A magyar filmek

Pilisi mész

50 perc

Ikonosztáz film

Rendező-operatőr: Szőnyi József

Pilisszántón még ismerik a fával történő mészégetés több száz éves tudományát. A falu polgármestere, Szőnyi József, aki korábban mészégető volt, maga készített filmet a teljes munkafolyamatról, hogy ne merüljön feledésbe ez a mindennapi használatból már kimúlt hagyomány.

A film eddigi fesztiváldíjai: Dialektus Filmfesztivál 2002 MADE-díj



Gyaloglás Gulágföldön

52 perc

Rendező-operatőr: Szalkai Zoltán

A kétezredik évben az Oroszország szerte szétszórt egykor létező szovjet munkatáborok egyik körzetében, a fakitermelő táborairól hírhedt északi Ural területén gyalog kerestem meg a lágerek még fellelhető romjait, miközben e kalandos vállalkozás minden részletét kamerával videóra rögzítettem. Az egyszemélyes expedíció célja az volt, hogy a készülő film emlékeztessen az ártatlanul elhurcolt és elpusztított áldozatokra, akik e számunkra ismeretlen, messzi földben nyugszanak. Meg szerettem volna mutatni ennek a vidéknek a mai arcát. A természetet és a manapság ott élő embereket. Számomra is meglepő módon működő munkatáborok zónájába vezetett az utam.

Körülbelül 300 kilométert gyalogoltam ezen az elzárt vidéken, gyakran az úttalan, sűrű tajga mélyén. A „zóna” több száz kilométer sugarú, többnyire lakatlan erdőségeinek mélyén néhány börtönfalu bújik meg, ahonnan köztörvényes elítéltek járnak dolgozni az erdőirtásokra. A valaha, politikai foglyok százezreinek élete árán épített, ma már mocsárba és erdőbe vesző vasútvonalat követve feljutottam az Ural-hegység fennsíkjára, ahol az őslakók utolsó képviselőivel, a manysi és vogul rénszarvaspásztorokkal találkoztam. Szomszédságukban szintén nyelvrokonaink, komi nemzetiségű tehénpásztorok legeltették csordáikat. Falujuk, mely a börtönök közelében van, e vidék legősibb települése.

Utazásom során nap mint nap a leghátborzongatóbb élményem az időutazás volt, amit át kellett élnem, miközben a „zónában” bolyongtam. Az őserdő mélyén lágerek összedőlt romjainál, – a részeg, ugyanakkor kedves és szomorú komikkal, akik az ’56-os Budapestet lőtték, – a hatalmas fákat döntögető fegyencek között vagy a fék nélküli, fatörzsekkel túlterhelt teherautókat vezető rabok társaságában.

A film eddigi fesztiváldíjai: Mediawave 2002 – a zsűri különdíja



Abisso Gortani

35 perc

Rendező-Operatőr: Simon Béla

A fiúk a bányában… A bánya Olaszországban, a fiúk meg magyarok.. Az olaszországi Canin fennsíkon lévő Gortani barlangot hét éve kutatja a magyar barlangásztársadalom legjavából verbuválódott csapat. A 15 kilométer hosszú barlangrendszer kutatásának krónikája vízzel, sárral, verejtékkel.



Kanyonvilág

17 perc

Rendező-Operatőr: Simon Béla

Csipet-csapat túrázik a korzikai kanyonokban. Talpasok, bombák és szaltók. És persze töméntelen kristálytiszta kanyonvíz.



Egy kis víz

9 perc

Rendező-Operatőr: Simon Béla

Barlangász élményfürdő: áradás a jósvafői Kossuth barlangban.



281 – Egy világrekord belülről

Készítette: Forgó Szilárd

Operatőr: Forgó Szilárd, Török Zoltán

Három magyar siklóernyős pilóta elhatározza, hogy megdöntik a fennálló 273 km-es céltáv világrekordot. Ehhez biztosít megfelelő körülményeket Brazília egyik északi állama, Ceara. Itt állandóan erős a szél, süt a nap és száraz a levegő, azaz minden lehetőség adott egy új világrekordhoz. A feladat ennyi: siklóernyővel hegyről startolva, pusztán felszálló meleg légáramlatokat használva elrepülni egy onnan 281 kilométerre lévő városkába. A starthelyen fújó erős szélen kívül más körülmények is nehezítik a küldetést. Minden sikertelen próbálkozás veszélyeket hordoz magában, mert a repülés útvonalán csak néhány falu van, ha a pilóták ezektől távol szállnak le, akkor hosszú és veszélyes túra vár rájuk a félsivatagos környezetben.



