Őrültek gyülekezete vagy a legextrémebb sportok egyike? Annyi bizonyos, hogy így jutott az emberiség legközelebb a repülés élményéhez. Persze csak az a pár őrült, aki meg meri csinálni. A hétvégén Ausztriában sírepülő versenyt rendeznek. Hogy mi ez az őrült sport, arról itt olvashatsz.
Le mernél ugrani a sánc tetejéről? |
Hogy mi is a sírepülés?
Képzeld el, amint állsz egy hegy tetején, alattad a kb. 200 méteres hegyoldal mélye. Már abba is beleszédülsz, ha lenézel, nemhogy magadra csatolj két sílécet, lecsússz a lejtőn, amin van egy rámpa, elrugaszkodj, majd 7-8 másodpercnyi mozdulatlan repülés után, 180-200 méterrel arrébb, a hegy aljában landolj. No, persze az extrem.hu tollforgatója nem saját tapasztalatból beszél. Ez már túlmegy a Bevállaljuk! rovat kategóriáján. Ez olyasmi, amit még a vérprofik is félve hajtanak végre.
Hogy mennyire, annak érzékeletetésére álljon itt néhány gondolat azoktól, akik már kipróbálták:
Landolás előtt |
Dieter Thoma német síugró, az RTL szakkommentátora szerint háromnapnyi sírepülés után a halálodon vagy. Sven Hannawald, a németek jelenlegi legjobb ugrója szerint három napi sírepülés után fizikailag és szellemileg is zombi leszel. Emellett létezik egy mondás, miszerint a sírepülésnél néhány ugró nem csak ideges, hanem fél is.
Az emberi szervezet számára olyannyira megerőltető a sírepülés, az azzal járó adrenalintermelés és pulzusemelkedés, hogy egy nap alatt 2-3 kilót is fogynak az amúgy is végletekig agyonfogyóztatott versenyzők. Az alacsony súlyra azért van szükség, mert a fizika törvényei szerint a könnyebb test messzebbre repül.
Kulm télen |
Ezért aztán „csak úgy” sírepülni nem is szokott senki. A világon mindössze hat sírepülő sánc található. Ebből kettő Magyarországgal szomszédos országban. A „sáncok királya” a szlovéniai Planicán van. Ezen a sáncon született a világrekord is, ezt az osztrák Andreas Goldberger tartja 225 méterrel. A másik pedig a Kulm-sánc, ami két osztrák falu, Bad Mitterndorf és Tauplitz között fekszik. Itt rendezik a hétvégén az idei első sírepülő versenyt, amelyre mintegy 100 000 nézőt várnak a szervezők, és amelyre legalább 250 hektoliter forralt bort készítenek majd.
A hétvégi versenyt közvetíti a tévé is. Az ORF1 és az RTL élőben, az Eurosport felvételről adja a selejtezőket és a szombati és a vasárnapi döntőket. Persze, a sírepülés feelingjét a televízió nem igazán tudja átadni. Ahhoz a hegyoldalon állva kell látni az ugrásokat, hogy „átjöjjön”, milyen emberfeletti bátorság kell ahhoz, hogy valaki ezt bevállalja. Hogy mekkora a Kulm-sánc, azt a verseny honlapján, a www.skifliegen.at-n, a webcam-re kattintva megnézheted.
Hanni, a tinikedvenc |
És hogy ki lesz Kulm bajnoka? A profi síugrók közül nem mindenki szeret vagy tud jól sírepülni is. Van azonban egy ugró, akinek ez a kedvence. Ő nem más, mint Sven Hannawald, a sírepülés címvédő világbajnoka. A hétvégi versenynek is ő a legnagyobb esélyese. Hannawalddal kapcsolatos hír még, hogy a „repülő németet” az utóbbi napokban egyre többször emlegetik együtt egy stewardess-szel. „Suska” 25 éves, 181 cm magas, és pletykák szerint tavaly májusban, amikor Hannawaldot hatalmas tömeg fogadta a szezon végén falujában, Hinterzartenben, Suska ott „csápolt” a rajongókkal. Azóta a németországi Év Sportolója díjkiosztón, ahol Hanni nyert, együtt látták őket táncolni. Mivel a legkeresettebb német facér férfinak is megválasztott Hannawaldnak évek óta nincs barátnője, többször felmerült az is, hogy nem is a gyengébbik nemhez vonzódik. Suska felbukkanása enyhíti ezt a pletykát.
200 méter repülés után megállni sem egyszerű |
Hanni mellett egy másik németet, a német sírepülőrekord tulajdonosát, Martin Schmittet is a dobogóra várják. Ugyanúgy, mint a világcsúcstartó osztrák Andi Goldbergert, aki tervei szerint jövőre abbahagyja a síugrást, vagyis neki ez lesz az utolsó hazai sírepülő versenye. Goldi mellett persze az idei síugró szezonban már sokszor okoztak meglepetést az osztrákok ifjú titánjai. Ez viszont egy sírepülő verseny lesz, és a fiatal osztrákok nagy része még sohasem ugrott sírepülő sáncról, vagyis nem tudni, mire lesznek képesek. Az egyik legnagyobb ifjú tehetségnek tartott 16 éves Thomas Morgensternt, a cseh világkupa futam bajnokát pl. el sem viszik Kulmba, mondván, hogy túl fiatal, nem kell neki mindent az első évben megélnie. Emellett arról sem szabad megfelejtkezni, hogy a legutóbbi, Japánban rendezett három versenyen nagyon jól szerepeltek a norvégok. És a finnek is okozhatnak meglepetést – ráadásul nekik a Finnair az egyik szponzoruk, a mundér becsülete pedig kötelez.
A síugró versenyekhez sokásos módon, az extrem.hu megtippeli a dobogósokat:
Szombatra: Hannawald, Liegl, Ljokelsoey
Vasárnapra: Hannawald, Schmitt, Goldberger
|