‘‘Bicifoci‘‘: egy kerekkel több…

Ehhez a focihoz különleges labda kell, meg egészen különleges egyensúlyérzék. Védeni lehet, de ha valaki nem csak üti, vagy dobja, hanem tartja is a labdát, akkor szabadrúgást ítélnek ellene. Gólt viszont csak kerékkel lehet lőni. Ilyen a bicifoci, szabatosabb nevén a kerékpáros futball.


A spéci labda nyolcvan dekás

Labdakezelés – csak kerékkel



Nem lehetnek túl sokan ebben az országban, akik hallottak már arról a sportról, amelyben kerékpáron mozgó versenyzők törekednek a gólszerzésre. Akik pedig láttak is ilyet, nohát, ők még kevesebben vannak.



Pedig ezt a komoly felkészültséget igénylő, amúgy kissé vicces sportot nálunk is rendszeresen játsszák.



A hétvégén például hét csapat vett részt azon a tornán, amelyet Bajban rendeztek – ez a Komárom-Esztergom megyei település számít a magyar teremkerékpáros sport fellegvárának.



Hogy hogyan is néz ki egy ilyen meccs? Két kétfős csapat focizik egymás ellen egy speciálisan erre a sportra készített labdával, amely nyolcvan dekás.


A különleges focibringa

Ez azért fontos, mert így nem pattan olyan nagyot, mint a hagyományos, könnyebb bánni vele. Merthogy a labdát rúgni, lőni, passzolni csak a kerékpár első, olykor a hátsó kerekével szabad, gólt is csak így lehet elérni.



Rúgni – csak láb nélkül



Maga a kerékpár is kissé elüt a hagyományos bringától. A megszokott alkatrészek (kormány, nyereg, váz, kerék) itt is megvan, de a nyereg például a hátulsó kerék fölé nyúlva kínál némi kényelmet, a kormány pedig egy felizgatott tehén szarvaira hajazva felfelé ágaskodik.



A pálya 12 méter széles, 14 méter hosszú, a kapu 2 méter magas és két méter széles, a meccsek időtartama a felnőtteknél hét, a junioroknál hat perc, ami a hagyományos foci fogalmai között nem túl hosszú idő, de itt…


Egy meleg helyzet a kapu előtt

A meccs jó részében a játékos egy keréken egyensúlyozik, előre-hátra mozog. És persze a legfontosabb: nem teheti le a lábát, mert ez szabálytalan, így az ellenfél kap szabadrúgást.



A magyar bicifoci nem nevezhető éppen hagyományos népi sportnak hazánkban (az elitben a csehek, a svájciak, a svédek, a hollandok vannak), de hogy a világszervezet elismeri a nálunk folyó sportéletet, arra a legjobb bizonyíték: a magyar szövetség rendezheti 2005-ben a világbajnokságot, a helyszín a Tatai Edzőtárbor lesz.



A bicifoci amúgy nem jár egyedül, együtt rendezik a meccseket a teremkerékpározás másik műfajával, a művészi kerékpározással. Ez a sport kellemes egyvelege a biciklizésnek és a tornának.



Kézen állva bringázni – kész őrület



A versenyző, vagy duó a tornában megszokott gyakorlatokat a kerékpáron mutatja be, ráadásul a legtöbb eleme úgy, hogy a bringa közben a két kerekén gurul. Nem éppen veszélytelen mutatvány, hiszen míg mondjuk az egyik kézen áll a társa vállán, addig a társnak a kerékpárra is figyelnie kell.


A kép megtekintése 12 év alatti gyermekek részére csak szülői felügyelettel ajánlott…

Ebben a sportban viszont közel vagyunk a világelithez, a magyar válogatott női négyes csapata tavaly a világbajnokság hatodik helyén végzett.



– A mostani verseny az első volt ebben az idényben, így többek között mód nyílt arra is, hogy a versenyzők bemutassanak néhány új gyakorlatot – nyilatkozta Nagy Györgyi, a baji verseny főszervezője, a helyi klub vezetője. – Varga Tamás például egy olyan elemmel állt elő, amit nálunk még senki nem tud. A guruló kerékpárt előbb megállította, lefektette, majd bemutatott egy kézállást, végül felállította a biciklit, és továbbment. Mindezt pedig úgy, hogy a gyakorlat alatt egyszer sem érintette a talajt.



Az ilyen mutatványok miatt természetesen az egyelőre nem túl népes, de roppant szakértő publikum igen jól szórakozik a versenyeken- Bajon például a szép, modern csarnok háromszáz férőhelyes lelátója teljesen megtelt. Ez pedig jelentheti a sportág népszerűsödését is, amihez azért persze egyfajta társadalmi ismertségnek is párosulnia kellene.

Comments

comments