Görzenál, az ország legnagyobb skateparkja

A görkorisok és gördeszkások joggal érezhették úgy, hogy az extrem.hu elhanyagolja őket. De csak eddig! Mostantól ugyanis a gör-rel kezdődő sportok is édes gyermekeinknek számítanak! Ennek bizonyítását azzal kezdjük, hogy meglátogatjuk az ország legnagyobb skateparkját, a Görzenált.


Kis zöld folt a betontengerben

Túlzás lenne azt állítani, hogy kegyeibe fogadott a szerencse, amikor pénteken délután kilátogattam III. kerületi Duna-parton (Árpád fejedelem útja 125.) lévő Görzenál skateparkba. Odáig minden rendben, hogy péntek délután van, ami elvileg ideális idő mind a gurulásra, mind pedig a riportkészítésre. Pénteken délután a szorgos nebulók hosszú-hosszú időre (2 nap) maguk mögött hagyják a tudomány erődjeit, és minden igyekezetükkel azon vannak, hogy legalább egy olyan törést összeszedjenek, ami huzamosabb időre távol tarthatja őket az iskolától.

Azonban az időjárásnak eszében sem volt tavasziasan, áprilishoz méltóan viselkednie. A Nap csak véletlenül bújt elő a felhők mögül, és bár nem fújt orkán erejű szél, mint néhány nappal ezelőtt, de a kabátot bizony összehúztam a garbó fölött.



Az objektum


Íme néhány elem!

Le a HÉV-ről, fel a gyaloghídra, le a gyaloghídról és máris nyomon vagyok. Egy graffiti verseny emlékeit őrző, alapvetően fehér, kőkerítés mögött ott a keresett objektum. A kapun kívül egy földakadályokból épített BMX pálya várja jelentkezőket. Ha minden jól megy hamarosan egy igazi versenyen lehet tesztelni az ugratókat.

A kapun belül kellemes meglepetés vár – legalábbis részben. Közel sincs teltház, ami egyfelől kicsit lehangoló, másfelől viszont magyarázható az egyszámjegyű hőmérséklettel. Azonban igazán szép a park területe! Nem csak a pucér flaszter sötétlik a Duna-parton, hanem vidáman virít itt – ott egy kis zöld fű, és a serdülőkorban lévő tuják is jól érzik magukat. Egy pihenősarokban asztalok és padok várják az ugrálásban megfáradt vendégeket, de jóformán a park bármelyik szegletében ránk törhet a leülhetnénk, sehol nem kell attól tartanunk, hogy a földön fogunk kikötni. Kivéve ez alól az a hatalmas placc, ahol a különböző elemek vannak, itt azonban pad nélkül is éppen eleget ülnek a delikvensek.



Büfé és mászófal


A gazdátlan mászófal

Kísérőm, akivel már jó előre megbeszéltem a találkozót, most ott vár engem a bejáratnál, ahol nagy fedett helyiségben büfé üzemel. Van hideg – és melegszendvics, mindenféle csemegék, és természetesen üdítők is, üvegben, pohárban, kinek-kinek kedve szerint. A vendégek gyakran veszik igénybe a büfét privát rendezvényre is, állítólag remek szülinapi bulikat lehet itt tartani. Kísérőm körbevezet a parkban, és megmutatja, hogy mi merre hány méter. Így egyebek mellett azt a 12 méter magas mászófalat is, aminek a tetejéről remek a kilátás, sőt annak idején még egy drótkötél pálya is vezetett az egyik szemközti, kisebb toronyba. A csúszkálást állítólag korizó gyerekek szülei élvezték a legjobban. Kár, hogy ezt mostanában senki sem tudja kipróbálni, ugyanis a fal használatához szakemberre van szükség, magyarán bérbe kellene adni valakinek, akinek erre megfelelő engedélye van. Mitagadás, nem tolonganak a jelentkezők, az viszont bíztató, hogy már folynak a tárgyalások.



Gumiasztal és félcső


Lehet gyakorolni!

A remény örökéletű, de azért reméljük, hogy nem kell ilyen sokáig várni a mászófal gazdájára. Addig is ott piroslik a gyepen két olasz gumiasztal, amin tulajdonképpen ingyen lehet pattogni, ez, úgymond, jár a belépő mellé. Most már aztán csakugyan irány a placc az elemekkel! Avatatlan szemeimmel is mindjárt észreveszem, hogy aki nálam jobban tud és szeret görkorizni, az bizony nagyon jól tudja itt érezni magát. Tízes éveik elején járó srácok döngetnek a változó méretű vas félcsövekben. Bár külsejük nem ezt sugallja, szüleik minden bizonnyal nevelik őket, mert felettébb tisztelettudóan viselkednek a Görzenál alkalmazottaival. A kb. négy méteres nagyobb félcső mögött egy kisebb bújik meg, ez viszont dupla, vagyis olyan mint egy hullámvasút. Pazar kézenállásokat lehet bemutatni a segítségével.



Kisebb félcső és egyéb nyalánkságok


Éles helyzet

A dupla félcső mögött, van egy még kisebb, mondjuk, hogy kezdőknek. Ez arra jó, hogy a kelleténél nagyobb takarások ne vegyék el az ember kedvét a további próbálkozásoktól. Nem mintha lehetne akkorát esni, ami kioltja a korizás iránti szenvedélyt. A gyerekek, akik még most tanulják a finomabb fogásokat, bizony estek keltek, néha a belvárosig hallatszott, akkorát puffantak. Hagyjuk a félcsöveket, és lássuk, hogy mi van még! Vannak mindenféle rámpák, különböző méretű gyorsítókkal, ugratók, szegélyek és korlátok. Természetesen minden elemet két irányból lehet megközelíteni, csak arra kell figyelni, hogy kerüljék a frontális ütközéseket.



Télen nem – nyáron igen!


Magasugró verseny

A 14000 négyzetméteres hely, szabadtéri voltából adódóan, télen nem üzemel, hóban ugyanis nem lehet görkorizni. Általában november első hete az utolsó időpont, amíg vendégeket fogadnak, aztán jöhet a téli szünet. Viszont amint kitavaszodik, azonnal szélesre nyitják a kaput, és megfizethető árakkal várják a kiéhezett korisokat, hétfőtől csütörtökig 400, péntektől vasárnapig pedig 600 forintot kell fizetni a belépőért. A pályán testnevelés órát is lehet tartani, várják az iskolák jelentkezését. Az órák ára 150 Ft/fő/óra, és ezért a pénzért két szakoktató is a diákok rendelkezésére áll. Az oktatók természetesen magán jellegű képzést is vállalnak. A nyári szünetben napközis rendszerű tábor működik a parkban, reggel 8 – tól délután 5 – ig, egy hétre 10800 forintért, idén június 6-án indul az első turnus.



Rövidre zárva: görkorisok, gördeszkások, lehet jönni, mindenkit szeretettel várnak!



Közérdekű információk

Comments

comments