A Rax koronája

Ziskó Balázs másodszor nyert a Raxkönig extrém hegyifutó versenyen – ismét övé a Rax koronája!

Ziskó Balázs
Duatlon az Alpokban

Az egyik legnehezebb osztrák hegyifutóversenyen a magyar Ziskó Balázs (X2S-KONA TEAM) duplázott, idén is megszerezte a győzelmet. Ez eddig egyetlen külföldi versenyzőnek sem sikerült! A verseny speciális duatlon, azaz nemcsak futni, kerékpározni is kell a versenyzőknek.

A 2007 méter magas Rax csúcs lábától induló mezőny először fut 3 km-t enyhén emelkedő pályán, majd kerékpárra szállnak a versenyzők és teljesítik a 10 km-es távot, 500 m szintemelkedéssel (ez nagyjából a Mátrafüred – Kékestető útvonal), majd végül futnak 3 km-t, ahol 700 m szintet kell megmászni! Ez utóbbi szakasz szinte csak sziklákon vezet fel a hegycsúcsra.

Ziskó Balázs címvédőhöz méltó módon erősen kezdett, de nem tört azonnal az élre, akárcsak csapattársai, a végül 4. helyet szerző Hattyár Dániél és a 6.-ként befutó Spilák Tamás. Taktikusan, lazán futották az első szakaszt, kerékpáron már az élbolyban voltak, végül Balázs a táv utolsó szakaszán robbantott, ellépett a mezőnytől és a kerékpárt elsőként váltotta futócipőre. Innen óriási lendülettel haladva 5 perccel hamarabb érkezett célba, mint a második Gilbert Grabner!

Ziskó Balázs 2008-ban megnyerte a versenyt, tavaly 3 mp híján veszítette el sprintbefutóban, idén új formában és új felszereléssel – az általa is használt Salomon Speedcross futócipő a mezőny felének volt erre a terepre a választása, de ezt használja a hegyifutó világbajnok, Jonathan Wyatt is.

A száznál is több induló közül nem mindenki fejezte be a versenyt, közöttük összesen 4 nő, de a talán a legnagyobb tapsot a 64 éves osztrák Karl-Heinz Tiefengraber kapta.

Hegyifutás itthon

Magyarországon július 24.-én Kőszegen, a magyar hegyifutó Országos Bajnokságon lehet kipróbálni ezt a külföldön egyre népszerűbb sportot.