Gördeszkázz, ne háborúzz! – akár ez is lehetne a mottója az Afganisztánban(!!!) létrejött gördeszkás közösségnek, a “Skateistannak”. És hogy ezt mennyire komolyan gondolják?! A srácok még filmet is készítettek az afgán deszkás állapotokról.
Egy maroknyi lelkes csapat gondolt egyet, és a szinte véget nem érő háborús és a politikai zavargások közepette létrehozták a "Skateistan" gördeszkás iskolát.
Az iskola célja, hogy a fegyverek kezelése és egyéb "militarista" elfoglaltságok helyett a gördeszkával és a sport szeretetével ismerkedjenek meg a rendkívül rossz körülmények között élő kissrácok.
Hihetetlen, de a háborús övezetben még egy kiváló minőségű gördeszkapályát is felhúztak egy katonai hangárban.
Az egész projekt 2007-ben indult, amikor két ausztrál férfiú, Oliver Percovich és Sharna Nolan három gördeszkával a csomagjaikkan megérkeztek Afganisztánba.
A helyiek, akik még soha nem láttak gördeszkát, rögtön felfigyeltek a guruló szörnyetegekre, amiket meglepő módon kiváncsian és érdeklődően fogadtak.
Ezt követően indult be a "deszkás hardware-ek" importálása az országba, miket aztán a két ausztrál készségesen szétosztott a fiatalok között.
Másfél év utcai deszkázás után, 2009 októberében az Afgán Nemzeti Olimpiai Bizottság egy hangárt adományozott a gördeszkásoknak, hogy biztonságos körülmények között gyakorolhassák imádott sportjukat. Ezzel együtt a hangár az ország legnagyobb sportlétesítményévé avanzsálódott. (Tegyük hozzá, hogy nem mindennapi dolog, hogy egy ilyen szegény, háborúban álló országban a gördeszkás sport kapja a legnagyobb figyelmet!)
Az ausztrálok invitálására több híres profi deszkás is érkezett az országba, hogy egy picit elidőzzenek a helyi deszkásokkal, valamint hogy felfedezzék Kabul városát, négy keréken.
A nem mindennapi városnézésen részt vett két világhírű deszkás is Cairo Foster és Kenny Reed személyében.
Idén október végén pedig egy rövid dokumentum film is készült az afgán deszkás gyerekek mindennapjairól. A rövid, online is elérhető verzión kívül a szerzők készítettek egy "egész estés" változatot is, amit be is neveztek a "Sundance" és a "Berlinálé" filmfesztiválokra is.
A "Skateistan: To live & skate in Kabul" rövid verziója részt vett a Los Angeles-i filmfesztiválon is, ahol teljesen lehengerelte a közönséget.
"Mindenkit lenyűgözött, csak jót lehet róla mondani. Bepillantást engedett számunkra abba, hogy a deszkázást máshogyan is lehet értelmezni“ – mondta a fesztivál szervezője, Monica Staniec.
A film 2011 első felében a mozik vásznain is megjelenik majd
Addig is tekintsétek meg a film rövidített változatát, vagy látogassatok el a hivatalos oldalukra további információkért: http://skateistan.org/