Miért kell edző a gumiasztalozáshoz?

Megcsavart dupla szaltó, zsugor vagy bicska szaltó gumiasztalon. Megtanulható egyedül is, de veszélyes. Öt érv, ami megmutatja, miben hibázol, ha nem profi okít a trambulin alapjaira.

Korábbi, Miben hibázol…?” sorozatunkban arról írtunk, miért fontos oktatótól megtanulni a szörfözés rejtelmeit, most egy másik sportágat nézünk meg, mégpedig a gumiasztalozást.
Előző írásunkban bemutattunk a gumiasztalozás verseny oldalát, kiderült, hogy freestyle irányvonala is van, arról azonban még nem írtunk, hogy miért is kell, hogy szakember tanítson minket, miért nem jó, ha magunk tanuljuk az ugrálást. (2. rész)





Ott Olivér: “Az edző segíthet fejlődni a sportban”

Igaz, a hűvösebb idő beálltával lassan a kertekben felállított gumiasztalok is bekerülnek a tárolókba. Ezzel azonban nem kell a tavasz megérkeztéig száműzni a sportágat, hiszen gumiasztalozni termekben is lehet.
Igaz, nincs túl sok ugrálásra ideális terem (magasság okán) hazánkban, azonban profi oktatás van. Mostani cikkünkben arról írunk, a könnyűnek tűnő szaltó megugrása miért is nem egyszerű, valamint arról, hogy miért szükséges szakedző segítsége az alapok elsajátításához.

A válaszokban Ott Olivér, a fővárosi Pattanj Team vezetője, diplomás szertorna szakedző volt segítségünkre.

Szaltót, de mikor?

A gumiasztalon különböző nehézségű trükkök mutathatók be, attól függően, hogy valaki milyen szinten szeretné művelni a sportágat. Más edzésmód vonatkozik arra, aki kondíciója megőrzéséért ugrik gumiasztalra, és más, aki versenyszerűen szeretné gyakorolni.

A szaltó megugrása például szakedző segítségével elsajátítható akár egy magánedzés után is, azonban, ha valaki biztonságosan kívánja megtanulni, több edzés után ajánlott megugrani, miután az alapokat már megtanulta a sportoló. Ha ezt a fokozatosságot betartja valaki, később a bicskaszaltót, vagy a csavart szaltót is könnyűszerrel megtanulhatja.

A szaltók gyakorlása előtt tehát illő megismerkedni az alapokkal. A különböző testhelyzetekkel, a hátra, hasra érkezésekkel, (negyed és háromnegyed szaltókkal) Rávezető gyakorlatokkal, részmozdulatok begyakorlásával a testtartást, az időzítést és a koordinációt biztonságosan elő lehet készíteni, még a szaltó kipróbálása előtt. Ez rengeteget segít a későbbi hibák sérülések elkerülésében.
Míg a kezdőknek a zsugor, vagy bicska szaltó a kihívás, a haladók már előre és hátra szaltókat is csavarnak nyújtott testtel, fél- egész, vagy akár másfél csavarral, és az egészen profi versenyzők a dupla és tripla szaltókat is megcsavarják akár három teljes csavarral is (1080).

Miben hibázol, ha nem edző tanít?

1. Az edző komplett edzésprogramot ad.

2. Megtanítja a helyes bemelegítést, az esetleges sérülésveszély elkerüléséért. Valamint, a helyes bemelegítéssel előkészíti a szervezetet az izommunkára.

3. A technikai képzés pontosságát adja a jó edző.

4. Egy rosszul begyakorolt ugrás a sportoló mozgásbiztonságának hiányát adhatja, sérüléshez is vezethet.

5. Az edző hatékony módszerekkel felgyorsítja a mozgástanulást.

6. Az edző megtanítja a jó levezetést. Az edzésprogram után az izmok lenyújtását, hogy az izmok egészségesek maradjanak, valamint az érrendszer se terhelődjön túl. Megtanít az edzés során felfokozott légzést lelassítani, a szervezetet “lenyugtatni”, visszaállítani a mindennapi üzemmódba.

Comments

comments