A víz is megárthat?

Sportolás közben az ember hajlamos megfelejtkezni arról, hogy pótolja az elvesztett vízmennyiséget. Néhány tipp arra, hogy mit is mikor érdemes kortyolgatni bringázás vagy futás közben.


Üvegen osztozva

Ez elvesztett (azaz kiizzadt) vízmennyiség állandó pótlását a sportolás egyik alapszabályaként szokták emlegetni. Egészség-rovatunk első részében az “egészséges ivásról” ejtünk néhány szót.



Tippek, nem csak mountain bikeosoknak:



– A hűtött (energia)italok a testhőmérséklet csökkenéséhez vezetnek. Az alsó határ plusz öt fok, az ennél hidegebb italok már károsak a felhevült testre – gyomorpanaszokat okozhatnak.



– Felkészülés: harminc perccel az edzés/testmozgás megkezdése előtt igyunk meg egy fél liter vizet.

– Általános alapszabály: az edzés alatt negyed óránként 1,5 – 2 decilitert (úgy egy pohárnyit, amit persze legritkább esetben iszunk pohárból) felpörpintve gondoskodhatunk arról, hogy a gyomrunk is jól érezze magát testmozgás közben.



– Melegben igyunk inkább vizet: minél melegebb van, annál érdemesebb az energiaitalok helyett inkább vízzel feltöltenünk flaskánkat. A vízbe pedig tegyünk egy kiskanálnyi sót. Így egyrészt sokkal hatékonyabban hűthetjük testünket, másrészt “külsőleg” is használhatjuk – a ragacsos energiaital kevésbé kényelmes a fejünkre öntve.



– El a kezekkel a sörtől:

Az alkoholos italok folyadékot vonnak le a szervezettől, nem is beszélve a koordinációt csökkentő hatásukról.

Comments

comments