Ezen az oldalon az esetek 99%-ában sport témájú cikkeket olvashattok. Most az az 1% következik, amit egyik kollégám így fogalmazott meg: mi mindenre vevők vagyunk, ami extrém gondolkodást, extrém, a hétköznapitól eltérő életformát jelent. Pont ilyen, ha valaki önszántából 700°C-os parázson sétál!
Mindkét világban otthon van |
Húsz évvel ezelőtt Vörös Ákos még egy hétköznapi tanárember volt, aki lelke mélyén szeretett volna megszabadulni a hétköznapok konvencióitól, egyhangú monotonságától. Ezt a kiutat kezdetben a jógában találta meg, ami a mai napig az élete alapját jelenti, ez a biztos alap, amire építkezni lehet. A jógától pedig jóformán már csak egy lépés a tűzjárás. Na azért nem ilyen egyszerű.
-1983-ban, azaz lassan húsz éve, hogy elkezdtem jógával foglalkozni, majd ahogy egyre messzebb jutottam ezzel a módszerrel, úgy kezdtem komolyabb figyelmet fordítani, azokra a technikákra, amelyek a tudat megnyitásához és a tudat fölötti uralomhoz, a tudatunk kezeléséhez nyújtanak segítséget. Nekem ebben egy Ken Cadigen nevű nagyon jó barátom, és mesterem nyújtott segítséget, akitől később a tűzjárást is megtanultam. Bár őt itthon ismertem meg, igazán közeli kapcsolat akkor alakult ki közöttünk, amikor meghívott Mauira. Én pedig elmentem, sőt ott ragadtam, és 1991-től 93-ig Hawaiin éltem. Ott sajátítottam el számos különböző technikát, terápiás, kommunikációs technikákat. Tanulási tréningeken vettem részt, ahol azt lehetett megtanulni, hogy a tapasztalatokat, hogyan lehet a leghatékonyabban felhasználni, hogy fejleszthetjük az érzékelésünket.
Jó pillanatok a Paradicsomban
-Magyarán, hogy fel tudjuk fogni azt, amit látunk, ami körülvesz bennünket?
-Igen erről van szó. Ahogy mondani szoktam, ne gondolkozz, hogy mi lehet körülötted, hanem nézd meg. És ha megnézted, akkor tudni fogod, hogy mi vesz körül, és nem kell különböző teoriákon törnöd a fejed.
-Mire tanított még meg ez a három év?
-Maui maga volt a Paradicsom, egy ideális hely az élethez, ahol remekül lehetett modellezni, hogy sok különféle ember milyen jól tud együtt élni. És azt is megtanultam, hogy mindenkinek vannak olyan jó pillanatai, amikor bármit meg tud tenni, és nekünk, nekem az a feladatom, hogy tudatosítsam ezeket a jó pillanatokat.
-Ilyen jó pillanatra van szükség például a tűzjáráshoz?
-Tulajdonképpen igen.
A tűzjárás
A tánc fontos része a szertartásnak |
-Talán kezdjük az elején, honnan ered és mi is valójában a tűzjárás?
-Nagyon nehéz pontosan meghatározni. A közel-és távol-kelet egyaránt magáénak vallja, és mindkét terület valóban a tűzjárás szülőföldjének tekinthető. A közel-keleti szúfik, vagyis az iszlám egyik gyakorlatias irányzata, akik alkalmazzák ezt a technikát, nos ők azt mondják, hogy ez eredetileg Indiából származik, amihez ők is hozzátették a magukét. Az indiai szúfik pedig azt mondják, hogy a tűzjárás a közel-keletről származik, de gyökerei nagyon mélyen visszanyúlnak az indiai kultúrába. Valójában ez egy út a meditációhoz, csak éppen egy nagyon radikális, erős módszer felébredéshez?
-A tudat felébredésére gondolsz?
-Így van. Ennek a felébresztésnek számos módja van, köztük jó néhány hasonlóan erős technika, elég csak a legismertebbet említenem, a pörgő derviseket. Ők is azért táncolnak, hogy átlépjenek egy másféle tudatállapotba, hogy kinyíljon az elméjük. De a fakírok technikái is rokoníthatóak ezekkel a módszerekkel. Vannak olyan fakírok, akik levágnak egy darabot a nyelvükből, megmutatják a közönségnek, majd visszaillesztik és visszanő. Én persze nem törekszem ilyen attrakciókra, megelégszem a tűzjárással.
Nemet mondani is erény
Ez nem pirománia |
-Európába nem jutott el a nyolcvanas éveket megelőzően a tűzjárás?
-Dehogynem! A délkelet-európai országokban, Bulgáriában vagy Görögországban nagyon komoly hagyománya van a tűzjárásnak, a bizánci örökségnek köszönhetően.
-Milyen volt az első tűzjárásod? Tanítványaid közül többen is mondták, hogy egyáltalán nem féltek az első alkalommal.
-Hát én nagyon féltem. Mauiról hazajőve tartottam az első tűzjárást. Nagyon sokan voltunk, több mint százan, és a hatalmas csoportenergia sokat segített, és többször is végigmentem a tűzön. Egyébként előfordul, hogy valaki nem fél, annak nagyon könnyű dolga van, mert csak fogja magát és már megy is. Aki fél, annak nagyon fontos, hogy tudjon róla, és ne vállaljon fölösleges kockázatot. A legfontosabb, hogy az ember figyeljen a belső hangra, ami száz százalékos biztonsággal meg tudja mondani, hogy át tud-e az ember menni a tűzön.
-Nem fordulhat elő, hogy az ember ezt a belső hangot összetéveszti a félelemmel?
-Ennek a megakadályozására való a felkészítés a tűzjárás előtt. Egyébként ez a belső hang olyan erős, hogy nem lehet összetéveszteni semmivel. Egyébként én amondó vagyok, hogy aki odaáll a tűz elé, az teljes értékű tűzjárást csinált, elvégre az is egy nagyom komoly, felelős döntés, ha valaki nemet mond. A tűzön csak szabad akarattal érdemes átmenni.
Nincs racionális magyarázat
700 fokos perzsa szőnyeg |
-Ákos, valójában miért nem égnek meg az emberek, akik átmennek a 7-800 fokos parázsszőnyegen?
-A tudatállapot változása miatt megváltozik a fájdalomhoz való viszony, és sokkal erősebben érvényesül a tűz gyógyító hatása, nem véletlen, hogy azok az apró sérülések, amik óhatatlanul előfordulnak, másnapra mind eltűnnek, nyoma sem marad égésnek. Az európai elme számára elfogadható racionális magyarázattal nem tudok szolgálni. És nagyon sokat tud segíteni a közösség is.
-Tehát, aki jól felkészült, akár egyetlen délután alatt, az minden gond nélkül át tud menni a tűzön?
-Igen, a felkészülés végére az emberek többségének a megérzései már megbízhatóan működnek, és általában, aki elszánja magát, az gond nélkül át is megy a tűzön. Utána már csak a feldolgozás marad, mert az is nagyon fontos, hogy, aki végigcsinálta, az tudatában legyen annak, amit tett, és hogy a felszabadult energiákat helyesen használja fel.
Vörös Ákos megtalálható a SHAMBHALA Tibet központban (Bp. VIII. Lőrinc pap tér 2.), illetve a Zöld-Kék Teaházban (Bp. VII. Dohány u. 16-18.).