Vízenjárók

Az extrem.hu szerkesztője nemrég békésen sétálgatott a Salza partján, amikor egyszer csak azt látta, hogy emberek járnak a vízen. Nagy evezővel a kezükben, de mégiscsak állva haladtak tova a sebes folyón. Próbáltuk kideríteni, de még nem tudjuk, mit láttunk.

Abban semmi meglepő nincs, hogy Ausztriában májustól október végéig a vadvízeket ellepik a sportolni vágyók. A Salzán sincs ez másképp, néha forgalmi dugók is keletkeznek egyes szakaszokon. Van aki nagyrafttal, van aki trekkel, mások kajakkal szelik a vízet, akadnak azonban olyanok is, akik nem ülve, hanem állva próbálkoznak.



Ez nem csak szóbeszéd, az extrem.hu szerkesztője videófelvételt is készített róluk, beszélni azonban nem sikerült velük. Ahogy jöttek, el is tűntek. A magyar kajakosok szerint “skiyak” vagy síkajak” a szerkezet neve, amit használtak, de erről semmilyen információt sem sikerült találnunk az interneten.

Hogy könnyebb legyen elképzelni, mi is ez a vadvízi eszköz, íme egy rövid ismertető. Adott két “cső”, olyan mint a hydroplánok talpai. Csakhogy ezekre nem egy repülőgépet raktak, hanem vájtak bele egy-egy lyukat középen, amibe a delikvens beleteheti a lábait. Hogy ne teljen meg a cső vízzel a lyukon át, felfelé egy-egy csizmában végződik a nyílás. Hasonló okokból van a kajakosoknak is spitzdeckjük, védi a víztől a hajó belsejét. Tehát a sportoló belelép a csizmákba, és indulhat a menet. Persze nem árt a neoprén ruha, a mentőmellény, és a sisak. Ezt is evezővel hajtják, mint a többi vadvízi eszközt, csak itt sokkal hosszabb a lapát (kajakos lapát, nem kenus), hisz itt magasabban van a kéz a víz felett.

A lapát főként az egyensúlyozásra és kormányzásra szolgál. A testsúlyukat az egyik lábukról a másikra helyezik, közben bemártják az lapátot a vízbe.



Egész gyorsan lehet vele haladni, már persze ha valaki már elég profi, és nem esik el percenként. Mi van akkor, ha a két “cső” két irányba indul el? Angolspárga vagy szakadás varrás mentén! Persze biztos nem ilyen drámai a helyzet. Nagyon kiváncsiak voltunk, hogy a zúgókon lejutnak-e. Merthogy a sík szakaszokon láthatólag jól ment nekik. És láss csodát, a meredekebb részeket szinte zökkenőmentesebben vették, mint a kajakosok.



Aki esetleg tudja, hogy mi a becsületes neve ennek az eszköznek, vagy tud valakit, aki űzi ezt, kérjük, írja meg a szerkesztőségünk emailcímére.

(A cikkben található képek a Digital 8-as videókamerával készültek.)

Comments

comments