Horváth Kinga megnyerte az augusztus 16-i, Siófokon rendezett O’Neill Vodafone Magyar Kupát, sőt, mivel a korábbi versenyeken is jól szerepelt, méltán érdemelte ki a magyar bajnoki címet. Az extrem.hu interjúja a legjobb magyar női wakeboardossal.
Kinga az idei kupasorozat második állomásán, Győrött |
Horváth Kinga 1998-ban kezdett el wakeboardozni Balatonfüreden hét évi úszás után. Igazság szerint először a vízisít próbálta ki, majd csak azután pártolt át a wakeboardozáshoz. Jelenleg a Kodolányi János Főiskola hallgatója Budapesten. A veszprémi lány 2001-ben 4. helyen végzett a világbajnokságon, illetve 1999-ben és 2002-ben Európa-bajnoki ezüstöt szerzett. Az idei kupasorozat első állomásán, Dunaharasztiban első lett, míg a második állomáson, Győrött, a második helyre szorult, hiszen ott a német Julia Boarmann lett az aranyérmes. Azonban, mint ahogy arról már beszámoltunk, Kinga lett az idei női magyar bajnok az összesített eredmények alapján. Telefonon értük őt utol, hogy a siófoki kupazáró versenyről, illetve további terveiről kérdezzük.
-Milyennek találtad a szombati versenyt?
-Nagyon tetszett, nagyon jó volt a hangulat. Teljesen feldobta a rendezvényt a külön erre az alkalomra odavitt hajó, amin különböző koncertek voltak, így a nézők is jól szórakozhattak a futamok közötti szünetekben. A tavalyitól abban is különbözött, hogy wake jam versenyt is rendeztek. Ez egy idei újítás. Itt többnyire 20 perces futamok vannak, és bárki bármilyen figurát, manővert, trükköt bemutathat ez idő alatt. Ez tehát egy szabad verseny, itt mindenki azt mutat be, amit csak szeretne. Így összességében több új dolog töltötte ki a napot, így az egész verseny színesebb lett. Az egyedüli dolog, ami nem tetszett, az az erős hullámzás volt, mert nagymértékben befolyásolta aznapi teljesítményünket. Ha hullámok vannak, akkor sokkal jobban oda kell figyelnie a wakeboardosnak, és sajnos a hullámok miatt sűrűbbek az esések is.
Egyik köre után Siófokon az elmaradhatatlan kutyaövvel |
-Miért volt ilyen kevés női induló?
-Igen, sajnos csak négyen indultunk a női kategóriában, sőt, a megszokott junior és női kategóriát az indulók hiányában összevonták. Eredetileg heten lettünk volna, de a női kategóriában néhány lány mégsem indult el. Ezért volt szükség az összevonásra. Természetesen mindkét kategória megtalálható a versenyeken, de nálunk elég gyakori, hogy a viszonylag kis létszám miatt változtatásokat kell alkalmazni a versenyek megkezdése előtt. Én személy szerint nem örültem az összevonásnak, mert biztos vagyok benne, hogy a kislányok, akik eredetileg juniorként versenyeztek volna, szívesen vitték volna haza az aranyat. Ha nincs ez az összevonás, akkor ez így is történt volna. Mindig az mondom a gyerekeknek, hogy versenyezzenek, amikor csak tehetik, de végül mégsem jön össze a megfelelő létszám.
Siófoki aranyérmes futam |
-A verseny során a fiúk sokkal több trükköt mutattak be, sokkal nagyobb ugrásokat hajtottak végre, mint a lányok. Mi ennek az oka?
-Ennek biológiai oka van, de a fiúk mindig is bátrabbak és merészebbek voltak, mint a lányok. Ők általában mindent bevállalnak. Ha például egy fiúnak keresztszalag-szakadása van, nem nagyon törődik vele, megy, és csinálja tovább a trükköket. A lányok már egy kicsit óvatosabbak, ők ilyenkor azon gondolkoznának, hogy landoljanak. Talán éppen ezért sokan kérdezték már tőlem, miért űzök ilyen férfias sportot.
-Hogyan szoktál edzeni?
-A szombati verseny előtt például Siófokra jártam le edzeni, de általában Dunaharasztiba járok. Megpróbálom összeállítani a köreimet, amiket majd a versenyen is futni fogok. Ha pedig jó az idő, akkor a Balaton nyújtja a legideálisabb gyakorlási lehetőséget.
-Mi lesz a következő lépés?
-Most hétvégén lesz Grazban az európai kábeles versenysorozat végső állomása, illetve októberben rendezik meg a világbajnokságot Ausztráliában. Mindkét versenyen részt veszek. Ausztráliában nem csak kábeles, hanem motorcsónakos wakeboard is lesz, de ott nem fogok indulni. Az az igazság, hogy a kábelesre is rengeteget kell még készülnöm, és sajnos nem lesz időm a csónakos versenyre.
(A képeket Kalocsai Gergő és Kapornaki Anikó készítették.)