Vannak, akiknek a búvárkodáshoz nincs szükségük palackra – ők a szabadtüdős búvárok. A freediving sportot hobbiként űzők a szabadon úszkálást élvezik, a sport profijai viszont sokszor az emberi teljesítőképesség határait ostromolják rekordkísérleteik során. Ehhez a sporthoz nem igazán különleges testi adottságok kellenek, sokkal inkább az agyban dől el a siker. Róluk, a külföldi nagymenőkről és a sport itthoni szerelmeseiről szól az extrem.hu freediving melléklete.
Mostantól a FREEDIVING MELLÉKLET ANGOL VERZIÓJÁT (FOR THE ENGLISH VERSION, CLICK HERE).
a www.extrem.hu/freediving cím alatt, külön érhetitek el.
Legfrissebb cikkeink:
Tovább gyűrűzik a doppingbotrány
A szabadtüdős búvárkodás esetében leggyakrabban világrekordokról szoktunk beszámolni. Az azonban szinte példanélküli, hogy egy kísérletnél a doppingteszt pozitív eredményt mutatna. Most ez is megtörtént, ráadásul egy érintett az egyik kedvencünk.
(2004. szeptember 15.)
Őszi világrekordok, dopping ügyek
Hosszú szünet után végre megint pezseg az élet a szabadtüdős búvárok között. Világrekord kísérletek tucatjait jelentették be az őszre, és ami kevésbé jó hír, már itt is van doppingügy. A sportág Phelps-je pedig kamikaze akcióra készül.
(2004. szeptember 8.)
Rekordok magyar módra
Június végén Brnoban állt rajthoz három magyar szabadtüdős búvár egy világranglista pontokat érő versenyen. Remekül szerepeltek, két magyar rekord is született, bár jó magyar szokás szerint itthon inkább támadások érték a csúcsokat, mint vállveregetés.
(2004. július 1.)
Új szabadtüdős világcsúcs – 8 perc 12 mp egy levegővel
Tom Sietas nevét eddig még a saját sportágán belül sem mindenki ismerte. A szabadtüdős búvárkodás új csillaga immár a világrekorderek között ragyog. Hamburg külvárosában, egy uszodában 8 percet és 12 másodpercet bírt a víz alatt.
Martin Stepanek világrekordja a Karib-tengeren – 102 méter
2003. során számos szabadtüdős búvárrekordról számolhattunk be. Végre idén is beindult a szezon. Két világcsúcstartó, egy cseh és egy kanadai összefogott és a Kajmán-szigeteken próbált világcsúcs mélységekbe merülni egy levegővel. Martin Stepaneknek az egyik sikerült, a másik nem.
Mandy-Rae világcsúcsa – 7 méterrel javította meg Tanya Streeter rekordját
Martin Stepanek kalandjai után Kajmán-szigeteki összefoglalónk második részében a világ egyik legjobb női szabadtüdősének világrekordjáról számolunk be. Egy hiba nélküli gyakorlat, eszméletvesztés a víz alatt és a mozdulatlanság nehézségei itt.
Szabadtüdős búvárverseny végre itthon is!
Január 24-én első ízben rendeztek Magyarországon nemzetközi szabadtüdős búvárversenyt. Bár itthon szinte teljesen ismeretlen a sportág, a csehek, szlovákok, osztrákok első szóra jöttek. Hétfő este a Fókuszban láthattatok egy tudósítást a versenyről. Most ehhez kaphattok háttérinfókat Ágh Csabától, az AIDA Hungary elnökétől.
A Freediving hír archívumhoz klikkelj ide!
Érvénytelen Carlos Coste világrekordja – Hogy is történt?
– Mennyire üthet az az érzés, ha a sportod nemzetközi honlapján egyszer csak azt látod a világrekordod mellett, hogy érvénytelen? Pedig pontosan ez történt Carlos Costéval. Mindenki a másikat hibáztatja, ahogy ez ilyenkor már lenni szokott. Utánajártunk, mi is történhetett.
James Cameron Pipin No Limits rekordját filmezte
– James Cameron vízre szállt, hogy lefilmezze a közelmúlt legellentmondásosabb szabadtüdős búvárának világrekord kísérletét. Pipin Ferreras sokak szerint felelős felesége egy évvel ezelőtti haláláért. Pipin szerint mindenki ellene van. Igazi hollywoodi történet, szerelem, halál, gyűlölet.
Szupernagyi a mélyben – Annabel Briseno az extrem.hu-nak
– Annabel Briseno igazi szupernagyi. Amellett, hogy unokáival büszkélkedik, 51 évesen versenyszerű szabadtüdős búvárkodásba kezdett. Idén novemberre pedig négy világrekord kísérletet is bejelentett. E nem mindennapi hawaii hölggyel beszélgettünk.
