Emlékeztek még Sir Ranulph Fiennes-ra? Ő volt az, aki szívműtétje után pár hónappal barátjával hét nap alatt hét kontinensen hét marathont futott. Túlélte, és bejelentette, 2005-ben az Everest a célja. Már ezerrel edz, az Alpokban és az Andokban. Sir Ranulph sosem viccel!!!
Egy világjáró lovag |
Sir Ranulph Fiennes-t az angolok a legnagyobb mai kalandornak/felfedezőnek tartják. És az angoloknál, ahol Temzét lehet rekeszteni világutazókkal, ezt a címet nem osztogatják ingyen. A Fiennes család legismertebb nem-színész tagja az Eton elitiskolában tanult, majd az SAS különleges alakulatnál szolgált. A „szakmát” 1969-ben kezdte. Azóta járt ő légpárnás hajón a Níluson, ejtőernyőzött a norvég gleccsereken, kutatásokat végezve közben, rafttal végigment Kanada egyik tartományának folyóin, 4600 km-en át.
Ez azonban még csak a bevezetés volt. 1982-ben ő volt az első, aki a Földet a sarkok mentén járta körbe, elgyalogolt az Északi-sarkra és a Déli-sarkra is, persze segítőcsapat nélkül. A legnagyobb tettének azonban azt tartják, hogy 97 nap alatt átkelt az antarktiszi kontinensen barátjával, Mike Strouddal.
Aztán 59 éves korában, 2003 júniusában átesett egy by-pass műtéten, és az orvosok azt mondták, örüljön, hogy túlélte. Erre Ran, ahogy ő hivatja magát, kitalálta, hogy bebizonyítja, a szívműtét után sem kell a kandalló mellett töltenie a hátralévő napjait. Először azt találták ki Mike Strouddal, hogy megmásszák az Everestet, de arra jutottak, hogy ahhoz túl sok felkészülés kell, és ráadásul egy olyan expedíció maga is hónapokig eltart, ezért végülis ezt elvetették.
Ranulph és Mike New York-ban |
Helyette egy olyan kalandot gondoltak ki maguknak – hét nap alatt hét kontinensen hét marathont lefutni -, amire az orvosok és a marathonfutók is azt mondták, hogy az emberi szervezet ezt nem bírja ki, nincs ideje regenerálódni, és, hogy a két angol nincs magánál, ha ebbe belevág. Azt azonban nem vették számításba, hogy Sir Ranulph olyan mint Beckenbauer – nem tud hibázni, ha valamit kitalál, azt véghez is viszi.
A hetedik napon, hat kontinenssel a hátuk mögött a két „futóbolond” a New York Marathonon állt rajthoz. Az ott résztvevő futók nagy része nem tudta, hogy miért veszik a két öreg, és láthatóan lestrapált muksót körbe a fotósok, mire a nagy felhajtás. A 7x7x7 marathon a 2003-as év egyik legnagyobb dobásává vált, és a lord milliókat gyűjtött vele a Brit Szív Alapítványnak.
Persze a sikeres kaland után Mr. Fiennes-nek továbbra sem jött meg a kedve az otthoni teaszürcsöléshez. Főleg, miután találkozott Sibusiso Vilane-nel, aki az első feketebőrű afrikai volt, aki megmászta az Everestet. Sibusiso 2005 tavaszán vissza akar menni, hogy most a másik, az északi, tibeti oldalról is megmássza az Everestet, és megkérdezte a lordot, hogy vele tartana-e.
Ranulph Dél-Amerikában Fotó: Javier Herrera/Jagged Globe |
Mivel Ranulphnak pénzügyi gondjai nincsenek, a média pedig máris ráharapott a sztorira, így nem sokáig gondolkozott. Mivel expedíciót maga nem akart szervezni, ráadásul felesége, aki eddig a legtöbb kalandja során a logisztikáért felelt, idén februárban meghalt, így inkább profikra bízta a szervezést, és ezért az angol Jagged Globe útjára fizetett be. Az JG 2005-ös Everest expedíciója március 26-tól június 5-ig tart, és még úgy is 38 ezer dollárt (9,5 millió forintot) kell leszurkolni, ha az ember Katmanduban csatlakozik a csoporthoz.
És persze mivel Sir Ranulph hegymászó múltjának leírása nem tesz ki oldalakat, mostanában egy gyorstalpalón vesz részt, hogy megismerkedjen a technikákkal és szokja a magaslati levegőt. Először megmászta a Kilimandzsárót, aztán az Alpokban mászott hetekig, megállás nélkül, aztán a Jagged Globe vezetőivel most az Andokban készül – már hatezer méter feletti hegyeken. A felkészülését nehezíti, hogy a magashegyi betegség veszélyeire a szívműtétje miatt neki különösen figyelnie kell, ráadásul az 2000-es Északi-sarki expedíciója során a bal kezén több ujját is elvesztette egy fagyási sérülésben. Persze Sir Ranulph Fiennes-t az akadályok inkább csak inspirálják és nem visszariasztják.
Már az Everest-mászás utáni időszakra is vannak tervei. „Ha feljutok az Everest tetejére, azt hiszem, más nagy csúcsokat is meg fogok próbálni, talán a Hét Csúcsot.” [A hét kontinens legmagasabb csúcsát, amiből a Kilimandzsárót már letudta, és a felkészülési időszakban, az Andokban kipipálja a dél-amerikai csúcsot is – a szerk.]
Ne felejtsük, Sir Ranulph hatvan éves!!