Adriai szelek, és ami velük jár

Szeszélyes bóra, és egész napos jugo. Mire figyelj, hogy ne kerülj viharba.

A tengerpartokon gyorsabban változik az idő, gyorsabban érkeznek a viharos is, így nem árt kicsit megismerni annak a régiónak az időjárási viszonyait, ahová nyaralni indulunk. Az egyik legkedveltebb nyaralási célpont Horvátország.
Nézzük, milyen szélviszonyok jellemzik az Adriát, milyen időjárási változásokra érdemes figyelni, ha ide indulunk nyaralni.

Erős széllel: Szeszélyes bóra (horvátul: Bura)





Gyorsan jön, gyorsan megy Adrián a vihar

Kiszámíthatatlan, mert nem észlelhető előre, hirtelen érkezik. Az időnként történő széllökések átlagban 11 m/mp-es sebességet érhetnek el, és a szárazföldről a tenger felé fújnak, és leggyakrabban északkeleti az iránya.
A szél a hegyekben erősebb szokott lenni, ami sokszor gondot okoz az autópályán való közlekedésben is.

– Mi a bóra érkezésének a jele?

A nyári bórák általában az Adria északi részén keletkeznek, ahol a hegyláncok a legkeskenyebbek (Velebit). Közeledése arról ismerhető fel, hogy előtte egy felhő-sapka takarja el a Velebit vagy a Biokovo csúcsát. A hullámokat, amelyek a bóra által keletkeznek rövidek és gyorsan távolodnak a szárazföldtől, a hullámok megtört csúcsai a hullám tarajának fehér habjává válnak, az erős széllökések pedig időnként vízcseppeket emelnek a levegőbe.

Közepes erejű szél: Jugo

Délkeleti szél. A jugo közepes erejű délkeleti szél, amely a tengerről a szárazföld felé fúj és az egész parton jelentkezik, ha az Adria déli részén hajózik. Nyáron nem igazán jelentkezik. Jellemzői: a szél fokozatosan növekedik és megállás nélkül fúj, szép, hosszú hullámokat alkotva, amelyek zaj és hab nélkül terjednek, és csak ha nagyon erős a jugo, akkor verik a partot.

Comments

comments