Freediving kategóriák és világrekordok – A sportág alapjai
Egy régi adósságunkat törlesztjük: most végre fény derül a különböző kategóriák, versenyszámok közötti különbségekre. Kötéllel vagy kötél nélkül, vízszintesen vagy függőlegesen, időre vagy távolságra, tengerben vagy medencében. Emellett folyamatosan frissülő táblázunkból azt is megtudhatod, hogy épp ki a világ legjobbja a különböző szakágakban.
Heart of Europe, Carinthian Open
Herbert Nitsch, a Merülőgép – Három világrekord három nap alatt
– Az extrem.hu tudósítója két okból utazott Ausztriába: hogy testközelből lásson egy szabadtüdős búvárversenyt és hogy élőben lássa Herbert Nitsch világrekord kísérleteit. Az akciódús hétvégéről szóló tudósításunk első részében Herbert 3!!! rekordjáról olvashattok, amelyek körül akkora volt a titkolózás, hogy kémtörténetet lehetne belőle írni.
Képgaléria Herbert egyik világcsúcsáról
Mozdulatlanul a víz alatt – Egy mozgalmas Statikus verseny
– Úgy néznek ki, mint egy csapat döglött, fekete hal, amint fejjel lefele az uszodában lebegnek. Ők azonban nagyon is élnek, csak épp a szabadtüdős búvárkodás statikus versenyének résztvevői. Helyszíni tudósítás a hosszú néma csendekről, ahol a nézők is visszatartják a lélegzetüket, ájulásról, ahol a doktor rohan az oxigénpalackkal.
Merülés, ájulással – A mélységi verseny
– Meddig menjek le? Kockáztassak egy ájulást vagy egy dobhártya szakadást a jobb eredményért? Vagy menjek biztosra, de akkor hogyan tolom ki a határaimat? Merülési versenyeket tévében úgysem látunk, most jöjjön egy képes beszámoló a buborékok közeléből.
Szabadtüdős legendák:
Freediving: szupernők a víz alatt – Mélyebbre, távolabbra, hosszabb ideig
Eddig jobbára a férfi szabadtüdős világrekordekkel foglalkoztunk, pedig néhány nő legalább annyit tud, mint a fiúk. Most a női szakasz kerül sorra, és arra a kérdésre keressük a választ, hogy a víz alatt milyen különbségek vannak a két nem között. Nem csak feministáknak!
Aki nyolc percig bírja levegő nélkül – Interjú Martin Stepanekkel
Martin Stepanek tudja a világon legtovább visszatartani a lélegzetét. A világrekordja pontosan 8 perc 6 másodperc. Egy örökkévalóság – ha az ember ennyi ideig nem vehet levegőt. Az extrem.hu-nak sikerült utolérnie ezt a nem mindennapi képességekkel rendelkező cseh srácot.
James Cameron szabadtüdősökről forgat filmet – Zátonyra fut-e Cameron?
James Cameron a Titanic óta nem forgatott nagyfilmet vízi környezetben. A hírek szerint most fog, méghozzá a freediverek legellentmondásosabb bajnokáról, Pipin Ferrerasról. Pipin sokak szerint felelős felesége, Audrey Mestre haláláért, a többi freediver kiközösítette, ráadásul egyre kevésbé tartják szavahihetőnek.
Csak a valóságshow segíthet? – Megoldási javaslatok a szponzorgondokra
Hiába döntik halomra a nyáron a világrekordokat a szabadtüdős búvárkodás legjobbjai, mégsem lát szinte egy szponzor sem fantáziát ebben a sportban, és a média sem kapta fel őket. Az egyik szakmai fórum felvetése nyomán most mi is megpróbáljuk megfejteni a nagy rejtélyt. Mitől lesz egy sport közönségkedvenc? Mi vonz egy szponzort?
Nyári világrekordok:
Három viking világrekord – Surranópályán a világelitbe
Na, erre mondják, hogy BREAKING NEWS. Két dán és egy svéd szabadtüdős búvár – akik ha nem is ismeretlenek, de semmiképp sem a voltak a világ legjobbjai – a hétvégén három olyan világrekordot állítottak fel, hogy a világelit csak ül és néz a maga elé. A mi állunk is jól leesett.
