Harry Potter és a sassereg Svájcban

Hétvégére Svájcba gyűlnek a világ legjobb síugrói. Ott lesz az olimpiai bajnok Simon Amman is – a svájciak Harry Pottere -, hogy bebizonyítsa, nem mágiával tett szert olimpiai aranyaira. Nehéz dolga lesz, sok az esélyes. Mi is beszálltunk a tippelésbe, ha nem is nagy tétekkel.


A Titlis-sánc

Svájci főpróba:



A december 28. és január 6. között megrendezendő síugró Négysáncverseny előtti utolsó világkupa futamot Svájcban rendezik. Engelbergben, a világ legnagyobb természetes sáncán, a Titlis-sáncon, ami azért “természetes”, mert itt a hegyoldal lejtőjét képezték ki sánccá és nem egy mesterséges sáncszerkezetet „ácsoltak” rá. (Itt megnézheted a sánc rajzát.)



Mivel a hétvégi engelbergi két futam számít a Négysáncverseny főpróbájának, ráadásul az idei világkupa izgalmasabbnál izgalmasabb futamokat produkál, így a svájci verseny előtt is nagyban folyik az esélylatolgatás. Itt az ideje, hogy mi is megtegyük tétjeinket.



Varázsol-e Harry Potter?


Ammann (jobbra) fogadja Hannawald gratulációit az olimpián

Engelbergben tavaly pódiumra állhatott a helyiek kedvence, Simon Ammann. A kis svájci 2001. december 15-én 137 méterre ugrott, ezzel azóta is tartja a sáncrekordot – megosztva az amerikai Alan Albornnal, aki még aznap pont ugyanolyan messzire jutott. Ammann a svájci verseny után kezdte el mondogatni, hogy meg fogja nyerni az olimpiát. Akkor még sokan legyintettek, végül azonban „Harry Potter” két aranyérmet varázsolt magának Salt Lake City-ben. Ammannak az idei szezonban eddig nagyon nem megy, összetettben a 34. helyen áll, ráadásul a legutóbbi versenyen, a németországi Titisee-ben jókorát esett, így nem csak képletesen került padlóra. Ammann persze fogadkozik, hogy Engelbergben, a hazai közönség előtt megmutatja.



Nem lesz egyszerű dolga, ha nyerni akar. Például ott lesznek az osztrákok, akik Titisee-ben taroltak. A sógorok közül öt ugrónak is nagy esélye van, hogy az első tízben végezzen, leginkább Martin Höllwarthnak, aki az idény eddigi hat futamából hármat megnyert.


A tél hősei – Hannawald és Schmitt
a német RTL újsághirdetésén

Közeli barátok:



Aztán számolnia kell az egyre javuló német kontingenssel. A tavalyi négysáncverseny győztese, Sven Hannawald Ammanéhoz hasonlóan kezdte az idényt, edzője, Wolfgang Steiert már csak Eddienek becézte, Eddie-hez, a Sashoz, a síugrás leghíresebb rossz ugrójához hasonlítva teljesítményét. Hanni aztán Titisee-ben, otthoni környezetben 4. lett, és úgy tűnik, végre kezdi visszanyerni önbizalmát. Ha hisz önmagában, akár nyerhet is.



Javuló teljesítményét nagyban köszönheti csapattársának, Martin Schmittnek, aki eddig azért nem vett részt az idei világkupa küzdelmeiben, mert térdműtétéből lábadozott. A két német sztár a norvég Lillehammerben együtt edzőtáborozott, és a megfigyelők szerint jót tett nekik, hogy a két egykori barát újra közel került egymáshoz. Egy duplaágyban aludtak, tanácsokkal segítették egymás ugrásait. Schmitt Engelbergben tér vissza a világkupába, ott ahol 2000-ben mind a két versenynapon nyerni tudott.



Nyer-e egy korábbi győztes?

