Alpesi nemzet lettünk hirtelen

Sípályánk normális kevés akad, nemzetközi minősítésű még kevesebb, egészen pontosan egy sem. Ember viszont egyre több olyan, aki szereti a havat, szereti a siklást. Néhány nap alatt közel ötszázan indultak két nagy magyar versenyen, ami nagy szám. Meglepően nagy. Beszámolunk.

A Magyar Sí Szövetség St. Lambrechtben rendezte a Nyílt Magyar Alpesi Országos Bajnokságot. A nyíltság azonban nem jelentette azt, hogy aki éppen az ihletett szépségű település síparadicsomában síelgetett, az egyből elindulhatott a magyar versenyen.




A magyar bajnokság helyszínének rajza

Indulók tizenkét országból



Ahhoz, hogy valaki felkerülhessen a startlistára (lévén profik versenyéről van szó), megfelelő FIS-kóddal kellett rendelkeznie (ez a nemzetközi szövetség nyilvántartását jelenti), emellett a nemzeti szövetségének kellett neveznie. Így tizenkét nemzet tagjai álltak a rajtnál, mindkét napon száztíz-száztíz síző.



A helyszín megválasztása egyrészt a hagyományok, másrészt a gazdasági háttér miatt volt egyértelmű. St. Lambrecht pályái rendelkeznek az ilyen versenyekhez elengedhetetlen nemzetközi minősítéssel – ez fontos. A magyar szövetség immár öt éve rendezi itt a bajnoki futamokat, és eddig tökéletesen elégedettek voltak mindennel – ez is fontos. S éppen utóbbi kapcsolat miatt a költségek is alacsonyak (ráadásul a steiermarki település a rendezésből is részt vállalt), a szövetségnek megközelítőleg 600 ezer forintjába került a verseny – nem kell mondani, ez sem mellékes.



A szervezők a magyar versenyzők, valamint a bírók kinti költségeit természetesen állták, míg a külföldiek 45 euro ellenében kaptak szállást, ennivalót, és a síbérletért sem kellett külön fizetni.



Csak két versenyszám fért bele



S hogy a szervezés mennyire tökéletes volt: a verseny előtt két nappal alapvetően megváltozott a hangult. Addig ugyanis csak a pályát borította hó, az sem volt valódi, géppen kreálták, ám mire megérkeztek a versenyzők, leesett úgy 10-15 centi friss hó, amitől egészen más lett a verseny. Havas. És eredményes.


Steiermark tartomány sokat tesz a magyar sísportért

– Két számban rendeztük a bajnokságot, műlesiklásban és óriás-műlesiklásban – mondta Góczy Antal, a szövetség elnökségének tagja, az alpesi szakág vezetője. – Ennek az volt az oka, hogy így csak ezerháromszáz méternyi pályát kellett használni, lefoglalni, kitűzni, a pálya másik felét használhatták a tömegsportolók. Míg ha a lesiklást is belevettük volna a programba, akkor alaposan megnőttek volna a költségeink. Egyrészt az egész pályát le kellett volna foglalni, másrészt a veszélyesebb, gyorsabb versenyt lényegesen nagyobb biztonsági szabályok mellett lehetett volna csak megtartani.



Csúcsnevezés a K2-re



Két nappal később Grebenzenben a K2 Sí&Snowboard Központ a K2 Freestyle SC-vel közösen rendezte meg a K2 Kupát. Ez a verseny volt a snowboard-bajnokság első futama, emellett rendeztek amatőrök és igazolt versenyzők számára alpesi síversenyeket is.



A szervező alaposan megdöbbentek, mire a nevezési lista végére értek, de természetesen az emelkedő számokkal együtt nőtt az örömük is: lényegesen többen indultak a versenyeken, mint amire előzetesen számítani lehetett.


A magyar szurkolók sem hiányozhattak a snowboardversenyről

A profi snowboardosok számára ráadásul duplán volt fontos ez a verseny, mert itt profi körülmények között, versenyen készülhettek a snowboard vb-re.



Az eredmények aztán a papírformát igazolták. A férfiaknál a jelenleg legjobb formában lévő boardos, Zarándy András nyert, a hölgyeknél pedig a kéztörése után visszatért Lovász Laura lett az első – ők ezekben a napokban a vb-n szerepelnek.



A K2 amúgy a szervezés apró finomságaira is figyelt. Egyrészt a nap végén minden indulót vendégül látott egy spagettire és egy pohár italra, másrészt a versenyek előfutói az izraeli síválogatott tagjai voltak – profin dolgoztak.



A magyar sízőknek pedig nem kell sokat várniuk a következő magyar versenyre. Január 15-én Bánkúton rendezik meg a Rossignol-kupát.

Comments

comments