‘Álomhatár az, amit te annak tartassz‘ – interjú Peter Pedersennel
Tegnap a világon elsők között számoltunk be szabadtüdős búvárkodás három új világrekordjáról. Míg a világelit ámult, mi utolértük a királykategória új csúcstartóját. Exklúzív interjúnk Peter Pedersennel, aki négy hosszt úszik egy levegővel egy 50 m-es medencében. Plussz: Videó a rekordokról. És most kaptuk a hírt, hogy hétfőn Tanya Streeter is világrekordot ért el, variable weight kategóriában.
Egy őstehetség világcsúcsa – Stig Severinsen interjú
Amint arról már beszámoltunk, a hétvégén Dániában három hihetetlen szabadtüdős világcsúcs született. Lassan sorozatot indíthatunk csúcstartókkal készített interjúkból – na, nem mintha panaszkodnánk. Most Stig Severinsen kerül sorra. Stig vízalatt rugbyzik és hokizik, doktorál, hétvégén pedig világcsúcsot úszik freedivingban. Rendkívül magabiztos, az önképe nagyon rendben van, de miért is lenne másképp? Extrém figura, az biztos!
Kísérletek vannak, de lesz-e világrekord?
A szabadtüdős búvárok körül megint forr a víz. Egyre-másra jelentik be a világrekord kísérleteket, de le is égnek sorra. A legvadabb pletyka szerint egyikük, az eddig is botrányhős Pipin Ferreras bekattant, és rekordkísérleténél akar öngyilkos lenni. A legfrissebb szabadtüdős híreket gyűjtöttük most egy csokorba.
Ha valami nem akar sikerülni
Herbert Nitsch a világ egyik legjobb szabadtüdős búvára. Hihetetlen versenyszellem jellemzi, nem sokáig bírja, ha valaki jobb nála. A májusi vb-n beszakadt a dobhártyája, de egy hónap múlva már világrekord kísérletet jelentett be. Hogy vissza tudta-e tartani a lélegzetét 8 és fél percig, azt itt megtudhatod.
Ciprus, 2003 – Freediving világbajnokság
Akiktől nem félnek a halak
Nincs a világnak olyan eldugott pontja, ahol ne találkoznánk magyarokkal, és jóformán nem űznek olyan sportot a föld kerekén, melyet ne próbált volna ki legalább egy honfitársunk. Ez alól nem kivétel a szabadtüdős merülés sem, lám a mieink a vébén is ott voltak! Szelle Gyulával a kulisszatitkokról beszélgettünk.
A nagy mélység – A constant weight
A horizontális dinamikus után a hölgyek és urak a vertikális constant weight kategóriában mérték össze tudásukat. 50 indultak el a mélység irányába, valamennyien vissza is jöttek, bár volt aki „tánclépésben”. Szamba, elsötétítés, kizárás, óvás – újabb izgalmas napon vagyunk túl!
Dinamikus délután – Szabadtüdős vb, Ciprus
A fiúk és lányok már túl vannak a dinamikuson, ami ugyan nem számít bele az összetettbe, de azért ők kitettek magukért. Herbert Nitsch 10 másodperc büntit kapott, Natalia Molochanova pedig elfelejtett világcsúcsot úszni. És tizennégy évesen is lehet 56 métert úszni.
Szabadtüdős vb Cipruson – Az igazság odalent van
Szombaton (május 24) kezdődik a szabadtüdős búvárok legjelentősebb nemzetközi versenye, Sony Freediver Open Classic, amin két magyar induló is lesz. Beharangozónk célja, hogy kedvet csináljunk ehhez az igen megterhelő, de annál remekebb sporthoz. Az se baj, ha most hallassz róla először.
Őrült merülés Egyiptomban – The Blue Hole Project
A búvárokat már a gondolattól is kiveri a víz, hogy valaki a világ egyik leghírhedtebb merülési helyén, a Blue Hole-nak nevezett egyiptomi vízalatti átjárón akar átúszni, több mint 150 m-t, méghozzá egy levegővétellel. Pedig pontosan erre készül a világ egyik leghíresebb szabadtüdős búvára, Herbert Nitsch.
Uszodai verseny, másképpen – 1st Carinthian Night Event, Millstatt
Március elején elkezdődött a szabadtüdős búvárok versenyszezona is. A maroknyi magyar csapat Ausztriában állt rajthoz, és a verseny után Tarnai Balázs, az egyik magyar csúcstartó mesélt nekünk e nem mindennapi sport kulisszatitkairól: a nemek harcáról, a Puszta Connectionről és a szambáról.
A világcsúcstartót kérdeztük – Christian Redl exkluzív
Mint ahogy arról a hétvégén beszámoltunk, az osztrák Christian Redl két óriási világcsúcsot úszott a jég alatt, méghozzá egy levegővel. Hogy mi vezet valakit arra, hogy télvíz idején a jéghideg vízben ússzon, 10 cm jégmezővel a feje felett? Chris-szel készült interjúnkból minden kiderül.