Az engelbergi győztesek 1990-től


1990 Ari-Pekka Nikkola (FIN)

     und Franci Petek (JUG)

1992 Andreas Felder (AUT)

1993 Janne Ahonen (FIN)

1995 Roberto Cecon (ITA)

      Roberto Cecon (ITA)

1996 Jani Soininen (FIN)

      Andreas Goldberger (AUT)

1997 Primoz Peterka (SLO)

      Primoz Peterka (SLO)

1998 Andreas Widhölzl (AUT)

      Masahiko Harada (JAP)

1999 Janne Ahonen (FIN)

      Kazuyoshi Funaki (JAP)

2000 Martin Schmitt (GER)

      Martin Schmitt (GER)

2001 Stephan Hocke (GER)

      Adam Malysz (POL)



Ezen kívül nem szabad elfelejtenünk, hogy 2001-ben az 1. versenynapon szintén egy német, Stephan Hocke nyert. Ő szintén rajthoz áll a hétvégén, ugyanúgy, mint a 2001-es 2. versenynap győztese, a lengyel Adam Malysz, a tavalyi összetett világkupa győztes. Malysz a dobogóra mindenképp esélyes, Titisee-ben azonban nem tűnt elég erősnek ahhoz, hogy győzni tudjon Svájcban. Kicsit hasonló a helyzet a szlovénok nagy visszatérőjével, Primoz Peterkával. Peterka 1997-ben mindkét engelbergi futamot megnyerte, azóta azonban nem igazán voltak nagy sikerei. Az idei szezon első versenyén Kuusamoban győzött, azóta azonban nehezen jut be az első tízbe. Engelbergben a dobogóra feljuthat, az azonban meglepetés lenne, ha nyerne.



Persze ott lesznek a finnek és a norvégok is. A finnek legesélyesebbje az a Janne Ahonen, akit már sokan örök vesztesnek könyveltek el, mivel legtöbbször a dobogó oldalsó fokainak egyikéről tekint fel a győztesre. Ám nem szabad elfelejteni, hogy Ahonen már kétszer nyerni tudott Engelbergben, 1993-ban és 1999-ben.


Petersen címlaphős lett

A norvégokat szintén egy finn segíti, edzőjük, Mika Kojonkoski, akinek sikerült a sportág szülőhazájának ugróit meggyőzni arról, hogy ők is vannak olyan jók, mint a német vagy az osztrák nagymenők – a norvégokkal Engelbergben is számolni kell. Különösen Sigurd Petersennel, aki az utóbbi hetekben a norvégok új nemzeti hőse lett. Petersen tavaly 74. lett az összetett világkupában, legjobb helyezése egy 25. hely volt, idén eddig egy 1., két 2., egy 4. és egy 6. helyezése van. Igaz a legutóbbi versenyen nem szerzett pontot – elrontotta az ugrását –, de így is 2. helyen áll a világkupa összetett pontversenyében.



Engelbergben minden adott a hétvégi szórakozáshoz: egy kitűnő állapotban lévő sánc, elég hó, no meg persze a síugrók. Már csak egy dolgunk maradt: megadni az extrem.hu tippjeit a három dobogósra:



Martin Höllwarth, Sigurd Petersen, Sven Hannawald.



A két futamot az Eurosport, az ZDF és az ORF1 is élőben közvetít majd. Aki pedig az interneten szeretné követni az eseményeket, az a Sport1.de, a skispringen.de és a FIS oldalain megteheti.



És persze mint mindig, most is elérhető az extrem.hu síugró melléklete, ahol mindent megtaláltok az eddigi versenyekről, ponttáblázatokról és linkekről.


A pontos program:
2002. december 20, péntek



11:00 – Hivatalos tréning a Titlis sáncon



2002. december 21, szombat



10.30 – selejtező

13:45 – világkupa futam (2 ugrás)



2002. december 22, vasárnap



10:30 – selejtező

13:45 – világkupa futam (2 ugrás)



(A cikkben szereplő képek a verseny honlapjáról, a Sport Bild sportlapból és a skispringen.com síugró oldalról valók.)

Comments

comments