A Monte Rosa 4,634 méter magas csúcsa alatt található az Alpok legmodernebb menedékháza. Az épület száz százalékig önfenntartó – napelemek biztosítják az energiát, belül forgatják a meleg levegőt, az elhasznált vizet pedig biológiai szűrők tisztítják meg. A high-tech anyagokból készült épületet a zürichi egyetem hallgatói tervezték.
Az Alpokban a menedékházak a hegymászó és turista élet központjai, ezekből lehet felmenni a csúcsokra vagy megpihenni a hosszú túrák után. A legrégebbi házak az 1800-as évek végén épületek – legtöbbjük a hegymászó klubok támogatásával jött létre. Napjainkra sok ház gyászos állapotba került, a fejújítás pedig időnként költségesebb, mint új épületet emelni.
Reconstruction
Pont ez történt az Alpok egyik patinás menedékházával, a Monterosa Hüttével. Ez a ház 1895-ben épült, sok átépítés után 160 ágy volt benne. A tulajdonos, a Svájci Alpin Klub (SAC) úgy döntött, itt az idő egy új ház felépítésére a régi helyén.
High tech
A tervezéssel a Zürichi Egyetemet bízták meg, a cél az volt hogy egy környezetbarát, high tech épület jöjjön létre. A munkába a hallgatók is belefolytak – az új Monterosahütte energetikailag teljesen önellátó és egyáltalán nem szennyezi a környezetet. A ház fala nagyon jól szigetel – kifelé nem engedi az értékes hőt. Viszont ami kívülről jön, azt nagyon is beengedi. A hatalmas ablakokon besüt a nap, az épület belsejében olyan levegőkeringető rendszer van, hogy a felmelegedett levegő a hideg helyekre áramlik. Az energiaellátást egyébként napelemek biztosítják, az elhasznált szennyvizet pedig biológiai tisztítás után engedik ki a természetbe. Az alábbi film szemléletesen bemutatja, mit tud az új Monterosa hütte.