A búvárokat már a gondolattól is kiveri a víz, hogy valaki a világ egyik leghírhedtebb merülési helyén, a Blue Hole-nak nevezett egyiptomi vízalatti átjárón akar átúszni, több mint 150 m-t, méghozzá egy levegővétellel. Pedig pontosan erre készül a világ egyik leghíresebb szabadtüdős búvára.
A Blue Hole a partról |
Blue Hole, vagyis Kék Lyuk. A búvárkodás szerelmesei számára fogalommá vált ez a híres/hírhedt egyiptomi merülőhely, ami Dahabról pár mérföldre található, sekély kijárattal a nyílt tengerre. A mai napig nem fejtették meg, hogyan jött létre. A Blue Hole különlegessége legfőbbképpen a formájában és a mélységében rejlik. A 120 méter mély, tölcsér alakú mélyedésben 54 méter körül van egy átjáró, amin átúszva ki lehet jutni a nyílt tengerre. (Ez az átjáró egy hatalmas kapu, 56m-től 120 m mélységig). Sok búvár vesztett azonban már rajta azon, hogy rosszul mérte fel a mélységet, ez tetéződött a nitrogén bódító hatásával, és ennek eredményeként a Blue Hole számukra a végső nyughely is lett. (A vizuálisabb típusoknak ajánljuk ezt a videót, ami remekül bemutatja, milyen is a Blue Hole átjárójának bejárata, és miért hívják Kék Lyuknak.) A videó 16.8 megabyte-nyi, letöltéséhez Quick Time szükséges.)
Herbert Nitsch merül |
Ezért is tartják ezt a világ egyik veszélyes merülési helyének, ahova csak megfelelő felszereléssel és megfelelő búvártapasztalattal érdemes lemenni.
Pontosan ide indul el a napokban Herbert Nitsch, a Repülő Halként emlegetett osztrák, aki a világ egyik leghíresebb szabadtüdős búvára. Herbert eddig is híres volt arról, hogy igen fontos számára, hogy olyasmivel dicsekedhessen, amit más még nem mert bevállalni. A Blue Hole Project, ahogy ő hívja, azonban még a Herbert extremitásihoz szokott embereket is meglepte.
Nézzük, mire is vállalkozik a civilben pilótaként dolgozó freediver:
A Blue Hole az átjáróval a kis képen a boltív alakú átjáró oldalról |
A felszínről indulva lemerül a kb. 55 méteren lévő kapuhoz, átúszik rajta (ennek hossza kb. 30 m), majd feljön a helyszínre. Ez barátok közt is minimum 140-150 m, még a legszerencsésebb esetben is. Uszodai méretekre fordítva ez annyit tesz, mintha egy 50 méteres medencét háromszor átúszna, egy levegővel. Ha van valaki, aki ezt meg tudja csinálni, az Herbert, mivel ő a tartja a dinamikus – uszonyos kategóriában a világcsúcsot, 183 méterrel. Igen ám, de más uszodában, a víz alatt max. egy méterrel róni a métereket, és megint más a tengerben átúszni egy vízalatti átjárón. Ha valami gond adódik az átjáróban, nem jöhet fel egyszerűen levegőért. Ez persze Herbertet nem tartja vissza, sőt állítása szerint „versenyszituációban” sokkal jobban teljesít. Erre szüksége is lesz, ha túl akarja élni a kalandot.
Egy könnyebbsége azonban mindenképpen lesz: mivel nem palackkal merül, mint a búvárok, így neki a nitrogén bódító hatásától nem kell majd tartania. A magyar búvártüdős szövetségtől (AIDA Hungary) és az osztrákoktól kapott legutolsó tájékoztatás szerint a kalandra március 28. és április 5. közötti napok egyikén kerül sor. Egy hetet tölt majd ugyanis Herbert más szabadtüdősökkel Dahabon. Bár a merülőhely elég közel fekszik a 2. Öböl-háború által érintett területekhez, ez Herbertet nem tántorította el a tervétől. Bár ha valaki ilyen veszélyes vállalkozásra készül, azt egy közeli háború sem tarthatja vissza.
Természetesen, amint információt kapunk arról, hogy sikerrel járt-e a Blue Hole Project, arról azonnal beszámolunk az extrem.hu oldalain.
(A cikkben található képek sorrendben a seadancer.info, a freediving.at és a blueholeproject.com oldalról valók.)