Ősztől versenykezdet a hazai gumiasztal sportágban

Mi köze a diszlexiának a gumiasztalhoz? Miként lehetek gumiasztal versenyző? Erről is beszélgettünk Ott Olivér gumiasztal versenyzővel, diplomás szertorna szakedzővel.

Egyre többen hódolnak hazánkban a gumiasztal sportágnak. Sokan csak felállítanak egy gumiasztalt a kertben és irány az ugrálás. Most a sportág versenyoldaláról írunk, nem a hobbi ugrálásról.

Indul a versenyszezon. Pénz az ablakban





Ott Olivér: Alacsony teremben edzünk

A gumiasztal sport lassan az őszi versenyszezonra hangol, ebben a sportágban (mint sok másban) tavaszi és őszi versenyszezon van. Az Országos Bajnokág október 17-én startol, ami után egymást érik majd a különböző külföldi megmérettetések, az már csak pénz kérdése, hogy a hazai versenyzők, mely versenyekre tudnak kijutni.

A fővárosi Pattanj Team tagjai, ha tehetik, képviselik hazánkat nemzetközi versenyeken. Októberben például Svédországba, utánpótlás versenyre (Lego Kupa) utaznak.
A Pattanj Teamnek három válogatott tagja van, Borlay Csanád (felnőtt kategória), Törő Máté (ifi) és Istvánfy Bence személyében.
Büszke vagyok versenyzőinkre, ebben az évben négy versenyből négyen döntősek voltak. Bence kiemelten nagy reménység, ha minden jól megy, jövőre Európa Bajnokságon képviselheti hazánkat – mesélte az extrem.h-nak Ott Olivér, a Pattanj Team tagja, diplomás szertorna szakedző.

Olivér
műugró és cirkuszi akrobata is volt, már 9 éve foglalkozik gumiasztal sporttal, rendelkezik gumiasztal bírói képesítéssel is, mégis, azt mondja, ne aposztrofáljam gumiasztal edzőként, mert hazánkban még nincs ilyen képesítés.
Mindegy is a titulus, visszakanyarodunk a csapatához és a sportághoz, amelynek – mint megannyi extrém sportágnak – igazán hányatott sorsa van hazánkban.

Anyagi és tárgyi nehézségek, de a lelkesedés töretlen!

Kérdezem, hogy az októberi szentpétervári világbajnokságnak tudáshiány miatt, vagy más




Magyarok az idei Wroclaw Kupán
okból nem lesz magyar indulója. – Csakis az anyagi források hiánya okán, nagyon drága lenne a kijutás. Ha a magyar sportolók tudását világviszonylatban nézzük, a középmezőny, ami elérhető cél lenne – tette hozzá Olivér.

A hazai sportolóknak nem egyszerű felkészülni a külföldi versenyekre, hiszen, mint azt Olivér elmondta, hazánkban csupán 7 darab verseny gumiasztal van (különböző városokban), míg külföldön egy teremben van ugyanennyi asztal. A másik nehézség a gyakorlótermek megtalálása. A hivatalos versenyszabályzat 8 méter magas termet ír elő, Olivér csapata 6 és 7,5 métert magas termekben edz. – Be is kell húzniuk a fejüket az ugróknak, nehogy a plafonba verjék. Így, elég nehéz az elemek gyakorlása – jelezte Olivér.

A nehézségek ellenére azonban komoly edzéseket nyomnak. Mint mondja, neki ugyanis feltett szándéka, hogy kinevelje a következő olimpiákon induló magyar gumiasztal sportolókat. – Reményeim szerint a 2016-os olimpiának már lehet jól szereplő magyar gumiasztalos versenyzője – vallja a távlatokról.

Jó “gyógymód” diszlexiásoknak is

Addig is, tanítja a jelenlegi és várja a további jelentkezőket, hiszen, mint mondta ez a sportág már 5 éves kortól kezdhető és nincs felső korhatára. – Ha valaki komoly versenyző szeretne lenni érdemes 12 éves korig gumiasztalra mennie, de évekkel később sem csúszik le semmiről, csak akkor több vagányságra és ügyességre lesz szüksége – tudatta Olivér, aki jelenleg is több korosztályt okít a gumiasztal sport rejtelmeire. A versenyzők heti 5×2 órát edzenek, a kezdők heti 2×1 órát, és hamarosan “versenyzőbe hajló” csoportot is indít.

Olivérrel hosszan beszélgetünk arról, pontosan miként is hat a szervezetre a gumiasztal sport (erről egy következő cikkben írok részletesen), hogy milyen kiváló zsírégető, állóképesség fejlesztő, valamint egyes problémákban is segíthet. Olivér elmondja, van diszlexiás és extrém túlsúlyos tanítványa is. Ugyanis, több orvos is ajánlja specifikus tanulási zavarokkal küzdő gyermekeknek, fiataloknak, nyelvvel, a beszéddel és az olvasástanulással kapcsolatos részképességzavarosoknak, hogy tegyenek próbát gumiasztaledzéseken.





Comments

comments