Közelebb Istenhez, közelebb a békéhez. Világvallások felszenteltjei fognak össze, hogy egyesült erővel jussanak fel a világ tetejét jelentő Mount Everestre, demonstrálva a béke erejét. Az extrem.hu-nak sikerült felvennie a kapcsolatot a túra szervezőjével. Ámen…
Lance Trumbull |
A maga nemében egyedülálló multinacionális és multikulturális vállalkozás vette volna kezdetét egy hónap múlva, április 5-én. A világ hét legnagyobb vallását képviselő tíz hegymászó indult volna a Mt. Everestre, The Everest Peace Project elnevezéssel. Az ötlet egy amerikai fiatalember, Lance Trumbull fejéből pattant ki, méghozzá nem is akárhol, 4500 méter magasan a Ladakh hegységben, a Himalája indiai részén. A jó Lance csak állt a hegyen, lenyűgözve a látványtól, ami elétárult, és azon gondolkodott, vajon mi értelme van az életnek? A Himalája déli oldalán, 4 és fél kilométer magasban, naná, hogy rájött az élet értelmére! Gondolatait pedig megosztotta az extrem.hu-val.
Íme: A Föld olyan csodálatos hely, egyetlen hibája az, hogy a felszínén élő ca. 6 milliárd ember nem tud békében élni egymás mellett. Ezen bizony változtatni kell! „Az embereknek fel kell ismerniük, hogy egyetlen nagy család tagjai, függetlenül attól, hogy milyen vallást követnek, milyen névvel illetik istenüket vagy éppen isteneiket, és függetlenül attól, hogy milyen a bőrük színe. Ugyanazok az álmaink és a vágyaink: boldogan akarunk élni, és megérteni, hogy miért vagyunk itt és kik is vagyunk igazából”.
Lance szeretne párbeszédet teremteni a vallások között, ezért kívánja összegyűjteni a legnagyobbak egy-egy képviselőjét. A hét vallás: a kereszténység, az iszlám, a júdaizmus, a hinduizmus, a buddhizmus, a konfucionizmus és a tao. A lehetőségek persze még egy ilyen transzcendes projekt esetében sem végtelenek, ezért nem képviseltetheti magát minden vallás minden irányzata. Természetesen az sem véletlen, hogy Lance egy hegyre, méghozzá az Everestre szervezi a különleges túrát: „A hegyeknek óriási szerepük volt majd minden nép kultúrájában. A vallástörténetben pedig kiemelt szerepet foglalnak el. A mitológiákban a hegyek az istenek lakóhelyéül szolgálnak. A hindu és a görög istenek is egy-egy hegyen laknak, és Mózes is egy hegyen, a Sinain kapja meg az isteni parancsolatokat tartalmazó kőtáblákat.”
Gondolom felmerült a kérdés, hogy Lance expedíciója miért kötődik olyan szorosan a vallásokhoz, az emberek isten(ek)be vetett hitéhez. Természetesen ez sem véletlen, sőt előbb volt a vallás, mint a hegymászás. Lance Trumbull ugyanis a kaliforniai Berkeley egyetemen szerzett diplomát, összehasonlító vallástudomány szakon. Ezt követően jött a hegymászás, és az a bizonyos Himalája-túra 4500 méteren.
Az Everest |
Most pedig térjünk vissza az első mondatnak arra a részére, hogy vette volna kezdetét. A feltételes módnak pontosan az az oka, amire gondoltok, az expedíció nem indul el április 5-én. Az új tervek szerint augusztus 21-én hagyja el a csapat Katmandut, és indul a csúcsra, ahova optimális esetben október 5-én kellene megérkezniük. A halasztás okaira Lance adott magyarázatot: Rá kellett jönnünk, hogy a tavaszi időpont több szempontból sem lenne jó döntés. Idén tavasszal, vagyis a főszezonban nagyon sokan lesznek a hegyen, hatalmas forgalom lesz. Ez pedig fokozott kockázatot jelent, amit semmi esetre sem vállalhatunk. Az expedíció tagjainak biztonsága mindennél fontosabb.
Ráadásul a főszezonban a média figyelme is jobban megoszlik a különböző események között, mi pedig azt szeretnénk, ha a vállalkozásunknak minél több figyelmet szentelnének. A lehető legtöbb emberhez akarjuk eljuttatni az expedíció üzenetét, erre pedig az őszi, kevésbé forgalmas időpont lényegesen alkalmasabb.
A project hivatalos szállodája |
Felmerül a kérdés, hogy az őszi, szeptember-októberi mászásra nem jelente-e veszélyt a zordabbra forduló időjárás? Lance azonban megnyugtatott bennünket: „Az időjárást nehéz előre megjósolni. Általában igaz, hogy tavasszal jobb az idő, azonban van néhány körülmény, ami ősszel a kezünkre játszhat. Az egyik a hó. Ősszel a hó számos veszélyes sziklát befed, ez biztonságosabbá teszi és megkönnyíti a mászást egyes szakaszokon, pl. a Hillary Lépcsőn.
Tegyük hozzá, hogy olcsóbb is lesz. Az Everest Peace Project ugyanis teljes egészében magán vállalkozás, egyetlen ország kormányának sem élvezi a támogatását. Igaz ez nem is volt a szervező célja, az úthoz szükséges pénzt szponzorok adják össze. Az expedíció további célja, hogy adományokat gyűjtsön kulturális alapítványoknak, Nepálban és az Egyesült Államokban.
Lance fontosnak tartja, hogy a Föld etnikai és vallási sokszínűsége a mászócsoport összetételében is megmutatkozzon. A cél az lenne, hogy valamennyi kontinens képviseltesse magát. A hat hónap haladék segíthet a szervezőnek abban, hogy összeállítsa az ideális csapatot. „Nagyon szeretném, ha minden földrésznek lenne képviselője. A csoport tagjainak kiválasztásában azonban nem csak a hegymászó tapasztalat játszik szerepet, az is nagyon fontos, hogy a jelentkezők teljes mértékben azonosuljanak az expedíció céljaival.” Az extrem.hu kérdésére Lance elmondta, hogy magyar hegymászókkal egyelőre nincs kapcsolata, de örömmel veszi jelentkezésüket, amennyiben megfelelnek a feltételeknek. Természetesen hölgyek is jelentkezhetnek, ahogy már van is női tagja az expedíciónak igaz, hogy nem a mászók között.
Ha, ne adj‘ isten, valakinek még hiányérzete lenne a magasztos célokat illetően, tudunk szolgálni még egyel: 1953-2003. Pontosan! Idén lesz 50 éve, hogy Edmund Hillary és nepáli társa Tenzing Norgay elsőként meghódította a Mount Everest akkor még 8848 méteres csúcsát.