Acro Jam: Akrobaták a Balaton felett

Soft Landing Acro Jamról, az első magyar siklóernyős műrepülő versenyről első kézből számol be az extrem.hu-nak a verseny főszervezője. Tíz elszánt siklóernyős röpköd a Balaton felett, majd a reflektorfényben kiderül, hogy mire képes az ifjonti hév.


Akrobata siklóernyős
Fotó: Ágh András

Kollmann András újságíró/siklóernyős egy hónapja versenylázban égett, de nem versenyzőként, hanem szervezőként. Megrögzöttséggel határos lelkesedése végül eredményesnek bizonyult. 2004 októberének első hétvégéjén a Balatonfelvidékre gyűjt a magyar siklóernyős társadalom, hogy egy új sportág első magyarországi versenyét megüljék. András beszámolója következik.



Az ideális acro terep (egy tó közelében lévő starthely vagy csörlőpálya) Magyarországon olyan legenda, mint az északnyugati átjáró Kenneth Roberts regényében. A siklóernyővel végzett műrepülés igazából víz fölött ajánlott, rendellenesség esetén így elkerülhető a komoly balaeset.


Szokatlan látvány a Balatonfelvidéken
Fotó: Ágh András

Amióta 10-15 pilóta komolyan motivált itthon az acrozásban, közszájon forog egy-két lehetséges víz fölötti gyakorlóterep. E híresztelések hitele persze kérdéses, a legtöbb eképpen hangzik: “a Pista hallott egy tóról messze a keleti végeken, amit egy 130 éves süketnéma pásztor ismer, de csak balladai homályban lehet odajutni”. Az északnyugati átjáró problémáját a Soft Landing Acro Jam sem oldotta meg. A balatonkenesei magasparton felfedezett csörlőpályához komoly reményeket fűztünk, de sajnos csalódnunk kellett. Az csak északias szélben használható.



Október másodikán számomra megdöbbentően sokan jöttek el az első magyar acro versenyre. Tíz pilóta nevezett be, és az ország minden részéből jött szakmai közönség. A nyugatis szél miatt a verseny helyszínét átköltöztettük Gyulafirátót közelébe. Az időjárás kedvezett nekünk, nyáriasan meleg idő volt. A pilótákat csörlővel húztuk 5-700 méteres magasságba. Tekintve, hogy nem víz fölött zajlott a verseny, a pilótákat némi önmérsékletre intettük. Alapvető szabály volt, hogy 100 méter alatt nem szabad manőver végrehajtásába kezdeni, illetve az ún. földérintő spirál tilos.


A zsűri az eget kémleli
Fotó: Ágh András

Versenybírónak Vértes Balázst, a nemzetközi távrepülő versenyeken legsikeresebb magyar pilótát, Varga Dénes távrepülő magyar bajnokot és Lars Lindstettet, az acro brancs egyik meghatározó tagját kértük fel. Az értékelés a Nemzetközi Repülő Szövetség (FAI) siklóernyős műrepülő versenyszabályzatának alapján történt. A versenybírók az egyes manőverek kivitelezését illetve a manőversor kombinációját, a koreográfiát értékelték.



Aki a gyulafirátóti repülőtéren járt szombat délelőtt, olyasmit láthatott, ami a fizika törvényeit meghazudtolja. A siklóernyő fölötti átperdülések, aszimmetrikus forgástengelyű dugóhúzók, helikopter rotor módjára hátrafelé pörgő ernyők, stb. Egyik régi pilótatársunk annyit fűzött a látottakhoz, hogy 200 év repülési tapasztalat után sem merne meghúzni iyen figurákat.


A hazai keménymag
Fotó: Ágh András

A bennfentesek sejtették, hogy az első helyezés Takáts Pál és Kézi Gábor közt fog eldőlni. Ez így is lett, a többi részvevő azonban nem kis meglepetést okozott. Barth Sándor, ha jól emlékszem, már akkor is öreg pilótának számított, amikor én (Kollmann András) kezdtem a repülést. Ennek ellenére felvette a kesztyűt és lépést tartott a progresszív ifjúsággal.



A verseny legmeglepőbb résztvevője a 17 éves Grillmayer Alexandra, aki idén kezdett repülni. Ebben a sportban még mindig viszonylag alulképviselt a női nem, a női acro pilóta pedig ritka, mint a fehér holló. Olyan ütemű fejlődést pedig még soha nem tapasztaltunk, hogy valakiből alig fél év alatt acro pilóta váljon.


Takáts Pali, a verseny győztese
Fotó: Ágh András

A díjátadó családias hangulatban, az autók reflektorfényénél zajlott. Szervezőként nem akartam, hogy annyira komolyan vegyük ezt a versenyt, inkább az acro-nak szerettem volna itthon legitimitást adni. Ez sikerült, mert már magán a versenyen is a jövőről faggattak. Az első helyezést és az azzal járó egy éves Fundango szonzorációt Takáts Pál nyerte.



A verseny létrejöttéban nyújtott segítségért szeretnék köszönetet mondani a Red Bullnak és a Fundangonak, valamint Kardos Istvánnak, Kalocsa Zsoltnak, Kas Tibornak, Lőrincz Matyinak, Juditnak, Feldmann Eszternek és Prekob Zsoltnak.



A végeredmény:



1. Takáts Pál

2. Kézi Gábor

3. Barth Sándor

4. Strak Dávid

5. Grillmayer Alexandra

6. Bálint Lukas Máté

7. Szabó Peacher Péter

8. Szilágyi Csaba

9. Mihályfi Zsolt

10. Kovács István

Comments

comments