Flatland flyers

6 perc

Scandinature films

Török Zoltán

Hogyan döntsünk siklóernyős világrekordot Brazíliában a magyarországi síkvidéki repülések tapasztalataival felvértezve? Két magyar siklóernyős nyolcórás megfeszített küzdelme a levegőben, hogy elérjék kijelölt céljukat 281 kilométerrel arrább és ezzel új világrekordot állítsanak be.

A nevezett anyag a National Geographic Televison számára készülő, még forgatás alatt álló film promo-ja, amely várhatóan májusban lesz kész. Mindazonáltal világrekord repülés krónikája 6 percbe sűrítve is érthető.



Cyanide blues

29 perc

Török Zoltán

2000 telén a világ médiájának bőven volt szenzációja. Elkeseredett arcok, döglött halak sokkoló látványa töltötték meg a címlapokat és a híradókat, köszönhetően az egyik legsúlyosabb ökológiai katasztrófának, ami valaha történt az európai kontinensen.

De mi lett a Tisza sorsa, miután a tömegmédia halottnak nyilvánította és magára hagyta a vidéket. A Cyanide Blues az ott élők sorsát és a természet állapotának változását követi végig tizenkét hónapon keresztül. A film három főszereplője három ember, akik a folyó különböző részein élnek, de életüket összekötötte a szörnyű szennyezés és a harc a Tiszáért. Egy halászember, egy ökológus és egy falusi vendéglős. Az ő változó érzelmeiket, és kűzdelmüket követhetjük végig a filmben egy teljes éven át. Mellettük feltűnnek a kutatók, egy beteg, mérgezést szenvedett réti sas illetve egy vadon élő sas-pár. A film olyan szépséges pillanatokat is bemutat, mint a tiszavirágzás és az őszi madárvonulás.

A film eddigi fesztiváldíjai: „Best presentation of an environmental issue” – International Wildlife Film Festival, Montana, USA, 2002

„National Geographic Environmental Award” – a három legjobb film között, Sundsvall, 2001

„Newcomer Award – a három legjobb film között, Sundsvall, 2001



Flash

Gulyás Mihály – Szilágyi Márton filmje/ OG pictures

„Soha nem gondoltuk azt, hogy egy igazi filmet készítünk. Viszont fontosnak éreztük, hogy rögzítsük és mások számára is bemutassunk a kerékpározást abból a nézőpontból, ahogyan mi látjuk. Tudjuk azt, hogy velünk együtt a kerékpározásban, vagy kerékpározás közbennagyon sok „bikepositive” gyermek, tinédzser és felnőtt találja meg a kikapcsolódást, az élményt a feltöltődést, a marátokat meg a sikert. Hinni szeretnénk azt, hogy sikerül mutatni egy újabb okot arra, hogy még többen legyünk.”



Országút a mennybe

Banai Tibor Péter



A kokain földjén

Banai Tibor Péter



Mesél a láperdő

28 perc

Mosonyi Szabolcs

Valamikor a Kárpát medence alföldjeit lenyűgözően változatos élet borította. Mint a sakktáblán a fekete és fehér négyzetek, úgy fedték a sűrű erdők, járhatatlan mocsarak és zöldellő rétek a mai pusztát. Azonban őseinknek élettérre volt szükségük. Az erdőket kivágták, a mocsarakat lecsapolták, a réteket felszántották. Mára szinte csak egy-egy apró folt maradt a valaha alföldeket tarkító láperdőkből. Ezt az élőhelyet mutatja be a film és annak egy éven át követett változásait.



Lynx Lynx

9 perc

Mosonyi Szabolcs

Szöveg nélküli film egy hiúzcsalád életéről.



