A legnehezebb kalandversenyek: á la Forbes és á la extrem.hu

A világ leggyazdagabbjairól készített listáról elhíresült Forbes magazin most a kalandversenyeket Top 10-ét is összeállította. A kalandsportok esetében azonban neccesebb ítélkezni afelett, hogy egy háromnapos non-stop montiverseny halálosabb, vagy egy három hónapos magányos vitorlás Földkerülő versengés. Listázunk!

A világ leggyazdagabbjairól készített éves összeállításáról elhíresült Forbes magazin most a kalandversenyeket Top 10-es listáját is összeállította. Viszont míg a gazdagságnál a pénzeszsákok mennyisége pontos fokmérő, a kalandsportok esetében már neccesebb ítélkezni afelett, hogy egy háromnapos non-stop montiverseny halálosabb, vagy egy három hónapos magányos vitorlás Földkerülő versengés. Alma, körte és banán versengése itt.




Raid: multitalentumok előnyben

1. A Forbes ítészei összedugták a fejüket és a következőre jutottak: A világ jelenlegi legnehezebb kalandversenye a Raid Világbajnokság, ami korábban Raid Galouise-nak hívtak. Ez egy öt-hat napos, több sportágat felölelő viadal, amire egy világkupán kvalifikálják magukat a profi kalandorok. Hosszúsága (600 km), összetettsége (négytagú, vegyes csapatok vesznek részt), kiszámíthatatlansága (a szervezők „meglepik” a csapatokat az útvonal térképekkel) és persze a látványossága miatt érdemelte ki az első helyet. Az idei vb-t szeptember 10-15 között rendezik, a helyszín a Mont Blanc a cél pedig az egyik legmenőbb svájci síparadicsom, Gstaad.


La Ruta: a dzsungel pokla

2. A Forbes a második helyre a világ egyik legnehezebbnek tartott monti-versenyét, a Costa Rica-i La Ruta de los Conquistadores-t tette, mondván, hogy a Tour de France lehet, hogy nehezebb, de Lance Armtrong miatt túl kiszámítható a végeredmény. A La Rután 400-an vesznek részt, 200-an hazaiak, a többiek olyan nemzetközileg elismert montisok, akiknek van pénze kijutni Costa Rica-ba, és bíznak benne, hogy túlélik a háromnapos gyötrelmet a dzsungelben.



3. Az újság kalandlistáján a dobogóra a Raid és a La Ruta mellett a világ talán legismertebb motorversenye, a Dakar-rali fért fel. A versenyt itthon senkinek sem kell bemutatni, a nagyszámú magyar kontingens miatt rengeteg médiafigyelmet kap. A Forbes indoklása szerint a 2004-es, 16 napos verseny végén „az indulók kevesebb, mint 40%-a ért célba. Ez egészen úgy hangzik, mint egy verseny!”

4. A negyedik helyen egy vízi viadalt rangsoroltak. A Vendée Globe-ról mi is többször beszámoltunk. A Földkerülő, nonstop, egyszemélyes vitorlásversenyt pár évente rendezik meg, a legutóbbi idén februárban, a francia Vincent Riou győzelmével ért véget. A versenyzőknek három-négy hónapon keresztül kell megküzdeniük a világtengerekkel, a magánnyal, az elemekkel, a fizikai és szellemi fáradsággal. Az értékelés szerint a Vendée egyik fő attrakciója a fókuszált, kihívást jelentő állandó küzdelem.



5. A Top 10-es lista 5. helyén egy ultramarathont találunk. Méghozzá abból is egy híresen kegyetlent: a Badwater Ultramarathont, amit a Death Valley-ben rendeznek Arizonában, a sivatagban, ráadásul júliusban!!! A 75 meghívott ultrafutónak nem csak a 200 km-t kell teljesítenie, 40 fok C feletti hőmérsékletben, de ráadásul több emelkedőt is meg kell mászniuk közben. Egy ilyen tizes listában mindenképp helye van egy ultramarathon versenynek, mivel fizikailag talán ez az egyik legmegerőltetőbb sportág, ha nem is annyira látványos, mint mondjuk a Raid vagy a La Ruta.



