Sajnos ma Magyarországon nagyon kevés férfi ismeri a szinkronkorcsolyázás szépségeit. Abból pedig nincs hiány ebben a sportban. Gyönyörű hölgyek kedves kis szoknyában, csábos mosolyok, villanó combok… Hatalmas élmény, érdemes megnézni.
A MAC edzőnője, Bódi Mercédesz és kisfia |
Bódi Mercédesz 1988-ban a csinos, szépreményű magyar korcsolyázó lányok mindennapjait élte jéghiányos edzésekkel, sok-sok szép emlékkel, eredményekkel.
Hallott ugyan akkor már a szinkronkorcsolyázásról, de ennél tovább csak egy nemzetközi verseny után jutott – ma ő a kilencszeres magyar bajnok MAC szinkronkorcsolyázó-csapatának edzőnője.
A legfontosabb az összhang
– A kezdet? A szakosztályt Simon István alapította 1988-ban. Egy évvel később találkoztunk a svéd szinkronkorcsolyázó válogatott edzőjével, aki történetesen egy magyar lány volt, Dohány Andreának hívják – mesélte a magyarországi szinkronkorcsolyázás nagyasszonya, Bódi Mercédesz. – Ő adta a lendületet ahhoz, hogy igazán komolyan vegyük a szinkronkorcsolyázást. Többen, korcsolyázók, összeálltunk, edzőnk Berecz Ilona lett.
– Milyen sport a szinkronkorcsolyázás? Bizonyára nem áll messze a műkorcsolyától, már csak a versenyzők sportmúltja miatt…
A MAC bajnokcsapata akcióban |
– Nagyon hasonló, mint a műkorcsolya, vagy a jégtánc. Általában húsz korcsolyázó egyforma ruhában egyszerre korcsolyázik, egyszerre lép, egyszerre ugrik. Vannak itt is kötelező elemek, mint a műkorcsolyában, és vannak a szabadgyakorlatok. Itt a legfontosabb az összhang, az összeszokottság, a harmónia. Ezt pontozzák a bírók.
Összesen tizennégy csapat
– Magyarországon biztosan nagyon kevesen vannak olyanok, akik láttak már ilyen versenyt. Emiatt nyilván nincs is igazán tömegbázisa ennek a sportnak.
– Sajnos, tényleg nincs. De azért azt el kell mondanom, hogy lassan emelkedik a szinkronkorcsolyázók száma. Három kategóriában lehet csapatot indítani, a szenior a felnőttet, a junior az ifit, a novice pedig a serdülőt jelenti. A seniorban itthon három egyesület versenyez, juniorban öt, a kicsiknél pedig hat csapat működik.
– Említetted a beszélgetés elején, hogy többen, korcsolyázók, voltatok a klub első versenyzői. Ma is korcsolyázol a csapattal?
A MAC bajnokcsapata |
– Áá, nem, abbahagytam. Két éve az egész csapat egyszerre befejezte, azt mondtuk, hogy mi megteremtettük az alapokat, jöhetnek a fiatalok. Mindenki szerette volna saját életét élni, jöttek a babák… Bajnokként álltunk le, és a helyünkre jött az a MAC-os juniorcsapat, amely a maga kategóriájában szintén bajnok volt, s most a felnőttek között is a legjobbak.
Jéghiány miatt végveszélyben
– Mióta vannak Magyarországon versenyek?
– 1992-ben volt az első Magyar Bajnokság, azóta, ha tehetjük, külföldön is indulunk nemzetközi versenyeken, s világbajnokságokat már nem rendeznek nélkülünk.
– Milyen eredményei vannak a magyar szinkronkorcsolyázásnak?
– A nemzetközi élmezőnyt a kanadai, amerikai, finn, svéd, orosz cseh csapat jelenti, utánuk jön mindenki más. Igaz, 1995-ben a Franciaországban rendezett világkupán a legjobb európai csapat a MAC volt, egyébként második helyen végeztünk.
Egy csapatban legfeljebb négy fiú szerepelhet |
– Miért vagyunk csak követői az élmezőnynek?
– Elsősorban a létszám miatt. Az Egyesült Államokban minden egyetemen van hokicsapat, és mellette szinkronkorcsolya-csapat is. Nálunk viszont, amióta a BS leégett, még jég is alig van, ahol gyakorolni lehetne. Ugyan építettek egy jégcsarnokot a Kisstadion mellé, de abban edz gyakorlatilag mindenki Pesten, aki korcsolyás sportot űz. Ráadásul a BS helyén épülő új csarnokban az előzetes tájékoztatás ellenére nem lesz jégpálya, nem fektettek le csöveket. Ha így megy tovább, akkor Magyarországon nem csak a szinkronkorcsolyázás, de maga a korcsolyázás is megszűnhet…
Itthon legközelebb február 8-án rendeznek versenyt (Miskolcon), a MAC korisait azonban február 21-én a Városligeti Műjégpályán is megnézhetik az érdeklődők „szinkronizálás” közben.