Az Antarktiszon, jégtáblák között úszva

Az úszás néhány megszállottját az sem tériti el a testmozgástól, ha túl hideg a víz. Az egyik legextrémebb úszó, az amerikai Lynne Cox az Antarktiszon úszott, fél fokos vízben. Teljesítményéről Dr. Hajnal Gábor lehüléssel foglalkozó orvost és a legismertebb magyar jégúszót kérdeztük.


Neko-öböl, Antarktisz

Hétvégén az egyik legismertebb amerikai talk show, a David Letterman Show vendége volt Lynne Cox, a világ talán legismertebb maraton és “jegesvíz” úszója. Lynne-nek már nehéz dolga van, ha új kihívásokat keres magának, hisz szinte minden rekordot megdöntött már. Végül idén télre csak kitalál valamit, aminek már a gondolatától is borsódzik az ember háta. Lynne az Antarktiszt választotta úszásának helyszínéül. A Neko-öbölben, a 0,5 fokos!!! vagyis majdnem szilárddá fagyott vízben úszott le 1900 métert, méghozzá neoprén ruha és uszony nélkül, egy szál fürdőruhában, úszósapkában és úszószemüvegben. Az 1900 méter megtételéhez 25 percre volt szüksége. (Lynne már többször töltött ennél is hosszabb időd a nulla fok körüli vízben.)


Lynne, a fókanő

Ez persze első hallásra nem hangzik annyira életveszélyesen, az orvostudomány jelenlegi állása szerint azonban pár perc után bele kellett volna halnia a hipotermiába, vagyis a legtöbb embernek már rég kihűlt volna a teste.



Lynne ezért persze nem egyedül “lubickolt” a jeges vízben. Három orvos figyelte, hogy nehogy túlságosan kihűljön a teste. A mérések szerint 35,2 C fokra hűlt, és a partot érés után kb. egy órára volt szüksége, hogy 36, 5 C fok fölé, vagyis a “normális” magasságba emelkedjen a testhőmérséklete. Érdekesség, hogy a legnagyobb veszélynek akkor volt kitéve, amikor kimászott a vízből. Ekkor ugyanis teste már nem volt állandó mozgásban, és a hideg levegő komoly megterhelést jelent a szívére.



Lynne-t megkérdezték, hogy mi a titka, hogy bírja egyáltalán rávenni magát, hogy közel két kilométert ússzon a jéghideg vízben. “Ha a hidegre koncentrálsz, akkor olyasvalamire fókuszálsz, ami egyáltalán nem segít neked abban, hogy eljuss oda, amit el kell érned”. – nyilatkozta a 45 éves úszócsoda.


Lynne (középen) a Magellán-szorosnál

A hírek szerint az Antarktisz víze még Lynne-nek is majdnem túl hideg volt. Úszásakor többször is félő volt, hogy feladja. Még féltávnál sem járt, amikor megkérdezte az úszását felügyelőket, hogy leúszott-e már másfél km-t. Már azon voltak, hogy kiszedik a vízből, amikor újra erőre kapott, és végül közel 2 km-t leúszott. Ez természetesen világrekord, mivel Lynne volt az első, aki ilyesmivel egyáltalán próbálkozni mert.



Mielőtt bárki kipróbálná, hogy a saját teste mennyire bírja a hideget, nem árt tudni, hogy Lynne testzsír százaléka 36%, ami az átlagos 18% – 25%-nak majdnem kétszerese. Leegyszerűsítve Lynne olyan, mint egy fóka. (Lásd jobbra a fotón.)



Lynne teljesítményéről és a lehülést befolyásoló tényezőkről Dr. Hajnal Gábort, az egyik legismertebb magyar búvárorvost kérdeztük, aki a témában több tanulmányt és könyvet jelentetett már meg.


A testhőmérséklet eloszlása

Dr. Hajnal szerint az, hogy ki mennyi ideig bírja a jéghideg vízben, sok mindentől függ. Lynne-nek testzsír%-a egy természetes szigetelést jelent. Emellett mindenkiben megvan az úgynevezett delfin-reflex, vagyis testünk a hideg vízben a periferiális keringést a teste középső része felé irányítja.



Amikor a köpenyhőmérséklet, (vagyis a bőr és a közvetlenül alatta levő szövetek, valamint a végtagok hőmérséklete) csökkenni kezd, az ottani vérerek szűkítésével igyekszik a szervezet a véráramlást, következésképp a hőleadást mérsékelni, amely a maghőmérséklet (a test belső hőmérsékletének) fenntartását szolgálja. A hidegtűrő képesség és a keringés “irányítása” adottság kérdése is, de a megfelelő táplálkozás, az egészséges életmód és a dohányzás kerülése is pozitívan befolyásolja, hogy ki milyen sokáig bírja a hideg vízben.

A magyarok közül a legismertebb úszó, aki a jeges vízben lubickolva érzi jól magát, Schirilla György.



Schirilla, aki legutóbb januárban úszta át a Dunát az 1 C fokos vízben, az extrem.hu-nak nyilatkozva kiemelte, hogy a jeges vízben való úszásnál az a legfontosabb, hogy az úszó mentálisan rákészüljön az úszásra. Schirilla szerint akik belefulladnak a jeges vízbe, azok zömmel azért járnak szerencsétlenül, mert a sokk miatt szinte lebénulnak, és pillanatok alatt lehűl a szervezetük. A magyar úszó a 15 percet tartja maga számára maximumnak, úgy érzi, ennél többet nem bírna ki a szervezete.

Comments

comments