6. A Forbes listájának hatodik helyén a leghíresebb kutyaszánhajtó verseny, az Iditarod szerepel. Idén az extrem.hu-n is sokat olvashattatok erről az alaszkai versenyről. Anchorage és Nome közötti 1100 km-t idén a leggyorsabban a norvég Robert Sorlie teljesítette kutyáival, 9 nap 18 órán keresztül űzve-hajtva őket. (A szabályok kötelezőve tesznek pihenőket, de a hajtó ezek alatt is inkább szerel vagy etet, mint alszik.) Az amerikai újság írói szerint az Iditarodon „az út alatt nulla fok alatti hőmérsékletet, hóvakságot, veszélyes emelkedőket, és a sötétség látszólag végtelen óráit kell elviselniük a résztvevőknek. Hogy miért akarna bárki ebben részt venni? Hát, az idei győztes egy Dodge teherautóval, és 72 ezer dollárral távozhatott. Nem rossz”. Az Iditarodnak szerintünk is mindenképp helye van a kalandversenyek legjobbjai között, de nem a pénzjutalom, hanem a verseny hősöket és csodalálatos történeteket produkáló ereje miatt. Nem hiába ez az egyik legtöbbször megfilmesített kalandverseny a világon!!!


Sorlie csapatával az Iditarodon

7. A magazin munkatársai a hetedikként egy amerikai versenyt hoztak ki, ami itthon kevésbé ismert, mint a fentiek.A Texas Water Safari egy háromnapos, non-stop kenus csapatverseny, amely a Mexikói-öbölbe ömlő texasi folyókon (San Marcos, Gaudalupe) rendeznek, 400 km-en át. Nehézségét mutatja, hogy volt olyan év, amikor az indulók 96%-a nem fejezte be a versenyt. Abban egyetértünk a Forbes-lista összeállítóival, hogy egy hosszútávú kenuversenynek mindenképp helye van a tíz között, de mi a texasi négynapos helyett egy még embertelenebb viadalt jelölnénk. A Yukon River Quest a világ leghosszabb, évente megrendezett kajakversenye. Whitehorse-ból eveznek Dawson City-be a Yukon folyón, kanadai legvadabb vidékein át, 740 km-t leevezve!!! Aki a verseny végére képes még bármit is fogni a kezével, az előtt le a kalappal.



8. Nyolcadik helyre az amerikaiak a triatlonversenyeket – általában – tették, népszerűségük miatt. Mi ennél továbbmennénk, és az Iditaroddal, a Vendée Globe-bal és a többiekkel „csak” az Ironmant sorolnánk egy kategóriába.

A legdurvább kalandversenyek
Forbes Top 10:



1. Raid világbajnokság

2. La Ruta de los Conquistadores

3. Dakar-rali

4. Vendee Globe

5. Badwater ultramarathon

6. Iditarod

7. Texas Water Safari

8. Triatlon versenyek altalaban

9. Tevis Cup Ride

10. Inca Trail Marathon



Extrem.hu Top 8:



1. Vendée Globe

2. Dakar

3. Raid világbajnokság

4. Sivatagi és sarkvidéki ultramarathonok

5. Iditarod

6. Ironman

7. La Ruta de los Conquistadores

8. Yukon River Quest

9. Forbes-ék egy hosszútávú lóversenyt tettek a lista utolsó előtti helyére. Meglepő módon azonban nem az arab sivatagban, hanem Amerikában rendezik a világ legnehezebbnek kikiáltott lóversenyét. A Tevis Cup-on az indulóknak 24 órájuk van arra, hogy teljesítsék a 160 km-es, hegyvidéki távot a Sierra Nevada hegységben. A magazin értékelése szerint „idén 150-en neveztek, a szokásos 200 feletti helyett, és 74-en fejezték be”. Bár sokan a Tevis Cupot tartják a legkeményebb lovas versenynek, azért illik legalább megemlíteni a Velka pardubickat, a híres cseh akadályversenyt, ahol nem azt számolgatják, hogy hányan nem értek a célba, hanem hogy hány ló múlt ki közben. A pálya 7 km hosszú, 31 természetes akadállyal (sövények, homok, vízzel teli árkok). Vagyis a kegyetlenül nehéz pályának nem kell a leghosszabbnak lennie, bár az kérdéses, hogy ez a verseny kategorizálható-e „adventure race”-ként.



10. Végül a Forbes listájának legvégén az Inca Trail futóverseny szerepel, amit Peruban futnak, az Andokban, fel a Machu Picchura. Itt már vitatkoznánk, hisz rendeznek marathont az Everestre is, még zordabb körülmények között. Így végül az extrem.hu Forbes-én alapuló listája Top 8-as lett, és egy kicsit módosítottunk a sorrenden is. A lényeg azonban nem változott: gazdag a lista, a hosszútávú kalandversenyek világkorukat élik, sokan szeretnék kipróbálni, mennyit bírnak.





A legfrissebb hírek szerint pár héten belül egy magyar résztvevője is lesz az egyik legkeményebb futóversenynek, a 20. Marathon des Sables-nek, ami a marokkói sivatagban gyilkolja majd a közel 800 futót. Részletek később az extrem.hu-n.

Comments

comments