Válogatót tart hazánk első roller derby csapata. Aki tudja, mi mindenre lehet használni a kétsoros görkorit, azt is tudja, fontos a friss hús…
Mivel Magyarország első roller derby csapata, a Boutyhunters válogatást hirdet, így elérkezett az idő, hogy kis mi-is-ez cikket írjunk a témában.
A roller derby-t úgy kell elképzelni, hogy sok szoknyás-neccharisnyás térd és könyökvédős lány/hölgy nekiindul egy befelé lefjő ovális pályán és egymást fellökve, birkóznak, míg néhányan suhannak tova körbe-körbe a pályán. A versenyeken mindenki jól érzi magát.
A lányok kiöltöznek, ijesztőre festik magukat és kiélik egymás neccharisnyáján minden brutalitásuk, feszültségük, valamint görkoriznak is egy jót. A nézők…? Hát nekik tetszik ez az egész.
No de kicsit komolyabban: a roller derby-n a kétsoros görkorcsolyások megfelelő védőfelszerelésben két ötfős csapatban állnak fel a kör alakú pályán.
A csapat blokkolói igyekeznek megakadályozni, hogy a másik csapat suhanó tagja gond nélkül gördüljön a pályán. Mégpedig fizikai kontaktust létesítve mintegy élő gátat képeznek, vagy komolyabb taktikázssal megfelelő helyekre vonják félre az ellenfél blokkolóit, hogy lukakat hagyjanak abban a dugóban, ahol a csapattársuk továbbmehet.
Nem meglepő módon az amerikai kontinensről indult hódító útjára a sport, és hamar népszerűvé is vált, bár az ötvenes évektől inkább a show részére koncentráltak, sok, pankrációhoz hasonlóan megrendezett futamot is rendeztek.
A 2000-es évek elején éledt fel ismét, mint a női sportmozgalmak egyike, s a világ különböző pontjain számos amatőr csapat alakult, versenyeket szerveztek, szabályokat fektettek le (a legutóbbi nemzetközi szabályozás ez év januárjától lépett érvénybe: http://wftda.com/rules/change-summary).
Az egyre népszerűbb, ráadául látványos sportágat nem csupán nőknek tartják fenn, ifjúsági és férficsapatok ugyanúgy alakulnak. A show-biznisznek még adnak annyit pluszban ezek a rodeók, hogy a régi hagyományoknak megfelelően sok csapat megtartotta a látványos csapatmezt, a kifestett arcot, a pszichikai hadviselés különböző elemeit, a kiforgatott vicces-agresszív csapatneveket.
Sőt, sokan ilyen “művésznéven” koriznak. Tehát maradt a látvány is, azonban ezeken túl csak komolyodott a sport. Annyira, hogy 2010 óta Európában elismert, hivatalos sportnak számít, sőt a 123. dél-afrikai olimpiai közgyűlésen felmerült, hogy a roller derby egyike lehetne a 2020-as olimpiára bekerülő új sportágaknak.
Szóval még nem késő, előbb-utóbb az is előfordulhat, hogy roller-derbys olimpikonokat is adunk a világnak. Ha az olimpiára nem is, de a második világkupára 2014-ben, Dallasba még ki lehet jutni.
Magyarországon egyelőre csak ezt az egy amatőr lánycsapatot tartják nyilván, hozzájuk viszont lehet csatlakozni szeptember folyamán.
Az edzéseket az Ex-Box-ban, vagy csak úgy Budapest utcáin tartják.
Jelentkezni telefonon (06/30-359-28-15), e-mailen (bountyhunters.rollerderby@gmail.com), vagy FB-oldalukon lehet.