Egyre nagyobb problémát jelent a Mount Eversten a szinte már kezelhetetlen tömeg, amely miatt a borúlátóbb profik és szakértők előbb-utóbb tragédiát jósolnak. Ezért a nepáli illetékesek első körben a mászóknak és az ereszkedőknek kihelyezett külön kötelekkel, valamint az alaptáborba felköltöző, helyben intézkedő kormányilletékesekkel oldanák meg a problémát.
Ez a testület a tervek szerint jelentéseket készítene és segítséget nyújtana, továbbá ellenőrizné, hogy a mászók eltakarítják-e maguk után a szemetet. A biztonsági szolgálatnak ugyancsak joga lesz megfékezni a dulakodást, elvehetik a mászási engedélyt, sőt, akár a hegy elhagyására is utasíthatják majd a mászókat.
A 2013-as tavaszi szezonban több mint 800 hegymászó próbálta meghódítani a világ csúcsát, és ez a szám a minisztérium becslései szerint idén sem lesz kevesebb. Azóta, hogy az új-zélandi Edmund Hillary és serpa hegyi vezetője, Tenzing Norgay 1953-ban elsőként megmászta az Everestet, több mint 4 ezren érték el a csúcsot.
A nepáli turisztikai minisztérium március elején rendelte el, hogy áprilistól legalább nyolc kiló hulladékot kell leadnia minden hegymászónak a Mount Everestről való leereszkedés után. Az intézkedést az tette szükségessé, hogy nagy mennyiségű szemét – műanyag csomagolások, üres konzerves dobozok, kötelek, létrák, sátorfelszerelés – halmozódott fel a világ legmagasabb csúcsa környékén.
Nepál mostanában több ponton is módosította a hegymászás szabályait, február közepén például a mászás díjszabását az egyedül mászók és a kis létszámú csoportok javára. A nepáli kormány azon is dolgozik, hogy hamarosan 103 új csúcsot nyithasson meg a hegymászók előtt a jelenlegi 326-on túl.
Forrás: MTI
Szólj hozzá