Január a snowboard hónapja Közép-Európában. A múlt héten rendezték az 5. snowboard vb-t Ausztriában, most szombaton pedig végre itthon is tartanak egy remek kis versenyt. Mindkettőről olvashatsz a beszámolónkban.
A Westend tetején |
Alig ért véget az 5. snowboard világbajnokság, hétvégén újabb verseny vár a sportág szerelmeseire. Ezúttal azonban nem kell kimenni az osztrák Alpokba, elég a Westend tetejére. Ott rendezik ugyanis szombaton (jan 25.) az O ‘Neill – Nokia Downtown High Budapest, megjegyezhetőbb nevén a DHBP versenyt, ami a legnagyobb hazai snowboard rendezvény. (A versenyről a héten még többször beszámolunk az extrem.hu oldalain.)
A DHBP egy nyílt nemzetközi, pénzdíjas viadal – csak férfiak szereplésével. A szervezők szerint a veszélyessége miatt rendezik csak fiúknak. A fő versenyszám a “straight jump”, vagyis egyenes ugrás lesz. Ez a Big Air kategóriába tartozik, ahol egy sáncról ugranak el, különféle forgásokat bemutatva. A kreischbergi vébén részt vett magyarok közül legfrissebb információnk szerint Kukoly Gyula ott lesz a DHBP-n is. Mint arról már hírt adtunk, Gyula a magyarok egyik legjobb helyezését produkálta a Big Air-es 37. helyével.
Örömmel jelenthetjük, hogy ma, azaz 2003. január 21-én a Radio Café 98.6 (volt Est FM) délutáni magazinműsorában Pajor Ági, a snowboard szövetség főtitkára és az extrem.hu egyik szerkesztője lesz a vendég. A műsorban a vb-ről és a szombati versenyről beszélgetünk majd.
És ha már a vb-nél tartunk. Legutóbbi vb-ről szólócikkünkben, a világbajnokság féltávjánál, beszámoltunk arról, hogy a magyarok közül a legjobb helyezéssel Lovász Laura rendelkezett, a párhuzamos műlesiklásban elért 31. helyével. Sajnos, ezt a vb második felében sem sikerült senkinek megjavítania.
Marcus Keller öröme |
Az vb alpesi számai után az akrobatikus versenyszámoké volt a kreischbergi terep. Elsőként csütörtökön a női félcsőt rendezték. Csak egy osztrák indult, Nicola “Nici” Pederzolli, ő ráadásul az utóbbi időben komoly térdsérüléssel bajlódott. Nem is sorolták az esélyesek közé. Nagy volt hát az osztrákok öröme, amikor Nici végül második lett, a svájci Fabienne Reuteler előtt. A győzelmet a versenyszám címvédője, a Salt Lake City-i olimpia ezüstérmese, a francia Doriane Vidal szerezte meg.
A férfiaknál meglepetésre a húsz éves svájci Marcus Keller lett a legjobb, a svéd Stefan Karlsson és az amerikai Steven Fisher előtt. Kellert magát is meglepte az eredménye, főleg mivel szinte a mankóin ment el a versenyre. Az utóbbi időben többet foglalkozott a sérüléseivel, mint az edzésén. Nem is csoda, hogy az aranyérem átvételen után az első gondolata a partizás és a lélekmelegítő magához vétele volt.
A snowboardcross volt a leglátványosabb |
A Big Air, ahol egy sáncról elindulva mutatnak be kunsztokat a versenyzők, most debütált a vb-k történetében. Feltűnő volt az északi dominancia. Az aranyérmet a finn Risto Mattila, az ezüstöt a svéd Ax Simon, a bronzot a szintén finn Antti Autti vihette haza. Ahogy azt már fentebb megírtuk, az egyetlen magyar induló, Kukoly Gyula a 37. lett.
A zárónapon a snowboardcross női és férfi versenyt bonyolították. Amíg a Big Airben az északiak voltak a levegő urai, addig az akadálypályán bonyolított ügyességi számban a franciák voltak a legügyesebbek. A férfiak között Xavier Deleru, a nőknél a szintén francia Karine Ruby nyert. A magyarok közül Sticzay Péter fejezte be a versenyt, ő a 67. helyen zárt. (Sticó pár nappal korábban a párhuzamos műlesiklásban 50. lett)
|
A vb éremtáblázatát a franciák nyerték, a svájciak és a házigazda osztrákok előtt. (Az táblázatot lásd jobbra.) A vb szervezői szerint a rendezvénysorozat nyereséges volt, és a költségek a hírek szerint 1,5 millió euróra rúgtak. A versenyhét alatt mintegy 50 ezren látogattak ki a versenyekre. Sajnos a tévéközvetítések mennyiségén még bőven van mit javítani. Ha az egyik leglátványosabb téli sport idei legfontosabb eseményét több tévé közvetítette volna élőben, vagy akár felvételről, sokkal nagyobb visszhangja is lehetett volna. A legközelebbi világbajnokságra, amire 2005-ben kerül majd sor a kanadai Whistler-hegységben, sok változtatást ígérnek. Ezek közül az egyik a tervek szerint az lesz, hogy a jobban a televíziók adásidejéhez igazítják majd a versenyek időpontjait és lebonyolítását.