A világ legmagasabb hegycsúcsa egyre népszerűbb. A rengeteg hegymászó csoport ellátására az Everest első megmászásának 50. évfordulóján klinikák hoznak létre az alaptáborban. A hegyi kórházról Erőss Zsolt, az Everest magyar megmászója és Dr. Luanne Freer, a klinika vezetője adott az extrem.hu-nak exkluzív interjút.
Az Everest az űrből |
Mount Everest: égbe nyúló csúcsok, hó és szinte hallható csönd. Na persze, a fotókon. A valóságban április 1. és május 31. között, a főszezonban sokszor nagyobb a forgalom, mint a Halászbástyán nyáron. Szinte alig férnek el egymás mellett a hegymászócsoportok és az őket kísérő serpák.
Attól persze még messze vagyunk, hogy a csúcs közelében turistaparadicsom épüljön, szállodákkal, felvonókkal, de idén egy lépéssel mégis közelebb jut a civilizáció a világ legmagasabb pontjához.
Az Everest a távolban |
A Himalayan Rescue Association (HRA), az 1973-ban alapított non-profit szervezet Everest Base Camp Clinic néven egy tábori kórházat hoz létre – méghozzá az Everest első megmászásának 50. évfordulójára. (Sir Edmund Hillary 1953. május 29-én ért fel elsőként a világ tetejére – úgy, hogy épségben le is tudott mászni.)
Persze nem a csúcson, hanem az alaptáborban, 5300 méter magasban. Még így is óriási segítséget jelenthet majd a klinika, hisz eddig a hegyen balesetet szenvedetteket Kathmanduba kellett szállítani és sokszor a szállítás alatt kellett a halál beálltát megállapítaniuk a sebesültet kísérőknek. Persze a nemzetközi expedíciók vittek magukkal orvosokat otthonról, ez viszont komoly összegeket tett ki. Nem volt ez másképp a magyar expedíciók esetében. Dr. Gárdos Sándor 1996-ban és 2001-ben is elkísérte a magyar kalandorokat.
Erőss Zsolt a csúcson, csúcsforgalomban |
A klinika létrehozataláról olvasva rögtön Erőss Zsolthoz fordultunk, hogy megtudakoljuk, a Mount Everest eddigi egyetlen magyar állampolgárságú megmászója mit szól a klinika ötletéhez. Erőss Zsolt remek ötletnek tartja a hegyi kórház gondolatát, szerinte igen fontos, hogy a világ legfelkapottabb mászó helyén megfelelő orvosi ellátásban részesüljenek az emberek.
– Pontosan nem tudom, milyen lesz majd ez a bázis, így igen sok kérdés vetődik fel bennem. Eddig is volt az alaptáborban valamiféle orvosi egység, de az nem volt túl komoly. Abban biztos vagyok, hogy akár a hegymászók, akár a serpák, akár azok a turisták, akik az 5300 méteren lévő alaptáborig felmennek, sokszor nagy hasznát veszik majd ennek a hegyi kórháznak. Meg aztán azt sem szabad elfelejteni, hogy költségtakarékossági szempontból is hasznos lehet. Hiszen így a csapatoknak nem kell orvost utaztatni magukkal, hiszen a helyszínen is lehet bérelni ilyen szolgáltatást.
Dr. Luanne Freer az Everesten |
Természetesen mi is többet akartunk tudni a klinikáról, a szolgáltatásokról és az árakról. A kórház vezető orvosát, Dr. Luanne Freert pár órával azelőtt értük utol, hogy útnak indult Kathmanduba. Először arról kérdeztük, hogy milyen szolgáltatásokat nyújt majd a klinika.
– Természetesen felszerelkezünk a magashegyi betegség stabilizálására, és emellett fő célunk, hogy a komoly sérüléseket el tudjuk látni, mielőtt leszállítják őket a hegyről. Van oxigén sűrítőnk, intravénás folyadékaink, és persze mindenféle gyógyszerünk szédülésre, köhögésre, hasmenésre, stb. Ficamok és törések rögzítésére, zúzott sebek összevarrására. Mindenkit ellátunk, aki bajban van. Hegymászókat, túrázókat és a helyi serpákat is. Két vezető orvos, egy medikus és egy mentős és egy nepáli tolmács is lesz a klinikán.
Azokat a nepáliakat, akiket baleset ér, de egyik nemzetközi expedícióhoz sem tartoznak, ingyen látjuk el. A külföldi mászókat megfizethető áron látjuk el, és nagyon olcsón juthatnak tőlünk gyógyszert. Beszélünk angolul, spanyolul, gujratiul és kicsit franciául is. Mindegyikünk önkéntes, mindannyian magunk fizetjük az utunkat és persze fizetést sem kapunk a klinikán.
– Fel is másznak a baleset helyszínére?
– Nincs rá engedélyünk és felszerelésünk sem, hogy az alapbázisnál magasabbra másszunk. Az expedícióknak kell lehozniuk a sérülteket hozzánk. Természetesen, ha valakit az alapbázisnál alacsonyabban ér baleset, hozzá le tudunk menni. Azért a klinikát persze nem valami csicsás épületként kell elképzelni, óriássátrakban lehet majd bennünket megtalálni. Eddig a visszajelzések alapján az expedíciók nagy része örül a klinikának, de persze először bizonyítanunk kell. Ha sikeresek leszünk, akkor nem csak a tavaszi főszezonban leszünk fent, de ősszel is visszamegyünk.