A jubileumi Karát Kupával ért véget a jet-ski országos bajnokság

A Magyar Jet-Ski Szövetség a 2011. évi Országos Bajnokság záró, ötödik versenyét, a Karát Kupát a 20. jubileumi évben a Gersekaráti Karát Szabadidőpark taván rendezte meg tizenkét nemzet versenyzőinek részvételével, az Alpok Adria Kupasorozat részeként. Az idei szezon nagyon kedvez a víz szerelmeseinek, ugyanis ismét kánikulai hőség fogadta a versenyzőket és a nézőket az Európa-bajnokság-szintű jet-ski versenyen.

A szombat délelőtti edzést követte a zártpályás futamok első szériája, mely során 14 kategóriában (7 közös kategória, 5 Alpok Adria kategória, 2 magyar bajnoki kategória) mérkőztek meg a versenyzők, a második ütközetre vasárnap került sor, s az összesített eredmény alapján avattak bajnokot.

Délután kezdődött a profik offshore versenye, a hosszú távú Formula versenyekkel, új és nagy teljesítményű versenygépek szálltak vízre: a csúcsmodell 350LE-s volt, 135 km/h végsebességgel.
Erős mezőny állt a felvezető hajók közötti képzeletbeli startvonalnál mind ülős Runabout, mind pedig az állós Ski kategóriákban, melyet kiegészített számos külföldi sztárversenyző.

A Runabout Offshore Formula 2 kategória versenyében a világbajnokibronzérmes Kasza György magabiztos versenyzéssel felállhatott a dobogó legmagasabb fokára, megelőzve a Szlovákiából érkező tavalyi magyar bajnokot, Mario Lamyt és Varga Zoltánt. A magyar bajnoki címet Kasza György szerezte meg.

A Ski Formula 1 kategória 17 perces offshore versenyét a világklasszis Sümegi László fia, Sümegi Martin nyerte, az idén Európa-bajnoki címet szerzett D’Ess Alex és a 15 éves győri Szabó Barnabás előtt.
A magyar bajnoki címet a Szlovákiából érkező, magyar színekben versenyző Bohuslav Jozef nyerte el.
A magyar bajnokság Formula 1, „királykategóriáját” Kasza György nyerte, a szlovák, tavaly magyar bajnoki címet szerzett Mario Lamyés az Európa- és világbajnok Heller Éva előtt.
A 2011. évi magyar bajnoki címet a 20 éves Mario Lamy szerezte meg.

A szombati igazi nyári kánikula mérséklődött vasárnapra és új kategóriaként ez évben bevezették
a Junior Ski F2 (Stock) kategória, melyben állós Ski gépekkel 10 és 16 év között lehet versenyezni. A győztes a Kalocsáról érkező, 15 éves D’Ess Alex Bendegúz, maga mögé utasítva a két Csehországból érkező fiatalt: Terezie Procházkovát és Havlin Thomast. A magyar bajnoki címet Szabó Barnabás szerezte meg.Az újoncok zártpályás versenyén ülős kategóriában (Novice Runabout F1) a KAMSE színeiben versenyző, eddig csak a Runabout Slalom versenyeken induló Jantos Gábor első, az Papp László a második és a szlovák Martin Predanocy a harmadik helyen végzett, a magyar bajnoki címet Papp László szerezte meg
Az újoncok állós kategóriában (Novice Ski F2 – csak Alpok Adria Kupa) kategóriában az olasz Marco Lobina első, D’Ess Alex Bendegúz a második és az osztrák Martin Kraus a harmadik helyen végzett.
Novice Ski F1 kategóriában a dobogó legfelsőbb fokát ismét az olasz Marco Lobina szerezte meg a 15 induló közül, megelőzve D’Ess Alex Bendegúzt és Peinsipp Hans-Christiant. A magyar bajnoki címet Mitrovics Gábor szerezte meg.

Az Alpok Adria
Kupasorozatba idén új kategóriaként bevezetett Expert Ski Lites kategóriában Sümegi Martin győzedelmeskedett, maga mögé utasítva Szabó Gábort és Bohuslav Jozefet.
Ski F2 (Stock) kategóriában a magabiztos versenyzéssel diadalmaskodott, az osztrák világbajnok Kevin Reiterer, második helyen végzett a 2011. év Felfedezettje: Szabó Barnabás, a szlovéniából érkező kétszeres világbajnoki ezüstérmes hölgy, Pija Sumer állhatott fel a dobogó harmadik helyére.
Ski Limited kategóriában Kevin Reiterer ismételten diadalmaskodott, megelőzve az Észtországból érkező Markus Lutsokertet és az olasz Giuseppe Donát.
Az Alpok Adria Kupasorozaton a 35 évnél idősebb versenyzők számára rendezett Pro-Am Ski Gentleman Open kategóriában 14 versenyző közül az észt Andres Kalmer az első helyen ért célba, az olasz Sandro Cau a második és a szintén olasz Giuseppe Dona állhatott a dobogó harmadik fokára.

A hölgyek Ladies SKI Limited kategóriában a cseh 13 éves ifjú tehetség, Terezie Procházková elsőként, az osztrák Martina Dusswald másodikként és a Norvégiából érkező Urska Breznik harmadikként ért célba.
Ski F1 (Superstock) kategóriában nyert azosztrák Kevin Reiterer, ezzel megszerezve a hétvége harmadik aranyát a magyar vízen, míg Sümegi Martin másodikként és a szlovén Tomaz Keteharmadikként ért célba, a magyar bajnoki címet az osztrák Markus Erlach szerezte meg.
Runabout F2 (Stock) kategóriában a győztesnek járó kupát Mario Lamy vihette el Szlovákiába, Kasza György a dobogó második és Varga Zoltán a harmadik helyet csípte meg, a magyar bajnoki címet Kasza György szerezte meg.

Runabout F1 kategóriában ismét folytatódott a szombati nagy küzdelem az első helyért. A két futam végeredményeként Kasza György lépett a dobogó legmagasabb fokára, megszerezve így a hétvége harmadik aranyát és megelőzve a tavalyi év magyar bajnokát, Járányi Gergelyt és a pár éves kihagyás után idén ismét versenybe szállt Heller Krisztiánt. A magyar bajnoki címet Kasza György szerezte meg, ezzel a kimagasló teljesítménnyel ezévben 3 magyar bajnoki címet szerzett.
Az X2 kategóriát a tavalyi bajnok, Oroszi Gábor nyerte, Járányi Gergely a második és Szilvási Péter a harmadik helyen ért célba, a magyar bajnoki címet ismét Oroszi Gábor szerezte meg.
A szombati látványos Freestyle versenyt követően vasárnap ismét láthattuk az elkápráztató ugrásokat, fejen állásokat, tűzoltó gyakorlatok és a víz alá merülések fergeteges kompozícióját a Freestyle kategória versenyén, ahol a Hollandiából érkező Albert van Heijninger vihette el a győztesnek járó kupát a kategória tavalyi győztese, az örökös magyar bajnok Pelei Sándor és a Miskolcról érkező Stefán Péter elől, a magyar bajnoki címet Pelei Sándor szerezte meg.
A verseny szünetében John Maczkó a közönség nagy tetszésére bemutatta légpárnás kétéltű járművét.
Az ünnepélyes díjkiosztón az Alpok Adria Klub és a Magyar Jet-Ski Szövetség képviselői adták át a serlegeket és a különdíjakat a győztes versenyzőknek.