Uszodai verseny, másképpen

Március elején elkezdődött a szabadtüdős búvárok versenyszezona is. A maroknyi magyar csapat Ausztriában állt rajthoz, és a verseny után Tarnai Balázs, az egyik magyar csúcstartó mesélt nekünk e nem mindennapi sport kulisszatitkairól: a nemek harcáról, a Puszta Connectionről és a szambáról.


A versenyzőt a parton és a vízben is figyelik

Bár a szabadtüdős búvárkodásnak van egy versenyszerű formája is, a hobbi és a versenysport szint megkülönböztetésére ékes magyar nyelvünkben még nincs külön szakkifejezés. Angolban a snorkeling jelenti azt, amikor valaki csak kedvtelésből merülget sűrített levegő nélkül, és a freediving jelöli azt, amikor már edzések, időmérés és versenyeket teszik jóval komolyabbá a felkészülést és a sport űzését.



A „freediving” nem tartozik a legismertebb sportok közé, ezért jóindulattal sem lehet tömegsportnak nevezni. Itthon mintegy 20 főből áll a mag, ők az Association Internationale pour le Développement de l‘Apnée, a legbefolyásosabb szabadtüdős szövetség magyar szervezetének, az AIDA Hungary-nak tagjai, akik egymást segítve készülnek. Szerveződik a magyar bajnokság is, emellett pedig a környező országok versenyein teszik próbára magukat – persze ügyelve arra, hogy a versengés ne ölje meg a sportolás lényegét: a szórakozást.


Parti pózban – Balázs hátul, zöldben

Legutóbb a múlt héten (2003. március 8), az ausztriai Millstattban rendezett versenyen vett részt a magyar különítmény, összesen heten. Az egyik legnagyobb nemzetközi versenytapasztalattal rendelkező magyar szabadtüdőssel, Tarnai Balázzsal beszélgettünk a versenyről, a hangulatról, no meg ennek a különleges sportnak a kulisszatitkairól.



– Tulajdonképpen mit kell tudni erről a versenyről?



– A pontos neve Heart of Europe – 1st Carinthian Night Event. A millstatti 25 méteres uszodában már több szabadtüdős versenyt rendeztek, de ez volt az első esti verseny. A hangulat remek volt, beszerveztek egy DJ-t is, aki minden versenyzőnél hozzá illő zenét játszott, és mindenkiről mondott valami vicceset. Mindenki kapott emléklapot, még az is, akinek esetleg nem annyira sikerült a verseny. Az egyetlen kellemetlenség az volt, hogy az uszoda elég magasan a tengerszint felett fekszik, ráadásul a szellőztetés sem volt tökéletes. Kicsit túl meleg volt, (a víz és a levegő is 30 C fok feletti) és ez rányomta a bélyegét a teljesítményekre. Ez egy nyílt AIDA verseny volt, ahol a házigazda osztrákok mellett németek, horvátok, olaszok, svájciak, és persze mi magyarok voltunk jelen.


A kép alján lévő feliratot érdemes figyelni

– Úgy tudom, nagyon jó kapcsolatokat ápoltok az osztrákokkal…



– Valóban, többszörös világcsúcstartójuk, Herbert Nitsch többször is volt Magyarországon tavaly, verseny főszervezőjével, Harald Lautnerrel egyetemben. A millstatti versenyen is úgy emlegettek bennünket, mint a Puszta Connection. Kell a tapasztalatcsere, meg persze minél többen vagyunk egy versenyen, annál jobb a hangulat.



– Szerintem nem sokan vannak az országban, akiknek elképzelésük van arról, hogy milyen egy ilyen verseny. Mesélnél erről?



– A millstatti versenyen két versenyszámban folyt a küzdelem. A statikusban és a dinamikusban. A statikusban az a lényeg, hogy ki meddig bírja egy levegővel a víz alatt. Ebben egyszerre ketten versenyeznek. Két versenybíró figyeli a versenyzőket, hogy minden szabályt betartanak-e, plussz videóra rögzítik a víz alatti eseményeket.


