felmelegedés csontig lerágott tárgykörében. Az a kérdés, hogy mi lesz a jegesmedvékkel még a plüssállat-fanokat sem izgatja öt percnél tovább, pedig a klímaváltozás nem csak erről szól.
A cikkben elhangzik egy ajánlat: Branson Al Gore-ral közösen 25 millió dolláros díjat ajánlott fel annak, aki olyan technológiát fejleszt ki, amivel hatékonyan lehet kivonni a szén-dioxidot a légkörből.
Branson arra is ígéretet tett, hogy 3 milliárd dollárt fordít a globális felmelegedés ellensúlyozására. Azt vállalta, hogy utazási irodáinak, a Virgin Atlantic légitársaságnak és a Virgin Trains teljes nyereségét a következő tíz évben erre a célra áldozza.

Amiért Bransont szeretik és amiért utálják…






Mr. PR
A Virgin cég tulajdonosa és első embere leginkább légi kalandjairól ismert, pedig jegyez néhány világrekordot tengeren és szárazföldön is.
Sport vagy inkább teljesítményhajhász karrierjét motorcsónakos rekordkísérlettel indította: az Atlanti-óceánt szelte át négy nap alatt.
Ezt követően találkozott a rekordok rekorderével, Steve Fossettel, akivel heves hőlégballonozásba kezdtek. Céljuk a Föld körülrepülése volt.
A páros először felalított egy Atlanti rekordot, majd Marokkóból Hawaii-ra jutottak.
Branson itt feladta, Fossett pedig befejezte a művet: a mai napig ő jegyzi a ballonnal megtett legnagyobb távolság rekordját.
Branson innentől a háttérbe vonult, és inventorként mozgatta a szálakat.

Virgin Galactic néven a kilencvenes években bejegyeztetett egy társaságot, amely a jövőbeli űrturizmusra szakosodott.
A műszaki hátteret Burt Rutan cége, a Scaled Composites adta. Az első dobás a SpaceShipOne megépítése volt, amivel Mike Melvill pilóta 2004 junius 21-én elhagyta a Föld légkörét, majd néhány perc világűrben tartózkodás után, sikeresen leszállt a Mojave sivatagban lévő bázison.
Az üzemszerű űrrepülésre való felkészülés következő lépcsőjét a takarékos, mégis hatékony gépek fejlesztése jelentette – ebben kapott szerepet Steve




Rutan, Branson és Fossett
Fossett is. Rutan tervezett egy három testből álló gépet, amit Global Flyernek kereszteltek el.
Fossett ezzel körülrepülte a Földet, majd felállította a leghosszabb utántöltés nélküli repülés világrekordját.
Az anyagiakat Branson pakolta össze; valljuk be: nem sokan hittek abban, hogy a civilűrrepülés megvalósítható.

Sokan ugyanakkor nem szeretik Bransont, mert kalandjaiak igen-igen PR-szaga van.
Ez még nem lenne baj, ám az is előfordul, hogy szinten aluli eszközökkel operált. Az egyik ilyen dobása az volt, amikor Paris Hiltonnak ajándékozott egy világűrbe szóló repülőjegyet.
Amikor azonban üzleti partnereit “árulta el”, akkor valóban nagyot esett a népszerűsége.




Sir Richard Branson
Branson ugyanis többségi tulajdonosa volt Burt Rutan tervezőgéniusz cégének, a Scaled Composites-nek.
(Rutan újító elképzeléseinek köszönhető többek közt az első civil űrhajó megépítése, illetve az energiatakarékos, ám mégis hatékony repülőszerkezetek kifejesztése.)
Branson két éve eladta a céget a Northrop Grumman Corp-nak, ezáltal a kutatási tevékenységet végző Burt Rutan piaci környezetbe került.
A fejlesztőmérnök sok mindenre vágyott, de ezt az egyet szerette volna elkerülni…

Kik voltak még a jelöltek?

Fontos megjegyeznünk: 2007-ben számos elismerésre méltó teljesítmény született. Valery Babanov és Szergej Kofanov alpesi stílusban másztak új utat a himalájai Jannu 7710 méter magas csúcsára, új út született a világ második legmagasabb hegycsúcsán, aK2-n, és megdöntötték a siklóernyős távrepülő világrekordot is.
A lista persze nagyon hosszú – a Nationl Geographic érthetően azokat a teljesítményeket jelölte díjra , amelyekhez köze volt.
A lista a legmegdöbbentőbb eleme Jason Lewis Földkerülő kalandja. A brit férfi 13 év alatt gyalogolta körül a Földet.
Aztán itt van egy hőlégballonos rekord is: David Hempleman Adams három nap és 17 óra alatt repülte át az Atlanti-óceánt egy nyitott kosarú ballonnal.
Branson Baffin-szigeteki expedíciója ezekhez képest tényleg csak egy nyaralásnak tűnik…

————————————————————————————————————————–
Az extrem.hu fejteget







Mint felfedező, tudományos kalandor, vagy akár, mint sportember, Richard Branson nem említhető egy lapon a műfaj nagyjaival, mint Reinhold Messner, Thor Heyerdahl vagy Ellen McArthur.
Mégis őt jutalmazták. Valószínűleg nem Branson teljesítményeit díjazták, hanem A mecénás kapott díjat.
Egy biztos: a jóképű millárdos celebre a trashmédia odafigyel.
Tehát, ha egy ilyen mókus elmegy az Északi-sarkra, megnézi a saját szemével az olvadó jeget, majd bemondja, hogy cégeinek nyereségét a klímaváltozás elleni harcra ajánlja fel, na annak azért van súlya…

Comments

comments