Air Race: Drámai versenykezdet az erős szél miatt

Besenyei Péter szép repüléssel harmadik lett a Red Bull Air Race Világbajnokság idénynyitóján futamán, Abu Dzabiban, melyet a tavalyi vb-bajnok Bonhomme nyert.

Besenyei Péter nagyszerű repüléssel ismét dobogóra állhatott a hétvégi Air Race gyorssági műrepülő világbajnokság szezonnyitó futamán Abu Dzabiban. Rekkenő hőségben, erős széllel dacolva kemény és eseménydús csatában végül a harmadik helyre repítette rutinja a tavalyi géppel rajthoz álló magyar pilótát. Az Arab-öböl türkiz vize felett rendezett futamon a 2009-es címvédő brit Paul Bonhomme győzedelmeskedett,

Erős szélben küzdöttek

honfitársa, Nigel Lamb előtt.
A 2008. évi világbajnok osztrák Hannes Arch a csalódást jelentő 11. helyen végzett, pedig a pénteki kvalifikáción ő volt a leggyorsabb.

Örömrepülés magyar-módra

Besenyei diadalittas mosollyal orsózott néhányat örömében, amikor még az Egyesült Arab Emírségek fővárosa felett repülve meghallotta, hogy dobogós lett. "Rettentően boldog vagyok. A hét elején már annak is örültem volna, ha bejutok a Szuper Nyolcakba, aztán ez sikerült, és elkezdtem reménykedni a dobogós helyezésben" – nyilatkozta Besenyei.
Viszonylag lassú MXS-R gépe ellenére a magyar pilótának sikerült 9 pontot szereznie futamával, amelyben óriási, 7 másodperces hátrányban végzett a győztestől, amiből 4 másodpercet büntetőként kapott. "Nagyon nehéz viszonyok között versenyeztünk, de ha túl könnyű a feladat, nincs mit csinálni. Ha viszont nehéz, akkor nekem is több a dolgom. Most nehéz volt, mert állandóan változott a szél. Emellett óriási volt a hőség, ami a pilótákat és a motorokat is sújtotta, ugyanis nem tud olyan simán repülni a gép, mint

Megküzdöttek a dobogós helyekért

hűvös időben" – fűzte hozzá Besenyei.

Veszélyes szélben repültek

Az Abu-Dzabiban tavaly győztes Archot – akit a pénteki kvalifikáción megszerzett egy pont után esélyesnek tartottak a győzelemre – veszélyes repülésért kizárták a Legjobb 12-ben.
A meglepetésekkel teli versenynapon a többi esélyes közül is sokan kényszerültek korai búcsúra kizárás vagy technikai probléma miatt. A hőmérő higanyszála a 40 fokot is meghaladta, és az esemény előtt néhány órával rendkívül erős, változó irányú sivatagi szél érkezett, így a 2010-es idénynyitó a Red Bull Air Race Világbajnokság elmúlt hat évének egyik legdrámaibb versenyévé vált.

Michael Goulian jó eredménnyel lett negyedik, bár az amerikai pilóta napja sem alakult jól, hiszen műszaki problémák miatt nem indulhatott az utolsó döntőben. A tavalyi újonc, kanadai Pete McLeod eddigi legjobbját elérve ötödik lett. Az ausztrál Matt Hall jól repült és már a dobogó közelében érezhette magát, de a technika ördöge őt is megtréfálta, így ki kellett állnia a Szuper Nyolcak futama előtt, amivel lecsúszott a nyolcadik helyre.

"Nagyszerűen indult az új év" – mondta Bonhomme, aki ezzel 12 pontot szerzett és eddigi 12. győzelmét érte el. Bonhomme – csakúgy, mint a Red Bull Air Race nagy öregjeinek számító Lamb és Besenyei – úrrá lett az időjárási körülményeken, és a hatalmas kihívások közepette is megőrizte nyugalmát.

Fontos taktika és stratégia

A korábbi edzésnapokon Lamb és Besenyei egyaránt rosszabbul teljesített a viszonylag szép időben, a hőségben és az alattomos szélben azonban a helyzet magaslatán voltak. A látótávolságot nagyban csökkentette a homokot vivő sivatagi szél. "A mai napon a taktika és a stratégia számított" – nyilatkozta Lamb.

A Team Abu Dzabi pilótáját, Arch-ot egyértelműen bosszantotta a kizárás, ami a Corniche mentén összegyűlt helyi szurkolókat is meglepte. "Fogalmam sincs, hogy mit láttak a bírók. Teljesen szokványos helyzetről volt szó" – mondta.

A 2010-es idény első futamán a két újonc is sokat tanult. A cseh Martin Sonka – aki a pénteki kvalifikáción kiváló teljesítménnyel ünnepelte 32. születésnapját – szombaton 20 büntető másodpercet szedett össze, amivel 13. lett. A brazil Adilson Kindlemann még debütáló társán is túltett futamával, ahol 28 büntető pontot gyűjtött, ebből 12 két légikapu érintéséért járt.

A nyolc versenyből álló szezon következő állomása a nyugat-ausztráliai Perth lesz április 17-18-án.