Világrekordok a jég alatt – Project Arctic
A szabadtüdős merülés profijai egyre vadabb rekordmélységekkel és távokkal állnak elő. Egyikük, az osztrák Christian Redl az tűzte ki célul, hogy közel 100 métert úszik a jég alatt, egy levegővétellel persze. A jég elzárja a kiutat felfelé, ha elfogy a levegője. Hogy túlélte-e Chris a kalandot és lett-e belőle csúcstartó, azt itt megtudhatod.
Egy halál, amiért senki sem felelős? – Az Audrey Mestre jelentés
2002. október 12-én, a szabadtüdős búvárkodás egyik sztárja, Audrey Mestre egy világrekord kísérletnél nem jött fel időben, és később már nem tudták újraéleszteni. Azóta folytak a találgatások, hogy mi okozta Audrey halálát. Négy hónap elteltével kiadták az első hivatalos jelentést. Csak műszaki gondok lennének felelősek a haláláért?
171 m – megérte meghalni érte?
Október 12-én Audrey Mestre belehalt világrekord kísérletébe. Lejutott a 171 méteres kitűzött mélységbe, viszont visszafelé elájult és már nem tudták újraéleszteni. Állítólag a szervezők vétettek a biztonsági előírások ellen.
183 méter az új világrekord – Herbert Nitsch vett egy nagy levegőt és…
Herbert Nitsch egy hónapja interjút adott nekünk, amelyben megígérte, hogy a novemberi berlini szabadtüdős versenyen megjavítja az általa tartott világrekordot. Herbert szavatartó ember, 183 métert úszott egy levegővel.
Világsztár az extrem.hu-nak – Herbert Nitsch Budapesten
Herbert Nitsch hét percig bírja egy levegővel a víz alatt és három és fél hossznyit úszik anélkül, hogy feljönne levegőért. A nem mindennapi osztrák világrekorderrel készült exklúzív interjúnkból kiderül, hogy fél-e az agykárosodástól és mi motiválja az újabb világcsúcsok elérésére.
Legendák harca a vízben és a parton – Herbert Nitsch kitálal
Ígéretünkhöz híven leközöljük a Herbert Nitsch interjú második részét, amelyben az osztrák csúcstartó bennfentes információkkal szolgál a freediver szervezetek között folyó háborúról, a legendás Pipinről és elmondja véleményét Audrey Mestre halálának körülményeiről is.
Te meddig bírod levegő nélkül? – Magyarok, akiknek nem kell palack a búvárkodáshoz
A Nagy Kékség. A búvárok erre a filmre utalva magyarázzák a feelinget, és hogy miért jó percekig visszatartani a levegőt a víz alatt. A szabadtüdős búvárszövetség titkárával beszélgettünk halálról, kihívásról, a tengerről és az úszómesterek sanyarú sorsáról.
A magyar szövetség, az AIDA Hungary címe:
1105 Budapest, Téglavető u. 5.
kapcsolattartó:
Halász Péter, szövetségi titkár
tel: 06-30-210-9449.
A nemhivatalos honlap: www.aida-hungary.hu
Hasznos linkek: Feltöltés alatt…
apnea.lap.hu
A francia AIDA és a nemzetközi szövetség honlapja
– Association Internationale pour le Développement de l‘Apnée, a legbefolyásosabb szabadtüdős szövetség
Az AIDA által jegyzett VILÁGREKORDOK
– ezen a site-on egész gyakran frissítik a rekordokat, így egész megbízható
International Association of Free Divers (IAFD)
– Az IAFD, a Pipin által alapított freediving szövetség honlapja
– angolul
Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques
– Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques – World Underwater Federation
– franciául, angolul és spanyolul
deeperblue.net
– Az egyik legismertebb freediving oldal, pörgős fórummal
– angolul
Az osztrákok freediving oldala
– Herbert Nitsch speciallal, klassz fórummal
– németül
A német AIDA szövetség oldala
Carlos Coste honlapja – (Carlos a constant weight kategóriájának világcsúcstartója)
Martin Stepanek honlapja (Martin a statikus és a constant weight kategória világcsúcstartója)
Yasemin Dalkilic török ex-világcsúcstartónő honlapja
A magyar szabadtüdősök fóruma az Indexen
Az Ocean Men című film hivatalos honlapja
– A kubai Pipin gyerekkorától merül, rekordjairól és Umberto Pelizzarival folytatott versengéséről szól az Ocean Men, amelyet a legendás a Nagy Kékség folytatásaként emlegetnek.
-angolul és németül