Jorge Egocheaga baszk hegymászó 12 méterre volt a K2 csúcsától, ám veszélyesnek ítélte a körülményeket és visszafordult. Az eset vitát váltott ki a hegymászók közt arról, mit tekintenek sikeres csúcsmászásnak.
A baszk hegymászó másfél hónapja indult a K2-re, ez a világ második legmagasabb hegycsúcsa. Ezt tartják a legnehezebb nyolcezresnek, az Everest ehhez képest sétagyaloglás.
A K2 meredek és sziklás, ráadásul pokoli időjárása van. Jorge Egocheaga kivárta a megfelelő pillanatot és megküzdött a heggyel. “Pontosan 12 méterre voltam a legmagasabb ponttól. A csúcson a szél összehordta a havat és megfagyott, de amikor ráléptem borzalmas hangot adott. Nem mentem tovább” – számolt be a mászásról a baszk hegymászó. GPS -én megjelölte a helyet, készített néhány fotót majd elindult lefelé.
Vita a hegymászók között
Az eset vitát váltott ki a hegymászók közt arról, hogy mit tekintenek érvényes csúcsmászásnak.
A mounteverest.net Rules of Adventure című írása irányadó az ügyben. A szöveg szerint a csúcs az az abszolút pont, ahonnan nincs tovább fölfelé. Ha az ember öt lépésre van ettől a ponttól, akkor nem érte el a csúcsot. Sok hegymászó járt hasonlóan, mint Egocheaga. Ed Viesturs-nak példának okáért újra meg kellett másznia a Broad Peak-et a 14 nyolcezres teljesítése során, mert a csúcson vihar tört ki és nem ment fel a legmagasabb pontra.
Az alaptáborban kielemezték Egocheaga fényképét és mindenki azt állítja, ez egy csúcsfotó. “Soha nem gondolnám, hogy Jorge hazudik, ő az egyik legegyenesebb ember” – kommentálták a mászásról szóló híreket a spanyol hegymászók.
“Jorge az egyik legerősebb hegymászó, minden adottsága megvan ahhoz, hogy megmássza a K2-t. A csúcs maga lapos, szerintem teljesen mindegy, hogy 30 centivel feljebb vagy lejjebb volt”- nyilatkozta Carlos Pauner.
A mounteverest-net egyik újságírója viszont úgy véli, ha valaki nem áll fel a csúcsra, akkor az nem a csúcson járt, csak a hegyen. Ahhoz, hogy Egocheaga mászását mégis hitelesnek fogadják el, ahhoz meg kell változtatni a “szabályokat” vagy az erre vonatkozó elveket, hiszen az a pár méter már igazán nem jelent semmit. A kérdés az, hogy hol húzzuk meg a határt.