Könnyebb volt megtalálni a tűt a szénakazalban, mint az idei gyorsasági görkoris vb egyetlen magyar indulóját. Belovai Dénest mindenhová rendőrök kísérték Venezuelában, ami már önmagában is felvet néhány kérdést, mint, ahogy az is, miért olyan jók ebben a sportban az Új-Zélandiak?
A magyar csapat: Belovai Dénes a táblával |
Örök igazság, hogy sohasem iratkozhat fel az ember túl sok levlistára. Főleg ha teremsportokról tudósító újságíró. Mindig akad egy két gyöngyszem. Ilyen volt idei gyorsasági görkorcsolya világbajnokság Venezuelában, amiről az egyik görkorigyártól szereztünk tudomást. Innen jutottunk a vb hivatalos honlapjára, megnéztük az eredményeket, és persze volt egy magyar induló is. Nosza keressük meg! Nem volt éppen egyszerű menet, de ha Belovai Dénesnek sikerült épségben megjárnia Venezuelát… Sikerült is megtalálnunk, és most álljon itt egy interjú, egy újabb abszolút peremsportágról, és annak egy lelkes művelőjéről.
– Kicsit furcsa, hogy egy világbajnoki indulóról az adott esemény spanyol nyelvű honlapján hallunk először.
– Igen, itthon nem nagyon foglalkoztat senkit ez a dolog, nyilván azért, mert nagyon kevesen vagyunk, akik az angolul roller speed skating-nek nevezett sportot űzzük. Nem vagyunk olimpiai sportág, így aztán keveset hallani rólunk.
– Mégis hányan vagytok idehaza gyorsasági görkorcsolyázók?
– Szerintem olyan száz körül lehetünk 8 vagy 9 egyesületben. A szám változó, sokan átmentek már az ún. short track-re, ami magyarul a rövidpályás gyorskorcsolya. Az mégiscsak olimpiai sportág, több lehetőséget nyújt, ők nyáron is inkább jégre mennek készülni.
Megnyitóünnepség zászlókkal |
– Te nem próbálkoztál a rövidpályás gyorskorcsolyával?
– Kipróbáltam pár éve, de rá kellett jönnöm, hogy nekem már nem nagyon megy. Egészen más mozgást igényel a két sport, és a gyorskorcsolya alapjait olyan idősen már nem tudtam elsajátítani.
– Azok kedvéért, akik még nem láttak ilyen görkori versenyt, elmondanád, hogy néz ki a versenyetek?
– Egy kb. 200 méter hosszú döntött kanyarokkal épített betonpályán megyünk körbe, a kívülálló számára meglehetősen furcsa mozgással. Én leginkább kapkodónak mondanám, ami talán abból adódik, hogy a korcsolyák meglehetősen nagyok, nem lehet velük olyan finoman siklani mint a jégen, a jól megélezett gyorskorcsolyákkal.
– Olvasgatásaim során úgy tűnt, hogy otthonod, Jászberény afféle fellegvára a magyar görkorcsolya sportnak. Annak idején komoly jégkorongos élet volt a városban, úgy hallottam sok görkoris került ki ebből a körből, miután felszámolták a hokit.
– Igen, ez így igaz, a legtöbb görkoris annak idején a jégkorongtól pártolt át. Én is jégen kezdtem, igaz nem jégkoronggal, hanem mindjárt korcsolyával.
Venezuela, egy izgalmas ország
Csapatszállító busz rendőrökkel |
– Beszéljünk egy kicsit a venezuelai világbajnokságról! Gondolom a távolság volt az oka, hogy te voltál az egyetlen magyar induló.
– Igen, főleg ez volt az ok, hiszen nem sokan engedhetik meg maguknak, hogy elutazzanak Venezuelába. A sportolók többsége tanul, vagy dolgozik, se pénze, se ideje nem volt a vb-re. Ha Európában rendezték volna, mint ahogy legközelebb Olaszországban lesz, akkor kb. 10-15 versenyzőnk lett volna. 2000-ben egyébként Jászberényben volt az Európa-bajnokság, igaz nem a nemzetközi szabványnak is megfelelő 200 méteres pályán, mert az utcai változat rendezési jogát kaptuk meg.
A vb éremtáblázata |
– Van egy-két ország, pl. Új-Zéland, akik egészen jól szerepeltek, pedig nem általában nem számítanak sport nagyhatalomnak.
– Új-Zéland tényleg egészen jó ebben a sportban, ennek az lehet az oka, hogy télen-nyáron egyformán tudnak készülni. És furcsa módon nagy csapat képviselte Indiát is.
– Milyen volt a vb hangulata, Venezuela meglehetősen érdekes ország.
– Az biztos, hogy érdekes, és veszélyes is. Voltak olyan csapattársaim, akik azért nem jöttek el, mert féltek egy kicsit. Bár a legsúlyosabb eset egy lopás volt, azért az egy kicsit nyomasztóan hatott, hogy mindenhová rendőrök kísértek bennünket. Még a boltba sem mehettünk el egyedül, állandó rendőri kíséretünk volt.
– Láttuk, hogy csak egy számban, 1000 méteren indultál. Gondolom jobb eredményre számítottál? (Dénes a utolsó előtti helyen végzett a 42 fős elit férfi mezőnyben – a szerk.)
A pálya este: ekkor rendezték a versenyeket |
– Egyáltalán nem vagyok elégedett. Az volt a probléma, hogy elkeveredett a csomagom, így a verseny első két napjáról lemaradtam, pedig szerettem volna elindulni 3000 és 10.000 méteren is. Utóbbi lehetett volna a legjobb távom, nekem ugyanis a hosszú távok fekszenek igazán. Bár így sem bántam meg, hogy kiutaztam, nagyon érdekes, izgalmas és tanulságos volt. Azzal pedig számolni kell, hogy a sportot és az iskolát nem nagyon lehet összeegyeztetni. Informatikusnak tanulok itthon, Jászberényben, és inkább ebbe fektetek több energiát, mert a görkorcsolyában, sajnos idehaza nem sok lehetőség van.
|
(A képeket Belovai Dénes bocsátotta az extrem.hu rendelkezésére.)