Botránnyal végződött a “Magyarok a világ nyolcezresein” hegymászóinak a világ tizedik legmagasabb csúcsára, a 8091 méter magas Annapurnára szervezett expedíciója. A csapat tagjai közül Földes András, Erőss Zsolt és Mécs László került összetűzésbe Földes egyik blogbejegyzése miatt. Összefoglaló.
A nyilatkozatháborút Földes András újságíró robbantotta ki azzal, hogy blogjában beszámolt Erőss Zsolt csúcstámadás utáni lejöveteléről.
Az írás egy részére lecsapott a Blikk és a Hír24 is kiemelve azt a részt, hogy társai cserben hagyták Erőss Zsoltot. Földes blogbejegyzésében és a bulvársajtóban megjelent cikkekben is külön figyelmet kap Mécs László, akit a megjelent írásokban megosztó személyiségnek, az expedíció negatív hőseként állítanak be.
A két cikk után kiállt ugyan Mécs László mellett Földes András, aminek a vége az lett, hogy "újabb olajadag került a Földes-Mécs ellentét tüzére".
Mécs László természetesen nem hagyta annyiban a dolgot, és Nepálból, saját weboldalán keresztül egy közlemény formájában írta meg saját szemszögéből is a történteket, hogy mindenki előtt tisztázza a cserbenhagyás vádját.
Igen ám, de reflektálása újabb vádaskodásokba ment át, amibe bevonta Erőss Zsoltot is, aki nem sokkal utána szintén egy hivatalos közleményben vágott vissza társának.
Lehangoló véget ért a "Magyarok a világ nyolcezresein" legújabb expedíciója.
Talán az egész túrát beárnyékoló tragédia okozta frusztráció, és az elemekkel való folyamatos küzdelem miatt alakult ki az értelmetlen veszekedés a már több évtizede együtt mászó csapat tagjai között, de az egykori és a jelenlegi, vélt vagy valós problémák felhánytorgatásának mégsem ilyen módon kellene hangot adni, hiszen a "Magyarok a világ nyolcezresein" csapatának már nem az első alkalommal szorított szinte az egész ország.
Nekünk kívülállóknak teljesen felesleges messzemenő következtetéseket levonnunk és ítélkeznünk a csapat tagjai felett. Sajnálatos módon olyan belső ügyek kerültek napvilágra, amik csakis az expedícióban résztvevőket érintenek. Szomorú lenne, ha egy ilyen vita vetne véget az óriási munkával megszervezett expedíciósorozatnak. Talán nem túlzás, de ezek az emberek nem csupán mászótársak, hanem barátok, akik már többször feleltek egymás életéért hasonló kalandok során. Hiba volt a személyes problémákat kiteregetni a nyílvánosság elé, az igazságot úgyis csak az ismerheti, aki ott volt a hegyen.
Erőss Zsolt hazaérkezése után az MTI-nek elmondta, hogy keserű szájízzel jöttek ugyan haza, a tagok közt kialakult konfliktushelyzet is súlyos volt, de a végeredményt tekintve ez mellékes.
Kollár Lajos, az expedíció másik tagja szintén sikertelennek minősítette az expedíciót. Hozzátette: az Annapurna nagyon nehéz terep, de most már tudják, hogy mi lehet a megoldás; korábban kell a hegyre érkezni, több időt tölteni rajta, továbbá helikoptert is igénybe kell venni – ami viszont egy újabb expedíció költségeivel ér fel.
A konfliktushelyzettel kapcsolatban elmondta, hogy szerinte a velük lévő újságíró a cserbenhagyásos bejegyzésével túllőtt a célon, de mindenképp meg fogják beszélni a történteket.
Fotók: Földes András / himalaja.blog.hu