A Yukon River Quest résztvevőinek fő célja az életben maradás és a célbaérés. A kanadai szervezők öt éve találták ki ezt a nem mindennapi tortúrát. Négy napok keresztül éjjel-nappal kell evezni ahhoz, hogy valaki a szintidőn belül célba érjen. Nem is csoda, hogy többen is jelezték, alkoholt is bőven visznek az útra, bár lehet, hogy csak a grizzliket akarják lekenyerezni vele.
Kutyaszánnal Whitehorse főutcáján |
Minél tovább, annál jobb:
Kanadában nagy hagyományai vannak a több napos maratoni versenyeknek, amiben van persze némi szerepe az ottani extrém időjárási körülményeknek is, mondván, ha már télen úgyis meg kell fagyni, akkor legyen valami tétje. Az évek során a leghíresebb versennyé a Yukon Quest kutyaszánhajtó viadal nőtte ki magát.
Aztán a szervezők úgy döntöttek, ha már úgyis ott vannak, felállították az ellenőrzőpontokat, akkor belefér még egy másik verseny is. Így született a Yukon Arctic Ultra ultrafutó verseny, amely a kutyaszánosok útvonalán halad. Ahogy arról márciusban beszámoltunk, ennek a hosszabbik távját 2003-ban egy magyar, Kovács László nyerte.
Unatkoztak nyáron:
Persze csinálni kellett valamit nyáron is. Hó ilyenkor nagyon nincs, még Kanadában sem, víz viszont van elég, így öt éve létrehozták a Yukon River Quest ultramaratoni kajak-kenu versenyt, aminek a helyszíne a Yukon folyó.
Ez a világ leghosszabb, évente megrendezett kajakversenye. Whitehorse-ból eveznek Dawson City-be. Idén 33 csapat indul négy kategóriában (tandem kajak, szóló kajak, tandem kenu és voyageur kenu. (Ez összesen 69 főt jelent.) A legtöbben tavaly indultak, akkor 36 csapat vágott neki a távnak.
Útközbeni ellenőrzés |
A versenyre elméletileg bárki nevezhet, persze felkészülés nélkül nem ajánlott nekivágni az írd és mondd 740 km-es távnak. Összehasonlításként: kajak-kenuban a felnőtt férfiaknál 20 km-es táv felett számít maratonnak a táv. Már a távolság is riasztó, a 740 km-t azonban a Yukon Questen időre kell teljesíteni, majdhogynem non-stop. A Carmacks ellenőrzőpontot (ez a starttól 315 km-re van) 40 óra alatt kell lenyomni, ahhoz, hogy szintidőn belül maradjon az induló. Carmacks-ban a segítőkkel is érintkezhetnek a kajak-kenusok, pihenhetnek is egy kicsit, de persze nem sokat, hisz a célba 96 óra alatt be kell érni. A rekord 52 óra 9 perc, ezt egy amerikai páros állította fel 2001-ben, az átlagidő pedig 65 és 80 óra között mozog. Kis számolással kiderül, hogy ez A 96 órás szintidővel számolva is óránként 7,7 km-t, naponta 185 km-t jelent.
A start után |
Bemelegítő futás:
Az idei verseny tegnap (június 25-én) kezdődött, a hagyományos Le Mans-i starttal. Vagyis Whitehorse belvárosában a startpisztoly eldördülése után az indulók lefutnak a folyóig, ott hajóba szállnak, helyreigazítják a spitzdecket, és belökik magukat a vízre. Nem mintha a 740 km alatt nem lehetne behozni azt a pár perces hátrányt, amit valaki a startnál esetleg összeszed. A Le Mans-i startnak inkább a hagyománytisztelet az oka, és persze jól mutat.
“Nézd, ezek az őrültek mibe keveredtek…”
Négy napon át, megállás nélkül eveznek |
Sajnos magyar csapatot hiába kerestünk az idei indulók között. Idén angolok, amerikaiak, kanadaiak, németek és osztrákok küzdenek a 15 ezer kanadai dolláros összpénzdíjért. A legtöbben a “szokásos okokat hozták fel arra kérdésre válaszolva, hogy mi késztette őket arra, hogy résztvegyenek ezen a kimerítő versenyen. “Szintidőn belül be szeretném fejezni a versenyt, és nem akarok belefulladni a vízbe közben” – nyilatkozta egyikük. A németek célja: “Szórakozni a verseny előtt, alatt és után. Célbaérni és élvezni a gyönyörű tájat.” A legsokatmondóbb azonban talán az egyik kanadai csapat egyik tagjának kijelentése: “Brown felhívott, akkor épp már eléggé részeg voltam, és mire feleszméltem, már benne is voltam a csapatban.”
Azt pedig, hogy egy kis megszállottság is kell a dologhoz, mi sem mutatja jobban, mint a kanadai Jerome Truran érvelése, aki szóló kajakosként vág neki a Yukon River Questnek: “Egy barátom emailben elküldte nekem a verseny honlapjának linkjét. Persze nem azért, hogy induljak, hanem, hogy “Nézdd, ezek az őrültek minek teszik ki magukat”. Viszont nem várt hatásként az email bogarat ültetett a fejembe, és most azért vagyok itt, hogy kiverjem ezt végre a fejemből.”
Hogy kinek mit sikerül ezek közül a célok közül megvalósítani, az vasárnap (június 29.) kiderül.
(A cikkben szereplő képek a verseny honlapjáról valók.)