A hazai köztereken is hódításba kezdtek a guruló cipők

Flatland és félcső trükkök is kivitelezhetőek a guruló cipővel, de főként a street-elemek kedveltek az új sportág rajongói között. Moszkva tér, halálfejes csapágy és édes izomláz.

Félcső- és korlát-csúszások, kézen átfordulás, flatland és street-trükkök sora – mindezeket már sok hazai guruló cipős rider is tudja.
Én a Moszkva téri korlátot is bevállaltam és megcsináltam a guruló cipőmmel. Igaz, legalább tízszer vagy húszszor kellett nekileselkednem. Többször lezúztam magam közben, de sikerült – mesélte az extrem.hu-nak Szurdi János.
Szerinte, aki tud görkorcsolyázni, az tutira profi guruló





János bemutat
cipős lehet, de a gördeszkásoknak sem nehéz áttérni az új módira.
János hazánkban az elsők között volt, aki a lábára húzott egy guruló cipőt, és napjainkra olyannyira megszerette a speciális lábbelit, hogy alig akad hely, ahová nem ebben menne, vagyis gurulna.

Készülj az izomlázra!

Mint mesélte, nem nagy ördöngösség megtanulni az alapokat, a trükközés azonban már más lapra tartozik.
Az egyensúlyt kell megtalálni, ez a lényeg! És nem kell megijedni, ha az első akció után izomlázat érez az ember a lábában. Ennek az az oka, hogy a guruló cipő teljesen más izmokat mozgat meg, mint más sportok – avatta be az extrem.hu-t a rejtelmekbe János.
Mert végső soron mégiscsak sportról beszélhetünk, mert a guruló cipővel is trükkök hadát nyomják le a riderek, akik nemcsak egyszerű extrém utcai viseletként hordják, hanem szabályos edzésnapokat tartanak a szerzeményükkel.

“A félcsövet kiszállni…”


A táncos, forgási elemeken kívül számtalan trükk létezik.
A legnehezebb a félcsövet kiszállni, de vannak komoly korláton csúszási technikák is – mondta el János, majd hozzátette: az egy lábon való, egymást követő forgásokat sem egyszerű megtanulni.
János szerint azonban miután valaki elsajátította az alapokat, igazi élményben lehet része, és nekikezdhet a trükkök tanulásának.
Nem érdemes azonban egyedül belevágni a cipő “megtanulásába”, mert könnyen eshet az ember – fűzte hozzá János, aki egyébként maga is vállal oktatást.





Két kerék a kezdőknek,
nagyobb kerék a profiknak

Egy vagy kettő, kicsi vagy nagy?

Az sem mindegy, hogy milyen is az első guruló cipő.
Hiszen létezik már kisebb, nagyobb kerékkel rendelkező, de egy és két kerékkel felszerelt példány is.
Sőt, még olyan is kapható hazánkban, ahol egy gombnyomásra a csapágy visszahúzódik a cipőbe, így sima utcai cipőként is üzemel. Azonban, mint János mondja, ezek a cipők nem igazán időtállóak, és komoly sportra sem alkalmasak.
A kezdőknek ajánlott a két kis kerékkel rendelkező változat, a nagyobb kerék pedig a profiknak való – tudatta János.
Elmondta azt is, hogy nem árt kímélni a cipőt, óvni az esőtől, a koszos tereptől, mert ezek nem tesznek jót a csapágyaknak.
A csapágyak piaca egyébként már a guruló cipő-ipargában is széles választékot és divatot kínál. Hiszen készültek már mintás csapágyak is, amelyek közül persze most a halálfejes a legtrendibb.






Egyszer talán a görkori
nyomába léphet…
Új sportág lehet?


Sok éve létezett az a megoldás is, amikor a cipő közepébe, mint egy görkoriba, slideplate-et raktak, azzal lehetett csúszni a korlátokon, a padkákon és egyéb felületeken.
A mostani márkás guruló cipők hasonló ötlet alapján készülnek, csak itt egy (vagy kettő) kereket helyeztek el a cipő sarkában.
Ezáltal egyszerre lehet futni és – utána a sarokra helyezve a testsúlyt – gurulni.

A márkás guruló cipők nem egyszerűen csak újdonságnak számítanak, hanem talán egy új sportág alapjait is jelenthetik.
Csak a 2006-os évben 4 millió pár Heelys gurulós cipőt adtak el az Egyesült Államokban, ami talán jelent valamit…


Guruló cipők videók:  itt!!!

Comments

comments