Monosí – vissza a hegyoldalra

A K2 Sí- és Snowboardközpont állt a kezdeményezés élére, ez volt az a sportvállalkozás, amely – lévén a tevékenysége szervesen kötődik a télhez – klubjába hívta a monosízőket, és azóta is folyamatosan figyelemmel követi az életüket.

Jelenleg 7-8 mozgássérült sportoló sízik rendszeresen Magyarországon – ők a K2-Freestyle Sport Clubban versenyeznek -, de úgy tűnik, hogy a számuk nő többek között annak is köszönhetően, hogy egyre nagyobb nyilvánosságot kapnak a nekik szervezett versenyek, s egyáltalán az a lehetőség, hogy nem kell lemondaniuk a sízés élményéről.



A legismertebb sportoló Navratyil Sándor (képünkön edzője, Fábián Attila oldalán), ő 2002-ben részt vett a Paralimpián Salt Lake City-ben. Egyre jobb eredményeket ér el Vass Ágnes is, aki élete első Európa Kupa-futamán a harmadik helyen végezett.



Ennek a sportágnak több kategóriája van, és természetesen mindegyik a versenyzők sérülését veszi figyelembe. Így vannak gyengén látók, vakok, kéz- és lábcsonkoltak, gerincsérültek, valamint gyerekkori betegség miatt sérültek számára kiírt versenyszámok.

A verseny ugyanúgy zajlik, mint az egészségeseknél. Két futamot mennek a versenyzők azonos pályán. Ám az idők mellett a sérüléseknek megfelelően vannak szorzószámok, amelyek segítségével közel reális eredmény áll össze.



Mivel a magyar bajnokságban jórészt azonos kategóriába sorolandó versenyzők indultak, így a tiszta játékidőt vettük figyelembe. Az OB-n két versenyszámot rendeztek meg: műlesiklást és óriásműlesiklást.



Az idei tél igen nagy eseményt hozott a hazai monosízők (más néven parasízők) életében. Ugyanis a K2 megrendezte az első országos bajnokságot, amely igen jól sikerült. A verseny után a K2 célja az, hogy a versenyzők minél jobban fel tudjanak készülni a következő versenyszezonra, amelyen megkezdhetik a pontgyűjtést a következő Paralimpiára.

Comments

comments