A tátrai zergék megmentése

29 perc

Mosonyi Szabolcs

Az 1989-es szlovákiai rendszerváltás után a tátrai zergék száma rohamosan csökkenni kezdett. Tíz év alatt a korábbi 900 példányról 188 darabra. 1999-ben a Tátra Nemzeti Park átfogó tervet dolgozott ki a zergék megmentésére. Ez a film a zerge projektben résztvevők erőfeszítéseit mutatja be, hogy ezt a különleges és egyedi fajt megmentsék.



Északföld

52 perc

Füredi Zoltán

A levegő kék, a fák az égig érnek. A völgyoldalban sötét üregek tátonganak és esőzések után néha megnyílik a szikla, és vizet okád.A tűz pattogása itt élesebb. A lombok felől időnként szárnyak suhogását hallani és hallani azt is, ahogy a gomba nő a gyökerek közt.Valahonnan égő fa illatát érezni. Lenn a völgyben emberek élnek. Sötét van még, amikor erős építésű, zöld járműveikkel megállnak a kocsma előtt. Hajnalban hagyják el a falut. Fejszét, fűrészt és más, fémből készült szerszámokat visznek magukkal…

Bár az Északföld maga mitikus táj, Répáshuta falu és az ott élő erdei munkások léteznek: négy korosodó férfi, négy különböző karakter, négy hagyományos erdei mesterség, négy évszak. Az Északföld antropológiai film: kulcsszava az ethos, módszere pedig egyfajta kísérlet a “sűrű leírás” filmi alkalmazására.

A film a 33. Magyar Filmszemle dokumentumfilm kategóriában rendezői-operatőri díjat ért el, valamint a Magyar Dokumentumfilm Rendezők Egyesületének küldöndíját kapta.



Frei dosszié – Ősemberek nyomában

35 perc

Szerkesztő-riporter: Frei Tamás

Rendező: Keleti Andrea

Frei Tamás útifilmje a malajziai erdőlakók kalandos megközelítéséről és arról az emberről, aki az őserdőn át kalauzolja.

A film decemberben látható volt az TV(2)-n.



Az utolsó cserkész – Elefántcsontpart

Rendes Zoltán- Fuchs Rihárd

Producer: György Péter / Blueprintmedia/ RTL Klub

Polgárháború Elefántcsonparton. Katonai kordonok, ellenőrzőpontok, kábítószer, és a vöröskereszt, amely segíteni próbál. No meg az „idegen légió” és annak is magyar harcosai. Utópisztikus víziók Afrikáról, kicsit rejtői stílusban, mégis komolyan.

A film decemberben látható volt az RTL Klub azonos című műsorában.



Budapest „barlangfőváros”

26 perc

Milo Mihály/ Nyíregyházi városi televízió

Nincs még egy olyan több millió lakosú nagyváros, melynek beépített és lakott belterülete alatt egész sor, több tíz kilométeres barlangrendszer húzódna. Ezért joggal illeti meg a barlangváros, sőt „barlangfőváros” elnevezés. A másik ok ami ezt alátámasztja, maga a város nevének második tagja, a Pest szó, melynek jelentése barlang. A film kutatók és felfedezők segítségével mutatja be a Rózsadomb és környéke alatt húzódó látogatható és elzárt barlangrendszereket, valamint a felfedezésük körülményeit. Feltárul egy földalatti világ fokozottan védett, páratlan szépségű természeti képződményeivel, melyeknek létrejötte egyszeri és megismételhetetlen. Éppen ezért megóvásuk mindannyiunk közös érdeke.



# 722

Base Cigányz Team. Rendező: Szörény Csaba

Hazai bázisugró kommandó atomisztikus illegál ugrásai.



Kiss my ass

28 perc

Készítette: Lévai Ferenc

Gördeszkás betyárok elsőfilmje. Aki megérti, hogy az aszfalt csak egy réteg a földön, az szeretni fogja ezt a filmet.



Kilimandzsáró expedíció

Földrajzi Filmstúdió



Meru expedíció

Földrajzi Filmstúdió



Mount Blanc

Földrajzi Filmstúdió



Ukránok, pelikánok, lipovánok

Rendező: Kocsis Tibor/ Flora film



A hanti sámán hagyatéka

Rendező: Kocsis Tibor/ Flora film



A meghódított Kárpát-medence

Rendező: Kocsis Tibor/ Flora film

Comments

comments