Bírók, mentők, orvosok és persze a többi versenyző árgus szemekkel figyel

Csak a bíróknak van joguk közbeszólni, ha úgy látják, hogy egy versenyző „szambázik”, vagyis a levegőhiány miatt kezdi elveszteni a motorikus kontrollját. Ilyenkor szólnak, hogy „out of the water”, és a vízben és a medence szélén lévő vízimentők kiemelik a vízből, és megfelelő egészségügyi ellátásban részesítik a búvárt. Emellett a bírók feladata, hogy amikor a merülő versenyző feljön a vízfelszínre, akkor érvényesítsék a merülését. Ilyenkor egy zöld kártyát mutatnak fel.



– A szambázás elsőre lehet, hogy veszélyesnek hangzik, de úgy tudom a versenyszerű szabadtüdőzésnél erre nagyon felkészült orvos- és mentőcsoport felügyel.



– Ez így van. Ráadásul a verseny előtt mindenkinek be kell mutatnia az orvosi igazolását, és szúrópróbaszerűen doppingvizsgálatokat is tartanak. Ezen túl minden versenyzőnek magának kell eldönteni, hogy mennyit bír. Van úgy, hogy valaki túlbecsüli magát, vagy versenyzés közben az oxigénhiány miatt kezd beszűkülni a tudata, és nem veszi észre, hogy hol kellene abbahagynia. Emiatt is vezették be, hogy a verseny előtt meg kell adni egy bejelentett teljesítményt (Announced Performance), vagyis meg kell mondani, hogy mennyit szeretnél teljesíteni.


A start után a dinamikusban

– Ezek a te esetedben például milyen értékek voltak?



– A statikusban 3 percet jelentettem be, a dinamikusban, a másik versenyszámban 50 métert. A dinamikus versenyszámnak az a lényege, hogy valaki egy levegővel milyen hosszú távot tud leúszni a medencében, uszonnyal. (Ebben egyszerre csak egy versenyző versenyez, mert nagyon sok mindent, például a fordulásokat is felügyelni kell.) Szeretek visszafogottan igérgetni. Főleg mivel sok versenyen büntetés jár, ha az ember kevesebbet teljesít (Realized Performance), mint amennyit beigér. Végül 3 perc 47 mp-et és 75 métert sikerült produkálnom.



– Nyilván nyilvántartjátok, hogy mennyi a magyar csúcs és mennyi a világcsúcs.


Christina Rosenkranz

– Statikusban a világrekordot Martin Stepanek tartja, 8 perc 7 mp-cel, a magyar csúcsot pedig Barabás György, 5 perc 4 mp-cel. Dinamikusban Herbert Nitsch a világ legjobbja, jelenleg 183 méterrel. A magyar csúcsot – legjobb tudomásom szerint – még mindig én tartom, 89 méterrel.



– Nézegettem a verseny végeredményéről készült statisztikát, és láttam, hogy öt hölgy is rajthoz állt. Ráadásul, a statikusban a legjobb női idő, a svájci hölgy 05 min 18 sec-a alig maradt el az urak közötti legjobbtól, az 5 min 58 sec-tól.



– Személyes meggyőződésem, hogy a lányoknak jó adottságaik vannak ehhez a sporthoz. Jobban tolerálják az oxigénhiányt és nagyobb bennük az életerő.



– Feltéve, ha legyőzik a félelemérzetüket. A magyarok között vannak női versenyzők?



– Egyelőre versenyeken nem indul magyar lány. Sajnos.



– Milyen versenyeket terveztek a közeljövőre?



– Május 24-31 között rendezik Cipruson a nemhivatalos világbajnokságot. Június 19-20 között Karinthia tartományban lesz egy nemzetközi bajnokság, július 1-3 között pedig Horvátországban tartanak egy nemzetközi meghívásos bajnokságot. És ha minden jól megy, akkor szeptember elején tartják a 2. Heart of Europe-ot. Szóval arra nem lehet panaszunk, hogy ne lennének versenyek, csak legyen rá pénzünk – vagyis lehetőleg találjuk elég szponzort.



A verseny végeredménye
AP=Announced Performance, RP=Realized Performance
LMC=Losing Motor Controll, vagyis szamba

Ha többet szeretnél tudni a szabadtüdőzésről, akkor nézd meg az extrem.hu freediving mellékletét:

www.extrem.hu/freediving

Comments

comments