A Föld minden országában akar járni

Charles Veley akar az első ember lenni, aki a világ MINDEN országán és területén járt. Már csak pár helye hiányzik, olyanok, amik a legtöbb térképen rajta sincsenek. Annyi bizonyos, hogy nála nem sokan szerepelnének jobban egy földrajzi vetélkedőn. Hogy honnan van minderre pénze?


Már nincsenek fehér pontok, de még senki nem járt minden országban

A Rekordok Könyve szerint még nem akadt olyan ember, aki a világ összes országában járt volna. Mivel a dolog leginkább idő és pénz kérdése, várható volt, hogy nem sokáig marad ez így.



Charles Veley elhatározta, hogy ő lesz az. A software fejlesztési igazgató a Harvardon végzett és a 90-es években az internet business aranykorában szedte meg magát. Tíz évnyi, heti 80 órás munkaidő után döntött úgy, hogy kiszáll a mókuskerékből. Mivel pénzük volt bőven, feleségével elhatározták, hogy egy évig csak utazni fognak. Eredetileg a csendes-óceáni szigeteken és Ázsiában akartak körbenézni, aztán persze Charles ezt sem bírta csak félgőzzel csinálni.

Főleg miután rábukkant a LISTÁra. Ezt a listát a kaliforniai Travelers Century Club, az extrém utazók illusztris társasága adja ki. Ennek a klubnak az a személy lehet a tagja, aki legalább 100 országban járt már. (Innen a klub neve is.) A listán a világ összes országát és területét sorolják fel. Míg az ENSZ 192 országot tart számon, a Club 317 országot és területet. Ennek az az oka, hogy ők külön veszik például Grönlandot és Dániát, pedig az előbbi Dániához tartozik. Ahogy például Bora Bora sem tartozik egybe Franciaországgal, hisz azért utazásilag nem mindegy, hogy valaki a Francia Polinéziába vagy Párizsba látogat. Sőt, ezen a listán az Antarktisz is rajta van, pedig az egy országhoz sem tartozik. Ez a Lista amolyan biblia az extrém utazók számára, ahol szépen egymás után pipálhatják ki a már teljesített országokat.


Charles Veley a Clipperton-szigeten

2000-re Charles már 70 országot járt be, de ezzel még nem kvalifikálta magát a klubba. Egyéniségéről és motiváltságáról sokat elmond a reakciója: “Klasszikus túlteljesítőként arra jutottam, hogy ha 100 országot akarnak velem megcsináltatni, hogy elérjem a kvótát, akkor én simán megcsinálok 200-at is. Mire elértem a 200-at, már biztos voltam benne, hogy ennyivel nem fogom beérni, akkor már végigjárom az egészet. Csak 2002-ben 415 ezer km-t utaztam, vagy 10-szer körbejártam a Földet, ez 254 repülőutat jelent, 94 különböző légitársaságnál. 2002 decemberében aztán összeült a Club igazgatótanácsa, és 3 új területtel gyarapodott a lista (így tartanak most 317-nél – a szerk.). Koszovó, Szerbia és Transdniestra (Dnyeperen túli terület Moldovában) képezi azt a három területet, ahova még el kell jutnom. Sőt, októberben kiderült, hogy a Guiness Rekordok könyvében van 14 terület, ami a Club listáján nincs fent, főként eldugott, lakatlan szigetek. Ezeket sem hagyhatom ki.



Charles legutóbb az Antarktiszon járt, az orosz Novo Bázison, ami a legtöbb térképen rajta sincs. Aztán pedig a Clipperton-szigeten, amit a Lista Francia Polinéziához sorol, a Guiness viszont külön vesz. Ahhoz, hogy Clippertonra eljusson, Charles egy hétig tartott csak oda az út egy halászhajón. A “világ legtöbbet utazott embere” címre pályázó amerikai a diplomáciában vagy a külpolitika területén akar elhelyezkedni, hisz nála szerteágazóbb és intenzívebb országismerettel nem sokan rendelkeznek.

Comments

comments